Doner kebab: Zašto se Turska i Nemačka spore oko njega i mogu li da nađu kompromis
Nemačka i Turska se spore zbog doner kebaba, a Berlin apeluje na pokušaj Ankare da popularna ulična hrana dobije isti zaštićeni status u EU kao španska šunka i napuljska pica.
Foto: Pixabay
Diskusija oko kebaba počela je u aprilu kada je Turska podnela zahtev da širom Evrope registruje naziv doner kao svoj "zagarantovani tradicionalni specijalitet", što znači da bi etiketu za ovo jelo mogli da koriste samo oni koji su u skladu sa određenim proizvodnim metodama i specifikacijama za meso, piše Radio slobodna Evropa.
Industrija doner kebaba generiše godišnje oko 2,3 milijarde evra samo u Nemačkoj, a 3,5 milijardi širom Evrope, kako navodi Udruženje turskih proizvođača donera iz Berlina.
U slučaju da Evropska unija odobri zahtev Turske za regulaciju šta po zakonu može da nosi naziv jela, status doner kebaba u Nemačkoj bio bi ugrožen.
Zašto?
Oko dva miliona doner kebaba, mesa umotanog u hleb, prelivenog sosovima i povrćem, konzumira se dnevno u Nemačkoj, napisao je Politiko, što je mnogo za zemlju od 83 miliona stanovnika. Doner kebab je čak istisnuo stari nemački specijalitet, karivurst, prženu teleću kobasicu prelivenu kečapom i karijem, kao najpopularnije jelo brze hrane u zemlji, prema istraživanju iz 2022.
Reč "doner" potiče od turskog glagola "donmek", što znači "okrenuti se". Meso se peče satima na ražnju i seče kada postane hrskavo i reš. U Turskoj je jelo prvobitno bilo od jagnjetine i služilo se samo na tanjiru. Ali 1970-ih, turski imigranti u Berlinu odlučili su da ga služe u lepinji i prilagodili su recept kako bi se mogao služiti kao ulična hrana u porcijama zamoranim u papir.
"Shvatili su da Nemci vole sve što je u hlebu", rekao je Denis Buchholz, vlasnik prodavnice kebaba u Berlinu za Associated Press.
I tako je došlo do služenja doner kebaba u berlinskom stilu.
"Od političara do prolaznika na ulici, svi jedu doner kebab", rekao je on.
Međunarodno udruženje za doner kebab, sa sedištem u Istanbulu, podnelo je 2022. godine zahtev za uvrštavanje doner kebaba na EU listu "zagarantovanih tradicionalnih specijaliteta", što znači da bi meso trebalo da bude pripremljeno po jedinstvenoj proceduri da bi se moglo nazvati doner kebabom.
Ako zahtev Ankare bude uspešan, samo goveđe i jagnjeće meso "horizontalno isečeno na kotlete debljine tri do pet milimetara" moglo bi da se prodaje kao doner. Pileći kotleti bi mogli da budu deblji, dok bi mleveno meso bilo zabranjeno.
Cene brze hrane dostigle su nove nivoe, dok se snek barovi i restorani bore pod rastućom inflacijom.
Kako se priprema meso za doner?
Ako se koristi goveđe meso, ono mora biti od goveda starih najmanje 16 meseci, a jagnjeće od ovaca koje imaju najmanje šest meseci; pileći doner mora biti napravljen od prsa i/ili batka.
Ova odluka nije naišla na odobravanje Nemačke, koja voli da radi stvari na svoj način, napisao je portal The Berliner.
EU sud u Briselu trenutno je u procesu i sluša primedbe Nemačke, koja želi da u doner kebabu može da koristi teletinu, mladu junetinu, pa čak i ćureće meso.
Nemačka tvrdi da bi regulacije koje traži Turska kreirale velike birokratske prepreke i podigle cenu najpopularnije brze hrane u ovoj zemlji.
Čini se da povrće, ćuretina i neki teleći kebabi, koji su popularni u Nemačkoj, više ne bi bili dozvoljeni prema zahtevu Turske u kojem se ne pominju izričito, što je izazvalo zabunu u nemačkoj prehrambenoj industriji.
Nova pravila koje traži Turska imala bi "katastrofalne posledice za gastronomsku industriju kao i za potrošače", rekla je Ingrid Hartges, šefica Udruženja njemačkih hotela i restorana.
Ona je dodala da nije bilo potrebe da se EU upliće u industriju doner kebaba, koja je već "potpuno i jasno regulisana" nemačkim nacionalnum standardima 1992. godine.
Uz takozvanu inflaciju donera, piše Guardijan, i zbog već eksplozivnog pitanja troškova života uoči ključnih državnih izbora u septembru, Berlin je neposredno pre evropskog roka koji je bio 24. septembar za donošenje odluke o regulaciji, uložio veto.
Inflacija donera se odnosi na rast cene ovog jela u Nemačkoj za 75 odsto od 2016. godine, u poređenju sa porastom ukupne inflacije od 24 odsto, prema jednoj studiji zasnovanoj na Google recenzijama kebab restorana. Povećanje je bilo posebno oštro u poslednje dve godine, sa prosečnom cenom koja je porasla sa pet evra u 2022. na sedam evra u 2024.
Evropska komisija treba da donese odluku da li 11 primedbi koje je uložila Nemačka na zahtev Turske, imaju pokriće.
Ako to urade, Nemačka i Turska će imati do šest meseci da pronađu kompromisno rešenje. Konačnu reč ima Evropska komisija.
"Sa izvesnim čuđenjem smo primili k znanju zahtev Turske", navelo je nemačko savezno ministarstvo za hranu i poljoprivredu u izjavi za AP.
"Kebab je deo Nemačke, a raznovrsnost načina pripreme odražava raznolikost naše zemlje, to se mora sačuvati. U interesu brojnih ljubitelja u Nemačkoj, posvećeni smo tome da doner kebab ostane takav kakav se ovde priprema i jede", saopštilo je ministarstvo.
I Turska i Nemačka, koja ima jaku tursku dijasporu od oko 2,7 miliona ljudi, tvrde da su rodno mesto doner kebaba kakav se danas masovno konzumira širom sveta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće
Kuvano vino: Kako ga napraviti i koja vina izbegavati?
07.01.2025.•
0
Praznični dani idealni su za zimske đakonije i napitke kao što je kuvano vino.
Vino više nije omiljeno među Francuzima - preferiraju pivo
07.01.2025.•
1
Potrošnja vina u Francuskoj sve više opada, a popularnost piva ubrzano raste.
Kako da sami napravite Ferero Roše kuglice - ovo je recept
07.01.2025.•
2
Jedan od najpoznatijih slatkiša na svetu definitivno su Ferero kuglice, poznate po svojoj teksturi i bogatom ukusu lešnika i čokolade.
Evo koliko dugo ruska salata može stajati u frižideru
07.01.2025.•
5
Ruska salata se priprema od povrća, majoneza, salame i jaja, što je čini vrlo osetljivom na kvarenje.
Crno vino - da li je zapravo toliko zdravo kao što se misli?
06.01.2025.•
1
Crno vino, kao jedna od osnovnih namirnica koje stručnjaci preporučuju kada je u pitanju zdrava mediteranska ishrana, moglo bi da ostane prošlost.
Posna trpeza za Badnji dan: Ovo je šest ukusnih predloga
05.01.2025.•
1
Donosimo vam recepte za šest posnih jela koja možete poslužiti ukućanima i gostima na Badnji dan.
Nastavnica srpskog iz Aleksinca svojim tortama pobeđuje na takmičenjima širom zemlje
05.01.2025.•
0
Profesorka srpskog jezika iz Aleksinca Branka Videnović poznata je i po svojim tortama.
Kokos štanglice sa četiri sastojka: Evo kako da napravite ukusan i zdrav desert
03.01.2025.•
1
Ako volite slatkiše, ali istovremeno se želite i da se zdravije hranite, svakako bi trebalo da isprobate jednostavni desert od kokosa.
Objavljena lista od 100 najnezdravijih namirnica: U vrhu je grickalica koju mnogi često jedu
30.12.2024.•
5
Magazin Eat This, Not That kreirao je listu najnezdravijih namirnica na svetu koja uključuje brojne grickalice koje rado konzumiramo, a uz to su i objasnili zašto ih treba izbegavati.
Hleb (kao i sva druga hrana) može uticati na kvalitet vašeg sna
29.12.2024.•
0
Ukoliko se mučite sa snom - ishrana može biti ključna kako biste rešili ovaj problem, a u tome vam može pomoći redovno konzumiranje hleba od kiselog testa.
Švajcarci sve bliži tome da iz delića zrna kakaa omoguće beskonačnu proizvodnju čokolade
29.12.2024.•
1
Za mnoge je čokolada neizostavan deo praznika, ali i ostalih dana u godini. Međutim, uzgoj klasičnog kakaa ima gorke strane.
Kada je najbolje da se koristi meko, a kada oštro brašno?
29.12.2024.•
1
Podela brašna na meko i oštro možda nam je i najpoznatija od svih. Ta mala podela govori nam o tome na koji se način brašno samlelo u proizvodnji i ključna je kako bi nam recepti uspeli.
Ovaj začin može da pomogne u smanjenju stresa
28.12.2024.•
0
Upravljanje stresom je važno za mentalno i fizičko zdravlje, ali nije uvek lako.
Zaštićen brend leskovačke ljutenice: Neka se spremi i leskovačka mućkalica
25.12.2024.•
0
Tradicionalna zimnica koja je mešavina ljute paprike i paradajza, poznatija kao ljutenica, zaštićena je i registrovana u evidenciji Svetske organizacije za intelektualnu svojinu, preneo je RTS.
Pogledajte koje kombinacije sa kafom treba izbegavati: Alkohol i kafa nisu dobar spoj
25.12.2024.•
0
Kafa je omiljeni napitak mnogih ljudi, a za mnoge je nezamisliv dan bez nje.
Napravite domaće fritule: Recept za savršeno meke i mirisne novogodišnje grickalice
24.12.2024.•
0
Fritule su tradicionalna poslastica poreklom sa jadranske obale, poznata po svojoj jednostavnosti i neodoljivom ukusu.
Poslastičar napravio božićni kolač sa zlatnom folijom i Svarovski kristalima - kilogram 900 evra
24.12.2024.•
1
Poslastičar iz Pijemonta Dario Hartvig napravio je panetone sa Svarovski kristalima za božićne praznike.
Niste sigurni da li je ulje dovoljno zagrejano za prženje: Isprobajte trik sa čačkalicom
23.12.2024.•
0
Prženje hrane, bilo da ste iskusni ili kuvar početnik, ponekad može da postane pravi izazov.
Espresino - kafa u kombinaciji sa čokoladom
22.12.2024.•
0
Ukoliko ste ljubitelj kafe, onda ste možda u poslednje vreme čuli za sve popularniji espresino - kafu sa čokoladom koja se pije širom Italije, a najbolja je u Rimu, Torinu i na samom jugu ove zemlje.
Samo jedan sastojak je dovoljan za bolji ukus i teksturu kuvanog krompira
22.12.2024.•
1
Krompir je neizostavan sastojak u gotovo svakoj kuhinji. Bez obzira na to pripremate li pire, pečeni ili prženi krompir, postoje trikovi koji vam mogu pomoći da postignete bolje rezultate.
Ne sadrže mnogo kalorija i zdrave su: Ovo su namirnice koje možete da jedete i u većim količinama
20.12.2024.•
1
Ne postoje namirnice koje nemaju kalorije, ali postoji hrana koja ima manje kalorija i koja našem telu donosi brojne zdravstvene prednosti i može da nam pomogne u gubitku prekomerne težine.
Komentari 4
Dule
Joja
Joka
Turska nikada neće u EU, ali niko im to neće zvanično ni saopštiti. Ok za neki wurst, ali doner nikako…
Pozdrav svim dobrim ljudima.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar