VIDEO: Danas je Dan poljupca
Bilo da poljubac ima romantično značenje, ili je samo deo pozdrava, to je običaj poznat gotovo svim kulturama. Nauka koja proučava ljubljenje naziva se filematologija, a 6. jul se širom svet obeležava kao Dan poljupca.
Dok se ljubimo lučimo mnoštvo hormona i neurotransmitera koji nam popravljaju raspoloženje, kao što su adrenalin, serotonin i dopamin.
Bakterije koje razmjenjujemo dok se ljubimo podstiču imunološki sistem da proizvodi antitela. Samo tokom jednog poljupca sagore se, u proseku, dve kalorije.
U strastvenom poljupcu učestvuje 36 mišića lica, a još jedno pozitivno dejstvo ljubljenja je što krvni pritisak nakratko raste, puls može čak da se udvostruči, a telesna temperatura se povećava za 0,5 stepeni Celzijusa.
Načini na koji se razmjenjuju ovi znaci nežnosti se razlikuju. Kada je u pitanju poljubac u obraz, u Rusiji i Egiptu obično se razmene tri, Amerikanci se ljube samo jedanput, dok je u Skandinaviji ljubljenje u javnosti retko.
Na Galapagosu se žene ljube isključivo u desni obraz, a u Omanu nije neobično da se posle rukovanja muškarci poljube u nos.
Eskimski poljubac je, zapravo, sličan rukovanju gde se osobe dodiruju nosevima želeći da osete miris onog drugog, kao što to rade životinje.
Francuski poljubac stimuliše usne, jezik i usta, područja veoma osetljiva na dodir. Ovaj "poljubac jezikom", smatra se izuzetno intimnim.
Ljubljenje je nezaobilazno prilikom proslava i praznika. Uobičajeno je da sklapanje braka mladenci zapečate poljupcem, što simbolizuje razmenu duša između mlade i mladoženje, potvrđujući da "dvoje postaju jedno".
Ljubljenje nas opušta i ima učinak poput vežbanja. "Vrući" poljupci pomažu i u trošenju kalorija - prema nekim istraživanjima, poljubac koji traje minutu sagoreva čak 26 kalorija te aktivira 30 mišića.
Prosečan čovek, pak, u životu provede 20 hiljada minuta ljubeći se, a to najviše rade Španci i Francuzi. Oni svoje partnere poljube više od deset puta dnevno, dok Nemci to rade samo tri puta u toku dana, pokazalo je istraživanje sajtova FriendScout24 i TNS-Infratest.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar