"Poznato je da su spontano kretanje i povratne informacije iz okoline tokom ranog razvojnog perioda neophodne za pravilan razvoj mozga kod životinja kao što su pacovi. U našem istraživanju smo dokazali da to može važiti i za ljude", rekao je autor studije Lorenzo Fabrizi s Univerziteta College London.
Njegov tim je izmerio moždane talase kod 19 novorođenčadi za vreme REM faze sna. Bebe su bile u proseku stare dva dana, a neke su bile prevremeno rođene. Naime, istraživači su pronašli vezu između pokreta i aktivnosti mozga.
Na primer, kretanje desne ruke novorođenčeta izaziva trenutnu aktivnost u levom delu mozga koji procesuira dodir za desnu ruku. Ovi tzv. brzi moždani talasi su najintenzivniji kod prevremeno rođenih beba, kažu istraživači.
"Brzi moždani talasi povezani s pokretima završavaju kada beba napuni nekoliko sedmica života", dodali su istraživači.
Ovi nalazi ukazuju na to da pokreti fetusa u trećem tromesečju trudnoće pomažu u razvijanju područja mozga koja procesuiraju senzorni ulaz. Na ovaj način beba razvija osećaj sopstvenog tela, tvrde autori studije.
Nalazi studije su objavljeni u časopisu "Scientific reports".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar