"Demografska statistika pokazuje da je, na primer, broj novosklopljenih brakova u 2016. i u 2017. godini bio oko 35.000 i povećan je samo za 0,4 odsto", rekla je Vesković Anđelković. Broj razvedenih supružnika je, prema njenim rečima, u 2016. i 2017. porastao za 1,3 odsto.
Zanimljivo je, kako je rekla, da je 1950. godine sklopljeno oko 70.000 brakova, što je duplo više nego poslednjih godina, a da je te godine stopa razvoda bila svega 1,4 odsto.
Vesković Anđelković je rekla da je najčešći razlog za nesporazume u bračnoj zajednici i razvod finansijske prirode.
Broj sklopljenih brakova je veći na jugu Srbije nego u Beogradu, zbog, kako je rekla, poštovanja tradicionalnih vrednosti, a prosečna starost novih bračnih parova je na jugu oko 25 godina, dok je u Beogradu prosečna starost žena oko 28, a muškaraca oko 31 godinu.
Brakovi se, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku za 2016. i 2017. godinu najčešće sklapaju u septembru, a i razvodi su masovniji u jesenjem delu godine.
Vesković Anđelković je rekla da su stope razvoda u regionu najmanje u Bosni i Hercegovini, oko 0,4 odsto, a da su niske i u Irskoj, 0,6 odsto i na Malti, 0,8 odsto. Dodala je da je od zemalja iz susedstva najveća stopa razvoda kod Mađara i iznosi dva odsto, dok je Hrvatska negde u rangu sa Srbijom i stopa razvoda je 1,6 odsto.
Komentari 10
Vlada
Normalno, svuda gde se poštuju 'tradicionalne vrednosti' ljudi trpe sranja koja ne moraju zbog pritiska okoline.
Nišlija
Preambula
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar