Zanimljivosti o životnom stilu Japanaca

Tradicionalne japanske kuće ponekad su čudne ljudima sa zapada jer je dizajn mnogo drugačiji.
Zanimljivosti o životnom stilu Japanaca
Foto: Pixabay
U japanskoj kući je nemoguće naći neki deo nameštaja ili neki ukras koji je suvišan. Svaki predmet ima svoje mesto i sve ima simboliku.
 
Japanci ne vole da gomilaju stvari u svom domu, te je za njih idealno da na podu imaju samo tatami, što je tradicionalni tepih napravljen od slamki. Tatami se takođe koristi kao mera za veličinu prostora, s obzirom da u tradicionalnu japansku sobu može stati tačno šest ovih ćilima.
 
Sav nameštaj je u identičnoj boji, što pomaže osobi koja tu boravi da bude potpuno fokusirana i da joj ništa ne odvlači pažnju. Na ovaj način takođe stičete utisak da je prostor veći i širi.
 
Tradicionalne japanske kuće nemaju zidove, umesto njih se koristi fusuma - lagana klizna vrata napravljena od bambusa i papira od riže. Fusume se mogu lako pomerati i skidati što ukućanima omogućava da promene izgled enterijera bez problema. Soba se može pretvoriti u dve sobe ili se jednostavno može promeniti veličina prostorije.
 
Jedno od pravila jeste da su kupatilo i toalet u odvojenim sobama. Jedna soba ima lavabo i tuš kabinu, dok druga ima tradicionalnu japansku kadu koja se zove ofuro. Ove dve prostorije imaju duboko značenje za Japance jer se u tuš kabini spira prljavština sa tela dok se u kadi mogu opustiti i uživati.
 
Stalni atribut u japanskim kućama jeste bašta u koju se ulazi direktno iz kuće. Umesto vrata, između bašte i dnevne sobe stoji jedna vrsta klizećih vrata koja se zovu Šoji. Kada je vreme lepo, vrata su otvorena.
 
Dodatak kućnoj atmosferi jeste svetlo koje dolazi od lampi, kroz prozore i kroz tanke zidove. 
 
Japancima je jako bitan mir u kući i smatraju da ukoliko je kuća mirna takvi će biti i oni. U njihovim domovima nema jarkih boja i koriste samo nameštaj koji im je potreban za svakodnevni život.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom

U Srbiji sve manje dece

Republički zavod za statistiku (RZS) je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana deteta - 20. novembra, podsetio da se udeo dece u ukupnom stanovništvu Srbije godinama smanjuje.