
Na današnji dan: Osuđen Al Kapone, premijera Čaplinovog "Velikog diktatora", uhapšen Pinoče
Pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 17. oktobar, u svetu i kod nas.
1797 - U italijanskom selu Kampoformio kod Udina potpisan je mirovni ugovor Austrije i Francuske, kojim je ukinuta Mletačka Republika. Francuska je dobila mletačke posede u Albaniji i ostrva u Jonskom moru, a Austrija Veneciju, Istru, Kvarner, Dalmaciju i Boku Kotorsku.
1803 - Rođen je mađarski političar Ferenc Deak, nacionalni lider od 1861. koji nije prihvatao revolucionarni pristup Lajoša Košuta u rešavanju odnosa Austrije i Mađarske. Godine 1865. objavio je projekat o dualističkoj Habsburškoj monarhiji. Austrougarskom nagodbom (1867) izgubio je na popularnosti, jer mu se zameralo da je bio suviše popustljiv prema Austriji.
1849 - U Parizu je umro poljski kompozitor i pijanista Frederik Šopen, tvorac poljskog nacionalnog muzičkog izraza i jedan od najpopularnijih kompozitora muzičkog romantizma.
1854 - Tokom Krimskog rata, britanske, francuske i turske trupe počele su opsadu Sevastopolja i nakon 11 meseci zauzele tu najznačajniju luku ruske Crnomorske flote. Mirovnim sporazumom u martu 1856. razoreni grad je vraćen Rusiji.
1855 - Engleski pronalazač Henri Besemer je patentirao postupak za preradu gvožđa u čelik. Postupak koji je po njemu nazvan "besemerizacija" donosi lakšu, bržu i jeftiniju proizvodnju čelika, prvobitno namenjenog za oružje, a bio je dominantan u svetu sve do 1950-ih godina.
1912 - Srbija i Bugarska su, devet dana posle Crne Gore, objavile rat Otomanskoj carevini, a 18. oktobra pridružila im se i Grčka, čime je počeo Prvi balkanski rat. Za nepunih mesec dana oslobođen je gotovo ceo Balkan, a rat je završen primirjem 3. decembra. Mirovni ugovor kojim se Otomansko carstvo odreklo gotovo svih svojih poseda u Evropi, potpisan je u Londonu 13. maja 1913.
1915 - Rođen je američki dramski pisac Artur Miler, autor svetski poznatih pozorišnih komada kao što su "Smrt trgovačkog putnika", "Veštice iz Salema", "Pogled s mosta". Hrabro je istupio protiv nasilja vlasti u vreme "makartizma" 1950-ih. Poznat je i po neuspelom braku sa holivudskom zvezdom Merilin Monro.
1919 - Rođen je kineski političar Džao Cijang koji je kao premijer 1980. počeo ekonomske reforme, a 1987. je nasledio Hu Jaobanga na čelu Komunističke partije Kine. Smenjen je 1989. tokom političke krize izazvane prodemokratskim studentskim demonstracijama.
1920 - Umro je američki novinar Džon Rid, čija se dela "Deset dana koji su potresli svet" i "Crvena Rusija" smatraju najboljom hronikom Oktobarske revolucije. Sahranjen je pod zidinama Kremlja u Moskvi.
1931 - Američki gangster Al Kapone osuđen je na 11 godina zatvora zbog izbegavanja plaćanja poreza.
1940 - U Njujorku je bila premijera najvećeg bioskopskog uspeha Čarlija Čaplina - filmske komedije "Veliki diktator", satire na račun tadašnjeg najvećeg moćnika sveta, naciste Adolfa Hitlera i osude antisemitizma.
1945 - Pukovnik Huan Peron državnim udarom je došao na čelo Argentine.
1972 - U Beogradu je umro Đorđe Karađorđević, stariji sin kralja Jugoslavije Petra I, koji se odrekao prava na presto i posvetio se vojničkoj karijeri. Odbio je da se 1941. pridruži vladi i kralju u izbeglištvu, a potom i nemačku ponudu da se nastani u Belom dvoru.
1973 - Arapski proizvođači nafte povećali su cene i smanjili proizvodnju nafte kao odgovor na američku podršku Izraelu u arapsko-izraelskom sukobu. To je izazvalo jednu od najtežih ekonomskih kriza sveta posle Drugog svetskog rata.
1988 - Kao odgovor "mitinzima istine" koje je organizovalo rukovodstvo Srbije, na Kosovu su počele masovne demonstracije Albanaca.
1989 - U najtežem zemljotresu u SAD od 1906, koji je pogodio područje San Franciska, poginulo je 67 i povređeno više od 600 ljudi.
1997 - Na Kubi je u mauzoleju u gradu Santa Klara svečano sahranjen Ernesto Če Gevara, tri decenije pošto je ubijen u Boliviji.
1997 - U požaru je izgorelo Jugoslovensko dramsko pozorište u Beogradu.
1998 - U Londonu, gde se oporavljao od operacije, uhapšen je bivši čileanski diktator Augusto Pinoče na zahtev Španije radi izručenja zbog suđenja za ubistva stotina Španaca tokom njegove diktatorske vladavine Čileom. Oslobođen je u martu 2000, a nakon povratka u Čile, Apelacioni sud je obustavio započeto suđenje proglasivši ga mentalno nesposobnim.
2001 - U Jerusalimu je ubijen izraelski ministar turizma Rehavam Zevi u atentatu koji su izvršili pripadnici Narodnog fronta za oslobođenje Palestine.
2003 - Kina je postala treća zemlja sveta koja je poslala čoveka u svemir. Jang Livei je svemirskim brodom "Šenžu 5" obleteo Zemlju 14 puta tokom leta koji je trajao 21 sat.
2005 - Umro je Ba Đin, jedan od najpoznatijih kineskih pisaca koji je u svojim delima pisao o komunistima, nacionalistima i haosu u vreme Kulturne revolucije.
2009 - Vlada Maldiva je sastankom na dnu okeana, četiri metra pod njegovom površinom, simbolično ukazala na opasnost globalnog zagrevanja za sve narode koji žive uz obale okeana i mora. Podizanje nivoa mora uzrokovano topljenjem polarnog leda, moglo bi da potopi taj arhipelag u Indijskom okeanu u roku od jednog veka.
2017 - U bitkama za grad Raku u Siriji, koje su trajale više od četiri meseca, poginulo je 3.250 ljudi, prema podacima sirijske opozicione Opservatorije za ljudska prava.
2021 - U Parizu je održan komemorativni marš povodom 60. godišnjice policijskog masakra alžirskih demonstranata 1961, poslednje godine borbe njihove zemlje za nezavisnost. Francuski predsednik Emanuel Makron osudio je masakr kao "zločin koji se ne može opravdati".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
VIDEO Zabačeni gradić u Australiji traži doktora: Nudi ogromnu platu i brojne pogodnosti, ali...
01.04.2025.•
1
Gradić Džulija Krik u zabačenom, jedva naseljenom delu Australije, raspisao je konkurs za lekara i nudi mu godišnju platu od gotovo 400.000 evra.
Na današnji dan: Srušen Varadinski most, uhapšen Slobodan Milošević, nesreća u rudniku "Soko"
01.04.2025.•
0
Pregled važnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 1. april.
Na današnji dan: Rođeni Dekart i Bora Stanković, otvorena Ajfelova kula, umro Džesi Ovens
31.03.2025.•
0
Ovo su značajni događaji u svetu i kod nas na današnji dan, 31. mart.
Ovo su zemlje koje imaju najviše nesreća i neodgovornih vozača
30.03.2025.•
1
Nedavna studija otkriva zabrinjavajuće podatke o saobraćaju u Evropskoj uniji, ukazujući na zemlje sa najvišim stopama neodgovornog ponašanja vozača.
Hjundai ide na sud: Nije upozorio kupce da se njegov automobil lako krade
30.03.2025.•
0
Hjundai se suočava sa sudskim procesom zbog optužbi da nije upozorio svoje kupce da bi jedan od njegovih najpopularnijih električnih modela mogao biti ukraden "bez napora za nekoliko sekundi".
Da li je vreme da se prestane sa pomeranjem kazaljki: Članice EU kažu - ne još
30.03.2025.•
6
Izreka kaže da je vreme novac. U Evropskoj uniji vreme je i političko pitanje. Ovo pomeranje kazaljki nije poslednji put iako milioni građana žele da se takva praksa napusti.
Deca se požalila na "čudovište" ispod kreveta, dadilja proverila i našla provalnika
30.03.2025.•
0
Dadilja u Kanzasu, koja je, na zahtev uplašene dece o kojoj se starala odlučila da proveri da li ispod kreveta ima "čudovišta, tu pronašla muškarca koji se krio.
Na današnji dan: Rođen Van Gog, SAD kupile Aljasku od Rusije, kraj rata u Vijetnamu, umro Čolaković
30.03.2025.•
0
Pregled važnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 30. mart.
Na današnji dan: SSSR priznao Titovu Jugoslaviju, osnovano Sterijino pozorje
29.03.2025.•
0
Ovo su značajni događaji u svetu i kod nas na današnji dan, 29. mart.
Na današnji dan: Konstantinopolj dobio ime Istanbul, Brando odbio da primi Oskara
28.03.2025.•
1
Ovo su značajni događaji u svetu i kod nas na današnji dan, 28. mart.
Šta će formirati trajni geološki otisak čovečanstva: Paleontolozi kažu - otpad
27.03.2025.•
0
Ako zamislimo našu planetu za nekoliko desetina miliona godina od sada, homo sapiens kao vrsta je verovatno odavno nestao, zbrisan masovnim izumiranjem koje je i sam potpomogao.
Indijci prošle godine na telefonima proveli trilion sati
27.03.2025.•
0
Indijci su proveli više od trilion sati gledajući u svoje pametne telefone tokom prošle godine, zahvaljujući jeftinom internetu i dostupnosti platformi Netflix i Instagram, pokazuju najnovije analize.
FOTO: Vatrogasci požar na električnom automobilu ugasili specijalnim ćebetom
27.03.2025.•
0
Požar na električnom automobilu je jedan od najvećih izazova u vatrogastvu.
Na današnji dan: Rođen Rentgen, poginuo Gagarin, umro Lem, u Vojvodini oboren "nevidljivi" F-117
27.03.2025.•
0
Ovo su značajni događaji u svetu i kod nas na današnji dan, 27. mart.
Država Džordžija na korak od zabrane mobilnih telefona u školama
26.03.2025.•
1
Senatori u saveznoj državi Džordžiji usvojili su predlog zakona koji učenicima osnovnih škola zabranjuje upotrebu mobilnih telefona tokom školskog dana, preneo je AP.
Na današnji dan: Pronađena vakcina protiv dečije paralize, ubio se Ćopić, umro Taško Načić
26.03.2025.•
0
Donosimo vam pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 26. mart.
Nemačka železnica prodaje hiljade zaboravljenih bicikala, cena do 300 evra
25.03.2025.•
3
Nemački železnički operator Dojče ban narednih nedelja će prodati stotine bicikala ostavljenih na stanicama širom Nemačke.
Na današnji dan: Umro Debisi, Grčka proglašena republikom, tajni sastanak Miloševića i Tuđmana
25.03.2025.•
0
Pregled važnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 25. mart.
Potrošnja goriva: Kako da se precizno izračuna?
24.03.2025.•
5
Znati precizno izračunati potrošnju može da uštedi značajne sume novca, doprinese očuvanju životne sredine i produži radni vek vašeg automobila.
Na današnji dan: Počelo NATO bombardovanje SRJ, umro Boris Dvornik, ubijen Pera Segedinac
24.03.2025.•
0
Pregled važnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 24. mart.
Lopov pre dve nedelje progutao minđuše vredne 770.000 dolara - sad ih je "izbacio"
23.03.2025.•
0
Policija Orlanda je saopštila da je pronašla dva kompleta minđuša ukupne vrednosti 769.500 dolara, nakon što ih je osumnjičeni lopov progutao pre više od dve nedelje.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar