Dobro je znati: Kako da čuvate uskršnja jaja posle praznika

Nakon Uskrsa, ostaci praznične hrane često se vade iz frižidera. Umesto da ih bacate, bilo bi pametno da ih iskoristite narednih dana – uključujući i kuvana jaja.
Dobro je znati: Kako da čuvate uskršnja jaja posle praznika
Foto: Pixabay
Tvrdo kuvana jaja su izuzetno hranljiva, pa su dobar izbor za zdravu užinu ili kao deo uravnoteženog obroka. Ipak, mnogima ostane višak jaja nakon praznika.
 
Zanimljivo je da kuvana jaja zapravo kraće traju od svežih.
Kako ih pravilno čuvati?
 
Kuvanjem se uklanja prirodni zaštitni sloj sa ljuske, što ih čini podložnijim uticaju vazduha i bakterija. Zato je veoma važno da ih odmah nakon kuvanja stavite na hlađenje kako biste sprečili njihovo kvarenje ili kontaminaciju.
 
Najbolje je da ih čuvate u kartonskoj ambalaži ili zatvorenoj posudi s poklopcem, i to na unutrašnjoj polici frižidera – a ne na vratima, gde česta promena temperature može uticati na njihovu svežinu, piše Healthline, prenosi N1.
U početku možete primetiti neobičan miris u frižideru gde se čuvaju tvrdo kuvana jaja, ali to nije znak da su pokvarena. Reč je o prisustvu vodonik sulfida koji nastaje tokom kuvanja – miris je bezopasan i obično nestane nakon nekoliko sati.
 
Zamrzavanje kuvanih jaja se ne preporučuje jer i belance i žumance postaju gumeni i vodenasti, što nije prijatno za jelo.
 
Ako se pravilno čuvaju, i oljuštena i neoljuštena tvrdo kuvana jaja mogu stajati u frižideru do sedam dana, navodi američko Ministarstvo poljoprivrede. Ako niste sigurni koliko dugo su jaja tamo stajala, obratite pažnju na ljusku – ako postane lepljiva ili kredasta, jaje treba baciti.
 
Takođe, izbegavajte konzumaciju jaja koja su napukla ili razbijena, jer to može dovesti do trovanja hranom sa simptomima poput mučnine, povraćanja i dijareje. Ako sumnjate da je jaje pokvareno, razbijte ga i pomirišite – neprijatan miris je jasan znak da nije za upotrebu.
Šta ako je žumance zelenkasto?
 
Mnogi se zabrinu kada tvrdo kuvano žumance poprimi sivkasto-zelenu nijansu, ali to ne znači da je jaje pokvareno. Boja zavisi od temperature i trajanja kuvanja – što se duže kuva, to žumance bledi i može promeniti boju.
 
Do ove reakcije dolazi kada se gvožđe iz žumanca spoji sa vodonik-sulfidom iz belanca. Iako boja i tekstura mogu delovati neobično, ovakvo jaje je bezbedno za jelo, navodi Healthline.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Нино

    21.04.2025 09:53
    Нино
    Ми их не чувамо,поједемо и поделимо.
  • Ђ

    21.04.2025 09:10
    Ђ
    Не робујем паганству митовима и обичајима!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće