Globalna potrošnja vina pala na najniži nivo u poslednjih 60 godina

Svetska potrošnja vina u 2024. godini pala je na najniži nivo za više od šest decenija, saopštila je Međunarodna organizacija za vinovu lozu i vino (OIV).
Globalna potrošnja vina pala na najniži nivo u poslednjih 60 godina
Foto: Pixabay
Ova organizacija upozorava na moguće dodatne rizike po industriju, uključujući američke carine i promene u navikama potrošača.
 
Prema podacima OIV-a, ukupna globalna potrošnja vina iznosila je prošle godine 214,2 miliona hektolitara, što je pad od 3,3 odsto u odnosu na 2023. godinu i najniži nivo još od 1961. godine, kada je potrošnja iznosila 213,6 miliona hektolitara, piše Gardijan.
Istovremeno, globalna proizvodnja vina pala je 4,8 odsto, na 225,8 miliona hektolitara, što je takođe najniži zabeleženi nivo u više od 60 godina.
 
"Industriju vina pogodila je savršena oluja - zabrinutost po zdravlje, inflacija, geopolitičke nestabilnosti i dugoročne promene u potrošačkom ponašanju", rekao je šef sektora za statistiku u OIV-u Đorđo Delgroso.
U godišnjem izveštaju je navedeno da je od 2019. i 2020. godine do danas potrošnja vina opala 12 odsto, dok je prosečna cena boce porasla za oko 30 odsto.
 
U Sjedinjenim Američkim Državama, koje su najveće tržište vina na svetu, potrošnja je pala 5,8 odsto, na 33,3 miliona hektolitara.
 
Delgroso je ocenio da bi potencijalne carine, koje je uveo američki predsednik Donald Tramp, mogle da predstavljaju dodatni udarac po industriju.
 
U Kini prodaja vina i dalje nije dostigla nivo pre pandemije korona virusa, dok je u Evropi, koja čini skoro polovinu svetskog tržišta, potrošnja pala 2,8 odsto.
 
U Francuskoj je zabeležen pad od 3,6 odsto, dok su Španija i Portugal među retkim zemljama gde je potrošnja porasla.
 
Proizvodnja je dodatno pogođena vremenskim uslovima - obilnim padavinama i sušama.
 
Italija je zadržala poziciju vodećeg svetskog proizvođača sa 44 miliona hektolitara, dok je proizvodnja u Francuskoj pala 23 odsto, na 36,1 milion hektolitara - najniži nivo od 1957. godine.
Španija je proizvela 31 milion hektolitara, dok je proizvodnja u SAD opala 17,2 odsto, na 21,1 milion hektolitara, uglavnom zbog ekstremne vrućine.
 
OIV navodi da ne može sa sigurnošću da predvidi da li će potrošnja vina ponovo rasti.
 
Kompanije iz industrije, poput francuskog lanca vinoteka "Nicolas", ukazuju na "generacijsku promenu" u odnosu prema alkoholu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

vino
  • cc

    20.04.2025 15:23
    zato pivkan ide sigurno jace nego ikad...
  • Ал'Каза

    20.04.2025 15:19
    Код нас после бербе одма се пије вино ,није битно врење ни зрење ,мало убаце хемију па на флаширање ,у рецимо Француској,Шпанији складишти се на 10 година да узре зато и кошта пар хиљада евра литра спрам наше брље 200 дин. литра млади португризер ,е ту су сомелијери да мућкају зато се тако и зове што само јетру гризе метил алкохол док ови муте чаше

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće