Zavođenje govorom tela
Razlika je u tome što sada znamo lakše da ih koristimo kako bismo postigli ono što želimo, a često se to odnosi upravo na zavođenje.
Zavođenje nije ograničeno samo na privlačenje suprotnog pola ili dobijanja onog što želimo od partnera u vezi ili braku. Umeće zavođenja danas se koristi kako bismo druge ljude ponukali da naprave ono što želimo i na drugim nivoima – među kolegama na poslu, u traženju posla, pevačica koja svojim šarmom želi opčiniti mase, političar koji želi "zavesti" glasače da glasaju upravo za njega. ..
Zavođenje znači uveriti nekog u nešto, navesti ga na nešto. Zavođenje može biti negativno i pozitivno. Pozitivno se odnosi na šarmiranje nekog, simpatično i bezazleno, s obostranom koristi osoba u "igri". Negativno znači koristiti zavođenje za zavaravanje ljudi, ili kako bi oni napravili nešto što inače normalno ne bi.
U ovom članku naći ćete uputstvo za bolje iskorišćavanje govora tela koje će vam pomoći da koristite umeće zavođenja na pozitivan način.
Privucite pažnju na sebe
Neverbalni signal:
Ispustite nešto iz ruku i zatim se sagnite kako biste to podigli. Na primer – paketić s maramicama, labelo, olovku, časopis…
Kako to deluje?
Ljudi su programirani da primete pokret. Kada ovo uradite, drugi će vas primetiti i postoji velika šansa da će i nastaviti da obraćaju pažnju na vas.
Oponašanje partnera
Neverbalni signal:
Oponašajte pokrete osobe koju pokušavate da zavedete. Kad prekrsti noge učinite to i vi. Kada podigne ruku i skloni pramen s lica i vi to kopirajte. Ako dotakne lice, i vi učinite isto.
Kako to deluje?
Kada se vi i osoba s kojom komunicirate sinhronizovano krećete i oponašate međusobni govor tela, time implicirate da isto razmišljate. Druga osoba će podsvesno prepoznati te signale i osetiće s vama veću povezanost, bliskost i prijatnost. Istraživanja su pokazala da ćemo drugoj osobi biti simpatičniji i uverljiviji ako zauzimamo sličan položaj tela kao i ona. Budući da položaj tela odražava naše emocije i naše unutrašnje stanje, kada zauzmemo sličan položaj tela kao i sagovornik na neki način mu šaljemo poruku da smo na istoj frekvenciji, da se slično osećamo i da ga razumemo. Generalno gledajući, nama su osobe koje su nam slične mnogo privlačnije. Upravo zato oponašanje može biti veoma zavodljivo.
Delujte ranjivo
Neverbalni signal:
Pokazujte unutrašnji deo zgloba ruke
Nagnite vrat i izložite ga pogledu
Nosite majicu ili košulju otvorenu oko vrata i povremeno dotaknite vrat ili ključnu kost
Kako to deluje?
Vrat i unutrašnji deo zgloba ruke najranjiviji su delovi tela. Izlažući ih pogledu i dodiru, podsvesno dajete do znanja da vas nije strah i da verujete toj osobi. Izlaganje ranjivih delova tela takođe implicira i da ste spremni otići korak dalje s pokazivanjem drugih ranjivih (intimnih) delova tela.
Budite vidljiviji od ostalih
Neverbalni signal:
Budite u bliskoj blizini osobe koju želite da zavedete (hodajte pored nje, sedite što bliže...)
Pokušajte da što češće uspostavljate kontakt očima s tom osobom
Lagano se mimoiđite ili se očešite tu i tamo o njega rukom ili leđima i onda mu se nasmejte
Kako to deluje?
Ne možete mu se dopasti ako ni ne zna da postojite. Zato je vaša misija u početku – postići da vas primeti. Što mu češće "upadnete u oči", to su veće šanse da će se zainteresovati. Budite mu u vidokrugu i privucite pažnju na sebe. Kada to učinite započnite i razgovor s njim. Dovoljno će biti i da počnete da ga pozdravljate – već ćete mu tako postati poznatiji i tako će vam biti lakše kasnije da ga i zvanično upoznate i pričate s njim. Zapamtite, ne možete biti zavodljivi ako niste primećeni.
Delujte pristupačno
Neverbalni signal:
Stvorite prilike da vam on pristupi (nemojte se skrivati iza živog zida svojih prijateljica)
Imajte otvoren telesni stav (nemojte imati prekrštene ruke, okrenutu glavu od njega...)
Dobacite mu takozvani "pogled ispod obrva" - malo spustite glavu i pogledajte ga prema gore, usput možete glavu i lagano nagnuti u jednu stranu.
Kako to deluje?
Osoba koja se ne oseća prijatno u nečijem društvu često zauzima tzv. zatvoreni položaj – prekršta ruke i noge, ili ispred sebe drži neki predmet, poput torbe ili rokovnika. Prekrštene ruke i noge, kao i predmeti, predstavljaju barijeru prema drugoj osobi i štite je od osećaja ranjivosti. Ako osoba stalno gleda prema dole, izbegava da joj se pogled sretne bilo s kim, bio to on ili ona, jasno poručuje: "Ne želim da razgovaram!".
Što se pogleda ispod obrva tiče – ovo je klasičan gest koja imitira pogled deteta u roditelja. Zbog razlike u visini dete će uvek gledati prema gore široko otvorenih očiju. Ovo je gest koji sugeriše nevinost i ranjivost, a upravo je to muškarcima privlačno (kod njega pobuđuje zaštitnička osećanja).
Dodirivanje osobe
Neverbalni signal:
Dotaknite mu rame
Dotaknite mu nadlakticu ili podlakticu
Uhvatite ga za ruku
Kako to deluje?
Ako želite zavesti osobu koju tek upoznajete, možete početi sa "slučajnim" dodirom. Ovo može biti lagani dodir prstima dok od njega uzimate čašu ili dodir ruke dok sedite ili stojite jedno pored drugog. Time ćete probiti led kad je u pitanju dodirivanje. Generalno gledajući – dodir može imati veliku moć. Istraživanja su pokazala da konobarice koje prilikom predaje računa uspostave dodir prstima dobijaju veću napojnicu. Interesantno je da u svim tim slučajevima "mušterije" nisu uopšte bile svesne dodira, već im je jednostavno "došlo" da daju veću napojnicu.
U jednom drugom istraživanju, ako je prodavačica na blagajni prilikom predaje novca dotakla kupca – taj kupac je u puno više slučajeva iskustvo kupovine ocenio ugodnim, nego li kupac kog prodavačica nije dotakla. I u ovom slučaju su kupci nisu bili svesni diskretnog dodira, već su to, očito, osetili na podsvesnom nivou.
Dodir zaista može biti veoma snažno sredstvo privlačenja, a kada se odlučujete za dodir – u početnoj fazi poznavanja - diskretan i kratkotrajan dodir može imati mnogo bolji efekt od preteranog kontakta.
Budite simetrični
Neverbalni signal:
Upotrebite šminku kako bi vam lice bilo što simetričnije
Nosite odeću koja je simetrična (izbegavajte šarene uzroke, čudne krojeve...)
Kako to deluje?
Naučnici su otkrili vezu između simetrije i seksualnog odabira. Generalno su privlačnije osobe koje imaju simetrično lice i telo. Evolucija pruža logično objašnjenje za to. Osobe koje nisu zdrave ili genetski poželjne često imaju asimetrična tela i lice, upravo zato na podsvesnom nivou biramo simetriju. Mnogo je istraživanja rađeno po ovom pitanju, jedno od njih je zabeleženo i kamerama – dokumentarac "The Science of Sex Appeal - The Beauty of Symmetry" koji možete pogledati na stranicama Discovery kanala. Očigledno je da je simetrija privlačnija – a zahvaljujući šminki i odeći možemo stvoriti privid veće simetrije, a time povećati i svoje šanse za privlačenje osobe koja nam se sviđa.
Komentari 3
Steva
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar