Dok jedni smatraju da je korišćenje ovih uređaja štetno za celokupnu dobrobit deteta, drugi smatraju da ti uređaji deci nude razne obrazovne i razvojne mogućnosti. Sociolog Elis Kešmor smatra da je zabranjivanje korišćenja interneta jednako zlostavljanju dece.
Zajedno s istraživačima s Univerziteta Tizsajd i univerziteta iz Južne Australije, Kešmor je ispitala 2.000 korisnika interneta kako bi prikupila podatke o načinu na koji koriste pametne telefone, tablete i ostale prenosive uređaje. Zajedno su zaključili da je strah od rizika preteran i da postoje brojne obrazovne i društvene prednosti.
Kešmor, koja je počasna profesorka sociologije na Univerzitetu Aston u Birmingemu, veruje da popularni tehnološki uređaji deci nude niz aktivnosti i da bi zabrana korišćenja interneta mogla da naruši njihov sociološki razvoj.
"Zamislite da roditelji zabrane deci da čitaju, gledaju TV, razgovaraju s drugom decom, igraju obrazovne igre, crtaju, boje ili plešu... Deca rade takve stvari koristeći tehnološke uređaje. Ukoliko roditelji spreče decu da nastave s tim aktivnostima, mogu biti optuženi za neku vrstu zlostavljanja jer zaustavljaju razvoj dece", rekla je Kešmor za
"Independent".
Napominje da današnja deca odrastaju u svetu u kojem dominiraju pametni telefoni i slični uređaji zbog čega bi njihovo odsustvo bilo neobično.
"Ekrani su deo njihove stvarnosti. Oduzeti im mogućnost da sazreju sigurno je zlostavljanje", tvrdi Kešmor.
Smatra da je najveća zabluda o digitalnim uređajima ta da su zarazni.
"Možemo potencijalno postati 'ludi' za bilo čim i za bilo kojom aktivnošću - čokoladom, seksom, peglanjem... Ali, to nije zavisnost. Koristimo uređaje ne zato što smo zavisni nego zato što nam pružaju zadovoljstvo", ističe Kešmor.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
Baja
Znači, mogu da izađu isključivo preko kontrolisanog sadržaja.
E, sad da li će to zaživeti do kraja, ne znam.
Znam samo d azapad to stimuliše kako bi povezivanjem s anašim školama dolazio do kompletnog pregleda talentovane dece, dok su još u razvoju.
A sve škole mahom, vide o čemu se radi i šta se to traži od njih da stave na uvid,
pa na razne načine izbegavaju implementaciju.
Namerno nisam pomenuo im mreže i projekta.
Kao i uvek, kod nas da pošalju sladoled, završila bi neka surutka...
Gladius et anus
rada
Ako se lepo objasni da postoje i druge stvari sem kompa,tel.,tableta,lako se dodje do resenja.
Samo radi poredjenja:čitali su ranije uz svece,a danas se svece upotrebljavaju na drugim mestima.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar