VIDEO Volite soja sos? Evo kako se on zapravo pravi - proces podrazumeva i buđ

Azijska hrana sve je popularnija i kod nas i sve više ljudi priprema azijska jela kod kuće, a neizostavan dodatak mnogim takvim jelima je soja sos.
VIDEO Volite soja sos? Evo kako se on zapravo pravi - proces podrazumeva i buđ
Foto: Pixabay
On se može dodati supama, raznim marinadama i umacima (poput terijaki sosa), a u njega se umače i suši, kojem daje bolji ukus.
 
Iako je sve popularniji i kod nas, mnogi ne znaju kako se soja sos zapravo pravi. Sve počinje s dva sastojka, sojom i pšenicom, a ceo proces traje od nekoliko nedelja do nekoliko godina - što je duža fermentacija, obično je skuplji soja sos.
Proces uključuje razgradnju soje i pšenice s kulturama buđi (kao što je Aspergillus) kako bi se razvio taj prepoznatljivi, složeni ukus soja sosa, a ako ste se ikad pitali kako izgleda proces pravljenja soja sosa, evo odgovora.
 
Japanac Jamaroku Šoju, član pete generacije porodice koja se već dugi niz godina bavi proizvodnjom soja sosa, na svom Tiktoku redovno deli videosnimke tradicionalnog procesa proizvodnje tog sosa. U jednom od videa može se videti kako soja sos presuje i kaplje s tkanine nalik prostirkama, a zatim se ta tečnost sipa u bočice.
 
Zrna soje, pšenice, voda i so prvo se kombinuju u gustu pastu poznatu kao "moromi". Ova smesa zatim se ostavi da fermentira u velikim drvenim buradima, što omogućava prirodnim kvasacima i bakterijama da bujaju i postepeno transformišu sastojke.
 
Tokom meseci ili čak godina prirodni kvasci i bakterije u buradima pomažu da smesa fermentira, a nakon što se fermentacija završi, smesa se presuje kako bi se izvukao tečni soja sos. Tečnost se zatim filtrira i pasterizuje kako bi se osigurale bezbednost i kvalitet.
  • Dejan

    12.11.2024 07:53
    hvala
    Ali....ne treba.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće