Svet je pun neverovatnih i često neobičnih jela koja izazivaju različite reakcije - od oduševljenja i čuđenja pa sve do straha.
Foto: Screenshot (Youtube/Business Insider)
Tako ponekad ono što je za jednu naciju svakodnevni obrok, za drugu može biti pravo iznenađenje.
1. Hákarl
Hákarl je fermentisana ajkula, a ovo jelo je vrlo popularno na Islandu. Ovaj specijalitet priprema se od mesa ajkula koje se pre zakopavalo u zemlju da bi fermentisalo (danas fermentira u posudama), a potom se sušilo nekoliko meseci. Ima vrlo jak miris amonijaka, a ukus može biti prilično šokantan za one koji ga prvi put probaju.
Ako se meso ajkule jede sveže, može izazvati snažnu i neugodnu intoksikaciju, pa su Vikinzi još u davnim vremenima shvatili da to mogu sprečiti tako što će meso zakopati u zemlju na nekoliko nedelja. Tako je nastao hákarl, jelo koje Islanđani istovremeno i vole i mrze.
2. Balut
Balut je popularna, ali vrlo neobična filipinska poslastica, a reč je o oplođenom pačjem jajetu koje je tvrdo kuvano i tradicionalno se konzumira direktno iz ljuske. Jelo se često poslužuje sa začinima poput soli i bibera i sa sirćetom. Iako mnogima zvuči neobično, na Filipinima je to vrlo popularan međuobrok, bogat proteinima.
Jelo se priprema inkubiranjem jajeta s embrionom u razvoju, a zatim se kuva na pari i jede iz ljuske. Za pripremu se najčešće koriste pačja jaja, a inkubacija pre kuvanja obično traje od 14 do 21 dan, prenosi Index.hr.
Ovo jelo obično se prodaje kao ulična hrana u južnoj Kini i zemljama jugoistočne Azije, naročito u Kambodži, Vijetnamu i na Filipinima.
3. Casu marzu
Casu marzu je sir koji dolazi sa Sardinije, a poznat je po tome što sadrži žive crve, pa ga je 2009. godine Ginisova knjiga rekorda proglasila najopasnijim sirom na svetu. Crvi se izlegu i razgrađuju sir, dajući mu vrlo kremastu teksturu, a sir se tradicionalno konzumira dok se larve pomeraju.
Mnogi ga opisuju kao sir vrlo intenzivnog ukusa, a čak je i zabranjen za komercijalnu prodaju. Casu marzu ima pikantan ukus koji podseća na mediteranske pašnjake i zadržava se satima. Neki kažu da je afrodizijak, a drugi tvrde da bi čak mogao biti opasan za ljudsko zdravlje.
4. San-nakji
San-nakji zapravo je živa hobotnica, tačnije njeni krakovi koji se iseku na male komade i poslužuju. Ovi komadići još se mogu pomerati kada se stave na tanjir, što može biti zastrašujuće za mnoge koji nisu navikli na ovakvu vrstu hrane.
Pipci žive hobotnice smatraju se specijalitetom u Južnoj Koreji i Japanu. Zbog velike opasnosti od gušenja treba biti vrlo oprezan i pipke dobro prožvakati. Mnogi stručnjaci navode da nije preporučljivo jesti krakove žive hobotnice jer ako ih ne prožvaćete dobro, mogli bi se zaglaviti u vašem grlu i ugušiti vas.
5. Kiviaq
Kiviak je tradicionalno grenlandsko jelo koje se priprema tako što se mala ptica, obično njorka, stavi u kožu foke i zakopa u zemlju na nekoliko meseci kako bi fermentisala. Nakon što fermentira, meso joj bude mekše i aromatičnije, a ptica se izvadi i jede sirova. Meso joj ima vrlo intenzivan, čak i neugodan miris.
Često se poslužuje uz druge namirnice poput raznih vrsta ribe ili povrća. Ovo je za mnoge jedno od najzanimljivijih jela koje možete probati, ali nije za svakoga zbog jakog mirisa i specifičnog ukusa. Jelo je postalo simbol dugog i teško održivog života na severu, gde su veza s prirodom i prilagođavanje ekstremnim uslovima ključne za preživljavanje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Iako na prvi pogled možda deluje kao nespojiva kombinacija, čokoladni kolač s kiselim kupusom postao je pravi hit među ljubiteljima neobičnih poslastica.
Prženje namirnica svakodnevna je radnja o kojoj ne razmišljamo previše. Većina nas kod kuće ima nekoliko opcija za to - suncokretovo ulje, maslinovo ulje, svinjsku mast ili još pokoju opciju.
Mnogo je informacija koje se mogu pronaći na etiketama kutija za jaja, ali retko kad postoji objašnjenje zašto su neka jaja smeđe, bele ili neke druge boje.
Kroz istoriju, ljudi su konzumirali alkohol kao deo verskih rituala, za socijalno povezivanje, u medicinske svrhe, i na kraju krajeva radi uživanja a naučnici otkrivaju kada je sve počelo.
Komentari 1
Milan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar