Ovih osam namirnica najčešće uzrokuju trovanje hranom
Prema Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), postoji osam namirnica koje predstavljaju najveći rizik za zdravlje.
Foto: Pixabay
Trovanje hranom je bolest koja se javlja kada se progutaju bakterije prisutne u kontaminiranoj hrani ili piću. Najčešći uzročnici trovanja hranom su norovirus, salmonella, clostridium perfringens, campylobacter i staphylococcus aureus. Simptomi mogu varirati u zavisnosti od vrste bakterija koje ste uneli. Najčešći simptomi uključuju proliv, bolove ili grčeve u stomaku, mučninu, povraćanje i groznicu, piše Best Life.
"Od nekih bakterija možete se razboleti već nekoliko sati nakon konzumacije, dok je drugim potrebno nekoliko dana", napominje CDC.
Iako većina slučajeva uzrokuje blage bolesti, neke infekcije mogu biti ozbiljne ili čak smrtonosne. Trovanje hranom može dovesti i do ozbiljnih zdravstvenih problema poput meningitisa, oštećenja bubrega, hemolitičkog uremijskog sindroma, artritisa, kao i oštećenja mozga i nerava.
Živina i meso
Sirova ili nedovoljno pečena živina (piletina i ćuretina) i meso (govedina, svinjetina, jagnjetina i teletina) mogu biti opasni. Piletina je najčešće konzumirano meso živine. Kada je pravilno pripremljena, piletina je hranljiv izbor, ali sirova piletina može biti kontaminirana campylobacterom, salmonellom ili clostridium perfringensom. Kako biste se zaštitili, CDC savetuje kuvanje mesa na visokoj, bezbednoj temperaturi.
Povrće i voće
Sveže voće i povrće bitan su deo zdrave ishrane, ali su takođe glavni izvor trovanja hranom, posebno kada su neoprani. Poljoprivredni proizvodi odgovorni su za gotovo polovinu svih bolesti izazvanih hranom, obično uzrokovanih norovirusom. Kako biste se zaštitili, povrće i voće je najsigurnije kada se opere i zatim kuva. CDC savetuje temeljno pranje voća i povrća nakon kupovine.
Sokovi
Većina sokova je pasterizovana kako bi se ubile štetne bakterije. Međutim, neki sokovi prodaju se nepasterizovani, što može dovesti do trovanja hranom. CDC preporučuje konzumaciju pasterizovanih sokova.
Mleko
Nepasterizovano mleko i mlečni proizvodi mogu nositi rizike, iako neki tvrde da su korisni za zdravlje. CDC upozorava da konzumacija sirovog mleka može izložiti ljude bakterijama poput campylobactera, cryptosporidiuma, E. coli, listerije, brucelle i salmonele. Odabir pasterizovanog mleka i mlečnih proizvoda najsigurniji je način uživanja u mleku.
Sir
Meki sirevi od nepasterizovanog mleka, kao što su bri, kamember i plavi sirevi, takođe su rizični zbog mogućnosti kontaminacije listerijom. CDC savetuje odabir tvrdih sireva ili sireva označenih kao "napravljeni od pasterizovanog mleka".
Jaja
Sirova i nedovoljno kuvana jaja mogu biti kontaminirana salmonelom. CDC savetuje kuvanje jaja dok žumance i belance ne postanu čvrsti.
Plodovi mora
Sirova ili nedovoljno kuvana riba i školjke takođe mogu biti opasne. Ribu treba pripremati na bar 65 stepeni, dok školjke treba kuvati dok se ne otvore ili dok meso ne postane belo.
Brašno
Sirovo brašno može biti kontaminisano klicama poput E. coli i salmonele. CDC preporučuje konzumaciju hrane napravljene od brašna samo ako je pravilno kuvana.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće
Sezona gripa i prehlada u jeku: Evo kako da napravite ukusan smuti za jačanje imuniteta
20.01.2025.•
0
Smuti je odličan izbor napitka u bilo koje doba godine, a ukoliko ga pijete zimi, to može, između ostalog, pozitivno da utiče i na vaš imunitet.
Savet za kuvanje povrća: Prvo ga prokuvati pa u ledenu vodu - da odmori
19.01.2025.•
0
Iako su salate sa sirovim povrćem veoma zdrave, povrće je jednako dobro u toplom obroku, ali je važno znati kako da ga pravilno skuvamo kako ne bi izgubio hranljive materije.
Tri promene na krompiru koje znače - nije siguran za jelo
19.01.2025.•
0
Krompir je nezaobilazna namirnica u mnogim kuhinjama širom sveta zbog svoje svestranosti i ukusa. Međutim, ponekad se dogodi da krompir koji smo zaboravili u ostavi počne da klija ili postane zelen.
Namaz od čvaraka za koji vam treba samo pet minuta
19.01.2025.•
0
Zimi su čvarci (za one koji ih vole) najbolja domaća grickalica.
Fizičari razvili savršen recept za poznato italijansko jelo s testeninom
19.01.2025.•
0
Mali tim fizičara sa Instituta Maks Plank, zajedno s kolegom sa Univerziteta u Barseloni i još jednim s austrijskog Instituta za nauke i tehnologiju, razvio je "nepogrešiv" recept za cacio e pepe.
I jaja se mogu zamrznuti - evo kako
19.01.2025.•
0
Mnogi biraju jaja za doručak ili neki drugi hranjivi obrok u danu, a znamo da ih u frižideru možemo držati i nekoliko nedelja. Međutim, da li ste znali da se jaja mogu zamrznuti?
VIDEO: Objavljena lista najgore ocenjenih jela na svetu
19.01.2025.•
0
Taste Atlas objavio je listu 100 najgore ocenjenih jela na svetu. Lista je sastavljena na osnovu oko 600.000 ocena čitalaca.
Italijani dnevno naruče 14.000 kilograma pice
15.01.2025.•
1
Italija ima 40.000 picerija, od kojih je deset odsto njih u pokrajini Kampanija čiji je glavni grad Napulj, i još 15.000 restorana brze hrane u kojima se sprema pica za poneti.
VIDEO Odgajane isto a imaju različito meso: Jedna svinja jela koncentrat, druga prirodnu hranu
14.01.2025.•
0
Jedan profesor uzgojio je dve svinje u istim uslovima na farmi a razlika u ishrani koncentratom i prirodnim elementima bila je očigledna i u kvalitetu i količini masnoće na mesu.
Naplaćuju picu sa ananasom 120 evra da je niko ne bi naručivao
14.01.2025.•
3
Picerija "Lupa" u Norviču u Engleskoj naplaćuje havajsku picu sa šunkom i ananasom oko 120 evra (100 funti) sa ciljem da odvrati kupce da naruče tu vrstu pice.
Nemački sud: Dubai čokolada mora biti proizvedena u Dubaiju
14.01.2025.•
4
Sud u Kelnu presudio je da se samo proizvodi koji su zaista proizvedeni u Dubaiju mogu reklamirati kao Dubai čokolada.
FOTO: Vodu u kojoj su se kuvale kobasice prodaju za dva i po evra
14.01.2025.•
6
Norveški prvoligaš Bodo/Glimt u poslednjih nekoliko sezona etablirao se kao klub koji redovno učestvuje u evropskim takmičenjima.
Kajgana u hotelima se razlikuje od one koju pravite kod kuće: Evo u čemu je caka
13.01.2025.•
1
Jedan od omiljenih segmenata svakog putovanja, bez obzira na destinaciju, jeste hotelski doručak. U obilju hrane na švedskom stolu, većina gostiju prvo poseže za jajima, i to najčešće kajganom.
Njujork: Plan da svi učenici imaju besplatne obroke
12.01.2025.•
0
Svaki učenik u Njujorku mogao bi da dobije besplatan doručak i ručak u školi prema predlogu koji je objavila guvernerka Keti Hočul.
Pica ne mora uvek da bude nezdrava: Zdravija i veoma ukusna verzija
12.01.2025.•
3
Pravo je vreme za iskorišćavanje svestranog zimskog povrća, a jedno takvo je i karfiol.
VIDEO: Jedu vam se palačinke ali ne stoji kraj šporeta? Probajte one iz rerne
12.01.2025.•
3
Mnogi ljudi vole palačinke, ali sama pomisao da moraju stajati pored šporeta da bi ih napravili, odbija ih i radije posežu za nekim drugim desertom.
Žumance može biti različitih nijansi - evo šta to govori o kvalitetu jaja
12.01.2025.•
0
Jaja su mnogima omiljeni doručak i sigurno svi znamo da boja žumanceta nije uvek ista.
O New York Cookies svi pričaju: Donosimo vam recept za njih
10.01.2025.•
0
Ako volite poslastice i stalno ste u potrazi za novim receptima, a još ste i aktivni na društvenim mrežama, onda ste sigurno čuli za trenutno najpopularnije keksiće o kojima bruji ceo internet.
Naučnici utvrdili u koje doba dana je najbolje piti kafu
09.01.2025.•
4
Jutarnje ispijanje kafe moglo bi imati više zdravstvenih koristi od konzumacije napitka tokom dana, prema novom istraživanju, prenosi nemačka agencija dpa.
Kuvano vino: Kako ga napraviti i koja vina izbegavati?
07.01.2025.•
0
Praznični dani idealni su za zimske đakonije i napitke kao što je kuvano vino.
Vino više nije omiljeno među Francuzima - preferiraju pivo
07.01.2025.•
1
Potrošnja vina u Francuskoj sve više opada, a popularnost piva ubrzano raste.
Komentari 1
iguman
Tako su me učili.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar