Aplikacija koja roditelje obaveštava ako zaborave dete u automobilu
Aplikacija je ponovo akutelizovana pošto je u poslednja dva meseca petoro dece u Izraelu umrlo od toplotnog udara nakon što su zaboravljena u automobilima. To se pre nekoliko godina zamalo dogodilo i biznismenu Moši Jerušalmiju koji je ostavio svog dvogodišnjeg sina u vozilu, ali ga se ipak setio posle nekoliko minuta i dete je ostalo nepovređeno.
Posle toga je on, koristeći tehnologiju sličnu nanogicama za posmatranje zatvorenika, razvio "2Find" -mali čip koji se može staviti na bebu, kućnog ljubimca ili na prtljag. U slučaju da postoji određena razdaljina između deteta i roditelja čip će poslati upozorenje na mobilni telefon.
Na svom vebsajtu "2Find" je objavio video snimak oca koji ostavlja bebu u kolima dok razgovora preko mobilnog telefona. Minut kasnije dobija SMS koji ga podseća da je zaboravio na dete, pa se brzo vraća. Ako odgovora roditelja nema u roku od četiri minuta, aplikacija će poslati upozorenje svakome čije se ime nalazi na određenoj listi.
To drugo upozorenje ima zadatak da ukaže na opasnost ako roditelj ili bejbi siter ima neki problem s mobilnim telefonom, ode na sastanak ili ostavi telefon u kancelariji. Takva tehnologija je razvijana tokom četiri godine i investitori su u nju uložili milion dolara.
Naprava se može kupiti preko interneta, a planirano je da se pojavi uskoro u izraelskim prodavnicama. Investitori se nadaju prodaji i u SAD, Evropi i Australiji.
Vest o aplikaciji objavljena je pošto je umrla jedna 16-mesečna izraelska devojčica ostavljena u automobilu u naselju Betar Ilit. Prethodno je jedan četvorogodišnji dečak umro u beduinskom naselju Rahat na jugu zemlje pod sličnim okolnostima.
Problem dece ostavljene u parkiranim automobilima je svetski fenomen, izjavila je Avital Epel-Pinkas iz nevladine organizacije Beterem, koja se fokusira na bezbednost dece.
"Ne znamo da li se o tim slučajevima više izveštava ili je to zbog stresa i mnogobrojnih obaveza roditelja. To je nešto što se svakome može desiti", rekla je ona, objasnivši da se to često dešava kada se poremeti jutarnja rutina i kada drugi roditelj odnosi decu u vrtić ili kada vozač razgovara preko telefona dok parkira vozilo.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar