Istraživanje: Većina građana Srbije veruje da je ono što jedu povezano sa njihovim raspoloženjem

Većina građana Srbije (76 odsto) veruje da postoji veza njihovog raspoloženja i hrane koje jedu, dok sedam odsto smatra da takva veza ne postoji.
Istraživanje: Većina građana Srbije veruje da je ono što jedu povezano sa njihovim raspoloženjem
Foto: Pixabay
To pokazuje istraživanje u okviru nacionalne kampanje "Teži ravnoteži".
 
Istraživanje je obavljeno onlajn, a učestvovalo je više od hiljadu ispitanika, od kojih najveći broj (44 odsto) često bira hranu kao način da se nosi sa određenim emocijama, dok 25 odsto samo ponekad poseže za hranom kao odgovorom na određene emocije, a svega pet odsto anketiranih nikada ne koristi hranu u te svrhe.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), čak 2,5 milijarde odraslih osoba starijih od 18 godina ima prekomernu telesnu težinu, a do 2035. godine čak četiri milijarde ljudi će biti prekomerno uhranjeno ili gojazno, istakao je Dimitrije Ivanović u ime Privredne komore Srbije.
 
Najveći broj ispitanika kao okidač za povećan unos hrane odabralo je dosadu, dok se slatkiši biraju kao prvi izbor kada je u pitanju izbor namirnica u zavisnosti od svog raspoloženja.
Stres je još jedan važan faktor koji utiče na količinu i izbor hrane.
 
Prema podacima istraživanja, 34 odsto građana jede značajno više kada je pod stresom, 31 odsto jede malo više, a 14 odsto ispitanika ne primećuje nikakvu povezanost unosa hrane i emocionalnog stanja.
 
Ispitanici su najčešće birali slatkiše (44 odsto) ili grickalice (27 odsto) kao odgovor na stres, a mali procenat je u tim situacijama birao voće - samo sedam odsto. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće