Sir je ukusniji kada se istopi: Ovo je objašnjenje zašto

Topljeni sir je nešto čemu retko ko može da odoli, a postoji i razlog zašto je topljena verzija ukusnija od one čvršće.
Sir je ukusniji kada se istopi: Ovo je objašnjenje zašto
Foto: Pixabay
Verovatno se nikad neće saznati ko je prvi napravio sir, a isto tako i ko je prvi shvatio da on može da se istopi, prenosi Danas.
 
Iako je na prvi pogled sve samo ne lep, topljeni sir je mnogo ukusniji od njegove tvrde verzije. To je verovatno i razlog što su ga ljudi zadržali u našoj ishrani, piše portal "IFL Science".
Zašto je topljeni sir ukusniji? Razlog leži u masti. Iako moderna zapadna civilizacija sve više teži ka izbacivanju masti, naši jezici i centri ukusa apsolutno žude za tim.
 
Čovečanstvo većinu svog postojanja nije imalo dovoljno hrane, pa su ljudi, posebno na mestima gde su morali da provode i zimski period, stvarali rezerve u telu, masne naslage koje su ih štitile od hladnoće i iz kojih telo crpilo energiju, kada hrane nije bilo dovoljno ili je uopšte nije bilo.
Sama mast je takođe veoma kalorična, zbog čega su na listi prioriteta bili upravo izvori koji su je obezbedili - životinjske i biljne masti.
 
Evolucija je učinila svoje i ostavila nam je želju za mastima jer nije očekivala da se od lovaca i sakupljača tako brzo pretvorimo u uglavnom sedelačka stvorenja koja bulje u ekrane.
 
Sir od mleka obično je bogat masnoćom, posebno od neobranog mleka. A kada se sir otopi, mast zarobljena u njegovoj krutoj strukturi mlečnih proteina se oslobađa da bi se stvorila željena kremasta tekstura.
 
Ne tope se svi sirevi na isti način. Ovo zavisi od njihovih komponenti, posebno od odnosa između laktoze (mlečnog šećera), masti i proteina.
 
Sirevi sa većim sadržajem masti biće glatkiji i kremastiji. Međutim, mora se paziti i pri topljenju sira. Ako pregrejete neke vrste sira, završićete sa grudvicama okruženim lokvama masti.
Zagrevanje sira ne samo da oslobađa masnoću, već i oslobađa aminokiseline kao što je glutamat, koji mu daju sada čuveni "peti" ukus koji se zove "umami".
 
Dodajte tome činjenicu da će kremastiji sir verovatno ravnomernije obložiti nepce, to je takođe jedan od razloga zašto je doživljaj još toplog topljenog sira mnogo ukusniji u poređenju sa hladnom alternativom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Србин пише ћирилицом

    13.08.2024 16:54
    Није ваљда сте почели расправљати о укусима??
    Ја лично не волим такав сир. Ни у пици, а ни у гибаници кад се задеси млад сир! Они конци од сира што се растежу.....фу.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće

Espresino - kafa u kombinaciji sa čokoladom

Ukoliko ste ljubitelj kafe, onda ste možda u poslednje vreme čuli za sve popularniji espresino - kafu sa čokoladom koja se pije širom Italije, a najbolja je u Rimu, Torinu i na samom jugu ove zemlje.