Fetiši češći kod muškaraca
Fetišizam je fiksacija na nežive objekte ili delove tela koji nisu prvenstveno seksualne prirode kao i prisilna potreba za njihovim korištenjem u svrhu postizanja seksualnog zadovoljstva.
On se javlja gotovo isključivo kod muškaraca. Jednom kad se uspostavi fetišizam postaje hronično, dugotrajno stanje odnosno obrazac ponašanja.
Česti fetiši od materijala su koža, svila, guma ili krzno. Objekti fetiša mogu biti i "živi", odnosno delovi tela. Najčešći delovi tela među fetišima su kosa, stopala, noge, zadnjica, velike grudi, male grudi. Kad je kosa fetiš obično se radi o dugoj kosi, a često je važna određena boja kose. Neke muškarce uzbuđuju dlake ispod pazuha ili na nogama. Određene fetišiste uzbuđuju partneri s amputiranim delovima tela što bi se moglo objasniti željom za kontrolom i osećajem snage i vladanja.
Fetišistički transvestizam
Transvestija, oblačenje odeće suprotnog pola, može imati više oblika, ali kad je oblačenje takve odeće nužno za postizanje seksualnog zadovoljstva govorimo o fetišizmu.
Fetišizam isključuje objekte koji su "seksualne" prirode kao npr. vibratori.
Odlika fetišista
Naučnici su otkrili kako fetišisti generalno imaju slabo razvijene društvene veštine, vode prilično izolovane živote, kao i da imaju smanjenu sposobnost za uspostavljanje intimnosti.
Kako se fetišem postiže seksualno zadovoljstvo
Fetišist žudi za bilo kakvim ličnim doživljajem predmeta/dela tela s kojim je na ovaj način povezan. Fetišist često masturbira dok drži, miriše ili trlja fetiš. Muški fetišisti često ne mogu da postignu erekciju bez fetiša. Žene su vrlo retko fetišisti.
Fiksacija na objekte ne sme se zameniti s preferiranjem pojedinih delova tela kod nefetišista - čak i osobe koje nisu fetišisti mogu voleti jedan deo tela, ali nisu fiksirani i usmereni isključivo na njega kao fetišisti.
Da li su fetišisti opasni?
U većini slučajeva fetišisti ne predstavljaju opasnost za druge osobe niti svoje partnere, a fetiš upotrebljavaju u privatnim situacijama, obično tokom masturbacije.
Lečenje fetišizma
Fetišizam je ponekad tako ekstreman da umanjuje kvalitet života i osoba potraži lekarsku pomoć. Lečenje uključuje tradicionalnu psihoanalizu, hipnozu i tehnike bihevioralne terapije. Iako ne postoji dovoljno istraživanja, dosadašnji podaci ukazuju na neefikasnost ovakvog pristupa. Nedavno su počeli da se upotrebljavaju antiandrogeni, lekovi koji smanjuju količinu muških polnih hormona, smanjuju seksualnu želju i učestalost ovakvog seksualnog ponašanja. To dozvoljava osobi da se koncentriše na terapiju i savetovanje. Antidepresivi kao što je fluoksetin takođe uspešno smanjuju seksualnu želju, ali su manje uspešni u ciljanju na seksualne fantazije.
Terapija povezivanja fetiša s nekim neugodnim iskustvom i takvo uslovljavanje takođe ublažava težinu stanja.
Komentari 3
Fetis
Boris Tadic
milan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar