Reč je o prilično kontroverznoj metodi koja izaziva brojne debate. To je zapravo i logično jer je prilično neverocatno uopšte pomisliti da dete stavite u krevetić i pustite da plače dok ne zaspi. To može trajati satima, ali njen autor smatra da je korisna.
Šta je metoda isplakivanja (engl. cry it out)?
Metodu je 1980. osmislio dr Mark Vajzblut, autor knjige "Healthy Sleep Habits, Happy Child" koji tvrdi da se njome novorođenče zapravo uči kako da se samo umiri i reši negativnih navika uspavljivanja poput nošenja. Kako pojašnjava, ideja je da roditelji ostave bebu u krevetiću i puste je da plače, osim u slučaju da je gladna, žedna ili joj treba promeniti pelenu.
Ova metoda se razlikuje od Ferberove metode. Reč je takođe o metodi isplakivanja (CIO). Razlika je u tome što Vajzblut podstiče roditelje da ne intervenišu, dok Ferber savetuje vremenski određene provere deteta. Svake večeri potrebno je produžavati period između kog proveravate dete, sve dok na kraju to više nećete morati uopšte da radite.
Prema Vajzblutu, sa ovakvim "treninzima" treba početi kada je beba stara šest meseci uz obavezno prethodno savetovanje s pedijatrom. Kaže da je dete potrebno spustiti u krevetić što je ranije moguće i nekoliko minuta provesti s njim. Onda sledi teži deo, odnosno napuštanje sobe. Roditelji ne bi smeli da uđu u sobu u kojoj je dete čak ni ako ono plače. Prema uverenju ovog lekara, beba će tako na kraju naučiti sama da se uspava.
Vajzblut napominje da je ključ uspešnosti doslednost i pridržavanje pravila. U tom slučaju bi rezultati trebalo da se pojave već nakon četiri dana.
Ova metoda nije za svako dete, niti za svakog roditelja. Ako mislite da ćete svakih par minuta proveravati dete, ma koliko god bili nenaspavani, onda je bolje pokušati s nekim drugim metodama uspavljivanja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
LOL
To se zove...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar