"Savor", uz podršku milijardera Bila Gejtsa, eksperimentiše sa stvaranjem biljnih zamena sladoleda, sira i mleka, koristeći termohemijski proces koji omogućava izgradnju molekula masti, stvarajući lance ugljen-dioksida, vodonika i kiseonika, a sada su najavili i biljnu alternativu maslaca, prenosi
index.hr.
Smanjenje potrošnje mesa i mlečnih proizvoda jedan je od ključnih načina na koji čovečanstvo može da smanji svoj loš uticaj na životnu sredinu, budući da je stočarstvo značajan izvor gasova staklene bašte, a iz "Savora" kažu da će njihovi proizvodi imati znatno manji ugljenični otisak od onih životinjskog porekla.
Na njihovoj službenoj stranici opisan je i ceo proces - počinju s ugljen-dioksidom, koriste malo toplote i vodonika za formiranje lanaca koji se zatim mešaju s kiseonikom iz vazduha kako bi se napravile masti i ulja.
"Tako dobijamo bogate, divne sastojke bez patnje životinja, plantaža palmi ili opasnih hemikalija. Sve na najefikasniji način, koji najmanje uništava životnu sredinu", naveli su iz startapa "Savor".
Ketlin Aleksander, izvršna direktorka iz startapa "Savor", rekla je da su trenutno u pretkomercijalnoj fazi i rade na regulatornom odobrenju kako bi mogli da prodaju maslac, za koji očekuju da će u prodaju krenuti tek sledeće godine.
Alternative mesnim i mlečnim proizvodima postale su sve popularnije poslednjih godina, ali neke su podbacile u pogledu ukusa, no iz "Savora" kažu da je ukus njihovog maslaca sličan tradicionalnom.
Ostaje pitanje hoće li naići na odobravanje javnosti kada i ako krene u prodaju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
Marko
Dejan
xyz
02.08.2024 • 00:28
dadada
Samo sto stocarstvo nema ni 2% uticaj kao auto industrija itd...
Naravno,a takođe i avioindustrija,vojna industrija (atomske probe u vreme hladnog rata između istoka i zapada) i atomske centrale kojih ima sve više.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar