Velika stopa abortusa u Srbiji
Svetski dan kontracepcije biće obeležen sutra različitim aktivnostima i savetovalištima pod sloganom sloganom "Živi svoj život, saznaj svoja prava. Uči o kontracepciji", kako bi se ukazalo na koji način se mogu sprečiti neplanirane trudnoće i polno prenosive bolesti.
Aktivnosti su usmerene na mlade od 15 do 24 godine koji imaju pravo na pristup tačnim informacijama o kontrapcepciji, ukazuju stručnjaci.
Među najefikasnije metode za sprečavanje neželjene trudnoće spadaju hormonska kontracepcija kao što je pilula, dok prezervativ pruža zaštitu od većine polno prenosivih bolesti.
"Pitajte ginekologa" je jedna od važnih poruka povodom Svetskog dana kontracepcije 2011. godine, jer su mladima u Srbiji dostupne pilule, kondomi, spirala, "pilula za jutro posle", a kako bi napravili pravi izbor, potrebno je da se dogovore sa ginekologom, ukazali su stručnjaci povodom obeležavanja tog dana. On će biti obeležen širom sveta uz uopzorenje stručnjaka da sve veći broj mladih stupaju u nezaštićene seksualne odnose.
Lekari savetuju da je veoma važno da se koristi savremena kontracepcija, da kasnije ne bi bilo posledica kao što su neželjena trudnoća, abortus ili seksualno prenosive infekcije.
Prošlogodišnji rezultati globalnog istraživanja pokazali su da iako 86 odsto mladih širom sveta prihvata sopstvenu odgovornost za korišćenje kontracepcije tokom seksualnog odnosa, a čak polovina njih imala je nezaštićen seksualni odnos sa novim partnerom.
Stručnjaci upozoravaju da nedovoljna informisanost i korišćenje kontracepcije osim polno prenosivih infekcija dovodi i do neželjenih trudnoća koje se često kod mladih završavaju abortusom.
Procene su da je u Srbiji stopa prekinutih trudnoća 90,5 odsto na 1.000 žena od 15 do 44 godina, po čemu je Srbija u vrhu zemalja u Evropi, ali i svetu.
Komentari 5
asd
Mama!
http://izaberizivot.com/
member
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar