Za potrebe ove studije istraživači su proverili nalaze koji su dobijani u kontinuitetu od 2005. do 2007. godine od 4.900 trudnica.
Skoro tri odsto žena je izjavilo da ograničava unos određene hrane za vreme trudnoće u nadi da će to sprečiti buduće alergije na hranu kod njihove dece. To uključuje 1,7 odsto onih trudnica koje su jele manje oraha, 0,3 odsto koje su jele manje jaja i 0,04 odsto onih koje su pile manje mleka.
"U vreme kada je sprovođena anketa nekoliko trudnica je izjavilo da su odustale od određenih namirnica s ciljem da izbegnu alergiju na hranu kod svojih beba. Međutim, majke koje su imale starije dete s alergijom na hranu ili koje su same imale alergije značajno su povećale izglede da isprobaju ovu strategiju izbegavanja hrane", rekla je autorka istraživanja dr Karen Robins.
U poređenju s drugim bebama, deca majki koje su pravile izmene u režimu ishrane tokom trudnoće imale su dvostruko veće šanse da će imati problema s hranom u prva četiri meseca života, ali ne u periodu od devet ili 12 meseci, pokazali su nalazi.
Nije bilo razlike u broju uspostavljenih dijagnoza alergije na hranu između dve grupe dece, navodi se u izveštaju koji je nedavno predstavljen na sastanku Američkog koledža za astmu, alergiju i imunologiju u Sijetlu.
Robins je rekla da istraživači žele da znaju više o tome koliko često trudnice s porodičnom istorijom alergija izbegavaju hranu u nadi da će sprečiti alergije kod njihovog potomstva.
"Nadamo se da ćemo saznati koji faktori utiču na donošenje ove odluke kod žena, kao i zašto su se mnogi od njih odlučili na izbegavanje hrane kao potencijalnu strategiju kako bi se sprečila alergija na hranu kod dece", rekla je ona.
Komentari 1
Andrija Šrek
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar