Reč je o voću nabodenom na štapiće koje se umoči u rastopljeni šećer.
Ova poslastica postala je viralna na društvenim mrežama, a od voća se može koristiti baš sve - od grožđa i jagoda do borovnica, kivija i pomorandži, a najbolje funkcioniše bobičasto voće otprilike iste veličine.
Kako napraviti tanghulu?
Voće koje se najčešće koristi su jagode i grožđe. Voće se prvo dobro opere i obriše (ako nije suvo, na kraju neće biti hrskavo) i nabode se na štapiće od ražnjića, a zatim se u posebnoj posudi skuva oko 400 g belog šećera i 200 ml vode.
Šećer kuvajte na laganoj vatri bez mešanja dok ne dobijete konzistenciju sirupa svetlosmeđe boje. Ražnjiće zatim umočite u sirup od šećera i lagano ih okrenite kako bi celi bili prekriveni sirupom, a zatim ih odmah umočite u ledenu vodu kako bi se šećer stvrdnuo. I to je to - na kraju ćete dobiti hrskave i slatke voćne ražnjiće.
Odakle potiče ova poslastica?
Ovaj desert dolazi iz severne Kine i posebno je popularan u Pekingu, a prema legendi, potiče još od dinastije Song. Kineski car Song Guangzong imao je konkubinu po imenu Huang Guifei, a ona se jednog dana razbolela - odbijala je da jede i pije i delovalo je da će svakog trenutka umreti.
Carski doktori bili su zbunjeni i nisu znali kako da je izleče, sve dok nije došao novi lekar koji je kubarima naredio da pripreme glog umočen u šećer. Savetovao je Huang Guifei da pre svakog obroka pojede nekoliko komada ove poslastice, a nakon nekoliko dana ona se u potpunosti oporavila. Uskoro su ovaj desert počeli da prodavaju i na ulici i tako se proširio po ostatku Kine, a sada i po celom svetu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Vanja
mile
Zemlja čudesa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar