Pojedini stručnjaci posebnu pažnju posvećuju proučavanju pravilnog rasporeda ishrane, pa tako danas pronalazimo različite preporuke za zdravlje.
U novije vreme veća pažnja se posvećuje onim namirnicama koje bismo mogli da jedemo neposredno pre spavanja, a jedna od njih je upravo – med.
Antimikrobna i protivupalna svojstva meda od velikog su značaja za naš organizam, a poznato je da povoljno deluje i na kožu i kosu.
Sensa.hr prenosi tri razloga zašto je kašičica meda pre spavanja zaista dobra ideja.
1. Poboljšava kvalitet sna
Med pomaže u regulaciji proizvodnje melatonina, hormona koji je ključan za spavanje. Kada konzumirate med, telo oslobađa insulin, što podstiče otpuštanje triptofana u mozgu. Triptofan se zatim pretvara u serotonin, koji se dalje pretvara u melatonin. Ovaj proces može da pomogne u održavanju pravilnog ciklusa spavanja i poboljšanju kvaliteta sna.
2. Pomaže u stabilizaciji šećera u krvi
Iako med sadrži prirodne šećere, njegovo konzumiranje pre spavanja može da pomogne u stabilizaciji nivoa šećera u krvi tokom noći. Med osigurava stalni izvor goriva za mozak tokom noći, što može da spreči nagle promene u nivou šećera u krvi koje bi mogle da ometaju san. Ovo je posebno korisno za osobe koje pate od nesanice ili čestog buđenja tokom noći.
3. Pozitivno utiče na kožu i kosu
Med je bogat antioksidansima, vitaminima i mineralima koji su ključni za održavanje zdravlja kože i kose. Antioksidansi pomažu u borbi protiv slobodnih radikala koji mogu da uzrokuju oštećenje ćelija, starenje kože i oštećenje kose. Konzumiranjem meda pre spavanja, telo dobija ove hranjive materije, koje pomažu u obnovi i regeneraciji ćelija, a takođe ima prirodna antibakterijska svojstva koja mogu da pomognu u smanjenju upala i sprečavanju akni. Takođe, hidratantna svojstva meda pomažu u održavanju vlage u koži i kosi, što ih čini zdravijim i sjajnijim.
Komentari 1
lekar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar