
Na današnji dan: Srušen Varadinski most, uhapšen Slobodan Milošević, nesreća u rudniku "Soko"
Pregled važnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 1. april.

Foto: 021.rs
1572 - Ustankom protestanata protiv španskog kralja Filipa II Holandija je počela borbu za samostalnost. U narednim decenijama, zajedno sa Engleskom, Holandija je vodila bespoštednu borbu za prevlast nad morima i kolonijama sa već oslabljenom Španijom.
1815 - Rođen je nemački državnik i političar Oto fon Bizmark prvi kancelar ujedinjenog nemačkog carstva, poznat kao "gvozdeni kancelar". Predsedavao je Berlinskim kongresom 1878. godine na kojem su evropske sile uspostavile nov odnos snaga na jugoistoku Evrope - osujećena je namera Rusije za stvaranje velike Bugarske, a Srbija i Crna Gora stekle su međunarodno priznanje.
1868 - Rođen je francuski pesnik i dramski pisac Edmon Rostan, koji je u jeku naturalizma s velikim uspehom oživeo romantični teatar. Njegov "Sirano de Beržerak" osvojio je publiku i održao se na repertoarima svetskih pozorišta do danas.
1918 - U Velikoj Britaniji je osnovano Kraljevsko vazduhoplovstvo (Royal Air Force - RAF).
1920 - Rođen je japanski glumac Toširo Mifune, koji je svetsku slavu stekao tumačenjem uloga samuraja, posebno u filmovima režisera Akire Kurosave. Proslavio se filmovima "Rašomon", "Sedam samuraja", "Krvavi presto", "Šogun".
1924 - Nemački sud osudio je Adolfa Hitlera na pet godina zatvora zbog pokušaja puča u novembru 1923. godine, ali je već 20. decembra amnestiran. Hitler je u zatvoru napisao knjigu "Majn kampf" (Moja borba) u kojoj je izneo koncepciju o "novom poretku" i rasnoj supremaciji Nemaca.
1933 - U Nemačkoj je počeo progon Jevreja bojkotom njihovih poslova i blokiranjem bankovnih računa.
1939 - Okončan je trogodišnji građanski rat u Španiji u kojem je poginulo više od milion ljudi, a više od pola miliona je izbeglo iz zemlje. Španija je narednih 36 godina bila pod diktaturom generala Franciska Franka.
1945 - Iskrcavanjem američkih trupa na japansko ostrvo Okinava počela je poslednja etapa u prodiranju savezničkih snaga prema Japanu u Drugom svetskom ratu. U ovoj najvećoj amfibijskoj operaciji na Pacifiku učestvovalo je 183.000 vojnika, 1.727 aviona i 1.321 ratni brod. Borbe u kojima je poginulo 7.000 američkih i 100.000 japanskih vojnika okončane su 2. jula.
1946 - Prvom omladinskom radnom akcijom u posleratnoj komunističkoj Jugoslaviji počela je izgradnja železničke pruge Brčko-Banovići. U izgradnji 90 kilometara pruge učestvovalo je 60.000 mladih iz cele tadašnje Jugoslavije.
1948 - Počela je sovjetska blokada Berlina.
1970 - Beogradski radio "Studio B" počeo je emitovanje programa iz zgrade novinske kuće "Borba".
1975 - Predsednik Kambodže Lon Nol pobegao je u Indoneziju nakon što su Crveni Kmeri opkolili glavni grad Pnom Pen.
1976 - Nemački slikar i vajar Maks Ernst jedan od osnivača dadaističkog pokreta u Kelnu, umro je u Parizu. Godine 1924. u Parizu prišao je nadrealistima i postao jedan od najistaknutijih predstavnika tog pokreta. U savremeno slikarstvo uveo je nove tehnike - kolaž-fotografiju i frotaž tehniku. Rođen je 1891. godine.
1983 - U katastrofalnom zemljotresu u Kolumbiji više od 500 ljudi je poginulo, a više od 1.500 je povređeno.
1996 - Spajanjem "Micubiši banke" i "Banke Tokio" u Japanu je stvorena najveća svetska banka.
1999 - U vazdušnim napadima NATO-a na SR Jugoslaviju srušen je Varadinski most na Dunavu, u Novom Sadu.
2001 - Bivši predsednik Srbije i SR Jugoslavije Slobodan Milošević uhapšen je u Beogradu pod optužbom da je tokom desetogodišnje vladavine (1990-2000) zloupotrebljavao položaj i time pribavio ličnu korist i korist za Socijalističku partiju Srbije. Miloševića su srpske vlasti u junu iste godine predale Međunarodnom sudu za ratne zločine u Hagu.
2001 - Američki špijunski avion sudario se s kineskim lovcem iznad Južnog kineskog mora, nakon čega je američka letelica prinudno sletela u kinesku vojnu bazu Hajnan. Nakon izvinjenja američke vlade, Kinezi su 13. aprila oslobodili 24 člana posade.
2003 - Britanski sud je osudio dvojicu Alžiraca na 11 godina zatvora zbog prikupljanja novca za terorističku mrežu Al Kaida. To je bila prva presuda za veze sa Al Kaidom u Velikoj Britaniji.
2003 - Umro je Majkl Džeter američki pozorišni i filmski glumac, koji je u čuvenoj dečjoj seriji "Ulica Sezam", tumačio ulogu gospodina Nudla.
2009 - Svečanim polaganjem ratifikacionih dokumenata u Stejt departmentu Hrvatska i Albanija su postale punopravne članice NATO-a.
2010 - Američki filmski i TV glumac Džon Forsajt umro je u 92. godini. Svetsku popularnost stekao je ulogom Blejka Karingtona u seriji "Dinastija".
2014 - Avio-kompanija Er Srbija je obavila prvi let iz Beograda za Budimpeštu i tako označila ponovno uspostavljanje avionske linije između dva grada, nakon pauze od 22 godine.
2016 - Beogradski muftija Hamdija Jusufspahić koji je preminuo 31. marta, sahranjen je pored Šeih Mustafinog turbeta, nedaleko od Bajrakli džamije. Na dužnost muftije Islamske zajednice Srbije izabran je 1994, a 2006. godine postao je prvi reisu-l-ulema IZS.
2017 - Ruski pesnik, romanopisac, režiser i scenarista Evgenij Jevtušenko, simbol jedne epohe Sovjetskog saveza, umro je u 85. godini u Sjedinjenim Američkim Državama.
2021 - Slovačka je dobila novu vladu na čelu sa Eduardom Hegerom čime je okončana politička kriza nakon ostavke bivšeg premijera (Igor Matovič) usled žestokih kritika vladajuće koalicije na celokupno upravljanje pandemijom korona virusa.
2022 - U nesreći u rudniku uglja "Soko" kod Sokobanje poginulo je osam rudara, a 18 je povređeno.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Na današnji dan: Rođeni Kazanova i Andersen, dolar ozakonjen kao novčana jedinica SAD
02.04.2025.•
0
Pregled važnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 2. april.
VIDEO Zabačeni gradić u Australiji traži doktora: Nudi ogromnu platu i brojne pogodnosti, ali...
01.04.2025.•
2
Gradić Džulija Krik u zabačenom, jedva naseljenom delu Australije, raspisao je konkurs za lekara i nudi mu godišnju platu od gotovo 400.000 evra.
Na današnji dan: Rođeni Dekart i Bora Stanković, otvorena Ajfelova kula, umro Džesi Ovens
31.03.2025.•
0
Ovo su značajni događaji u svetu i kod nas na današnji dan, 31. mart.
Ovo su zemlje koje imaju najviše nesreća i neodgovornih vozača
30.03.2025.•
1
Nedavna studija otkriva zabrinjavajuće podatke o saobraćaju u Evropskoj uniji, ukazujući na zemlje sa najvišim stopama neodgovornog ponašanja vozača.
Hjundai ide na sud: Nije upozorio kupce da se njegov automobil lako krade
30.03.2025.•
0
Hjundai se suočava sa sudskim procesom zbog optužbi da nije upozorio svoje kupce da bi jedan od njegovih najpopularnijih električnih modela mogao biti ukraden "bez napora za nekoliko sekundi".
Da li je vreme da se prestane sa pomeranjem kazaljki: Članice EU kažu - ne još
30.03.2025.•
6
Izreka kaže da je vreme novac. U Evropskoj uniji vreme je i političko pitanje. Ovo pomeranje kazaljki nije poslednji put iako milioni građana žele da se takva praksa napusti.
Deca se požalila na "čudovište" ispod kreveta, dadilja proverila i našla provalnika
30.03.2025.•
0
Dadilja u Kanzasu, koja je, na zahtev uplašene dece o kojoj se starala odlučila da proveri da li ispod kreveta ima "čudovišta, tu pronašla muškarca koji se krio.
Na današnji dan: Rođen Van Gog, SAD kupile Aljasku od Rusije, kraj rata u Vijetnamu, umro Čolaković
30.03.2025.•
0
Pregled važnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 30. mart.
Na današnji dan: SSSR priznao Titovu Jugoslaviju, osnovano Sterijino pozorje
29.03.2025.•
0
Ovo su značajni događaji u svetu i kod nas na današnji dan, 29. mart.
Na današnji dan: Konstantinopolj dobio ime Istanbul, Brando odbio da primi Oskara
28.03.2025.•
1
Ovo su značajni događaji u svetu i kod nas na današnji dan, 28. mart.
Šta će formirati trajni geološki otisak čovečanstva: Paleontolozi kažu - otpad
27.03.2025.•
0
Ako zamislimo našu planetu za nekoliko desetina miliona godina od sada, homo sapiens kao vrsta je verovatno odavno nestao, zbrisan masovnim izumiranjem koje je i sam potpomogao.
Indijci prošle godine na telefonima proveli trilion sati
27.03.2025.•
0
Indijci su proveli više od trilion sati gledajući u svoje pametne telefone tokom prošle godine, zahvaljujući jeftinom internetu i dostupnosti platformi Netflix i Instagram, pokazuju najnovije analize.
FOTO: Vatrogasci požar na električnom automobilu ugasili specijalnim ćebetom
27.03.2025.•
0
Požar na električnom automobilu je jedan od najvećih izazova u vatrogastvu.
Na današnji dan: Rođen Rentgen, poginuo Gagarin, umro Lem, u Vojvodini oboren "nevidljivi" F-117
27.03.2025.•
0
Ovo su značajni događaji u svetu i kod nas na današnji dan, 27. mart.
Država Džordžija na korak od zabrane mobilnih telefona u školama
26.03.2025.•
1
Senatori u saveznoj državi Džordžiji usvojili su predlog zakona koji učenicima osnovnih škola zabranjuje upotrebu mobilnih telefona tokom školskog dana, preneo je AP.
Na današnji dan: Pronađena vakcina protiv dečije paralize, ubio se Ćopić, umro Taško Načić
26.03.2025.•
0
Donosimo vam pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 26. mart.
Nemačka železnica prodaje hiljade zaboravljenih bicikala, cena do 300 evra
25.03.2025.•
3
Nemački železnički operator Dojče ban narednih nedelja će prodati stotine bicikala ostavljenih na stanicama širom Nemačke.
Na današnji dan: Umro Debisi, Grčka proglašena republikom, tajni sastanak Miloševića i Tuđmana
25.03.2025.•
0
Pregled važnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 25. mart.
Potrošnja goriva: Kako da se precizno izračuna?
24.03.2025.•
5
Znati precizno izračunati potrošnju može da uštedi značajne sume novca, doprinese očuvanju životne sredine i produži radni vek vašeg automobila.
Na današnji dan: Počelo NATO bombardovanje SRJ, umro Boris Dvornik, ubijen Pera Segedinac
24.03.2025.•
0
Pregled važnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 24. mart.
Komentari 1
Miljan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar