Vantelesna oplodnja brojnim parovima u Srbiji jedino rešenje

U Srbiji se više od 400.000 parova bori sa problemom neplodnosti, borba sa sterilitetom može biti duga i iscrpljujuća, a mnogima je jedino rešenje da dobiju decu - vantelesna oplodnja, istaknuto je na tribini "Za zdravije i brojnije potomstvo" koja je organizovana povodom Svetskog dana dece - 1. juna.
Vantelesna oplodnja brojnim parovima u Srbiji jedino rešenje
Foto: Pixabay
Ministarka bez porfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Ðukić Dejanović istakla je da 10 odsto parova u Srbiji koji su u reproduktivnom periodu imaju problem steriliteta.
 
"Među njima je značajan broj onih kojima je jedini način da se ostvare kao roditelji biomedicinski potpomognuta oplodnja", naglasila je ministarka i podsetila da u Srbiji parovi bez dece imaju pravo na tri pokušaja vantelesne oplodnje o trošku države.
 
Parovi koji su se ostvarili kao roditelji vantelesnom oplodnjom, kako je rekla, i za drugo dete imaće tri pokušaja vantelesne oplodnje o trošku države.
 
Dejanović je naglasila da je kao ministarka zadužena za demografiju predložila Vladi Srbije da jedinice lokalne samouprave finansiraju četvrti pokušaj vantelesne oplodnje i produže limit godina koji je trenutno za žene 42 godine.
 
Direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo prof. Aleksandar Stefanović istakao je da se uskoro očekuje početak rada banke reproduktivnih ćelija, koja će omogućiti poklanjanje kao i razmenu ćelija sa drugim zemljama.
 
On je ukazao i na značaj zamrzavanja reproduktivnih ćelija koje će se uskoro raditi o trošku države.
 
"O trošku RFZO će se moći da se zamrzavaju jajne ćelije, spermatozoidi i embrioni. To je šansa i za one koji boluju od neke bolesti da zamrznu treproduktivne ćelije pa da ih jednog dana upotrebe", pojasnio je Stefanović.
 
Iskustva iz Grčke sa učesnicima tribine podelio je reproduktivni ginekolog Mihalis Kiriakidis iz Klinike "Embryolab" koji je rekao da u toj zemlji kada nije moguće dobiti zdrav embrion, odnosno zdravu jajnu ćeliju radi se vantelesna oplodnja sa doniranom jajnom ćelijom.
 
U Grčkoj je, kako je rekao, zakonom dozvoljen svaki vid donacije jajnih ćelija, sperme, embriona.
  • e

    02.06.2018 19:14
    istina je tamo
    Vantelesna sluzi samo za bogacenje onih, koji je izvode. Samo osmesi i ljubaznost, profesionalizam i znanje im je nula. Kad uspe, uspelo bi i samo. Kako mnogi posle neuspelih vantelesnih dobiju decu sami od sebe? Pogresna procena ili laz zbog zarade?
    Zato lepo u inostranstvo i imacete bebu/bebe.
  • Georgina

    02.06.2018 12:03
    Osam puta ništa
    Kakvo licemerje! Parovi idu po petnaest puta na vantelesne pa ne uspevaju. Oni koji zatrudne iz prvog ili drugog puta su statistička greška. Umesto da perete novac preko klinika, bolje stavite te silne lekove na listu ili bar počnite da ih uvozite, da ne bude jedna ampula merionala 50 evra. Skratite te procedure i smanjite stres ljudima. Zašto se ide na dve komisije? Mislite da neko ide na vantelesnu zato što je to lakše ili što voli? Da sam znala u šta se upuštam, pre 10 godina bih kupila kera i bog da me vidi. Ovako, odrali nas kao zečeve, a zauzvrat ništa.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom

U Srbiji sve manje dece

Republički zavod za statistiku (RZS) je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana deteta - 20. novembra, podsetio da se udeo dece u ukupnom stanovništvu Srbije godinama smanjuje.