Na popisu progutanih predmeta nalazi se svašta - od minđuša pa sve do božićnih ukrasa, a broj takvih slučajeva u poslednja dve decenije se drastično povećao.
Istraživanje koje je nedavno objavio "Pediatrics" pokazalo je kako deca najčešće gutaju kovanice zbog čega u većini slučajeva ostaju na bolničkom lečenju. No zanimljivo je kako je tokom razdoblja istraživanja zabeleženo čak 150 puta više incidenata koji su uključivali gutanje baterija, a upravo one mogu prouzrokovati ozbiljna oštećenja kada se progutaju.
Naime, istraživači u Nacionalnoj dečjoj bolnici u Kolumbusu analizirali su podatke iz nacionalnog sistema prikupljene u periodu od 1995. do 2015. godine, obraćajući pažnju isključivo na slučajeve u kojima su deca mlađa od šest godina lečena u hitnim službama zbog "ingestije stranih tela" - medicinskog termina za gutanje različitih predmeta. Zabeležili su čak 759.000 takvih slučajeva.
"U proseku, zbog gutanja stranih tela svakodnevno 99 dece dolazi u urgentno", rekao je autor studije, pedijatar dr Danijel Orsag-Jentis.
Osim toga, Orsag-Jentis je naglasio kako "ovo istraživanje naglašava potrebu za povećanom opreznošću kod kuće ili bilo gde gde su deca prisutna".
Zanimljivo je kako se, uprkos naporima da se igračke, baterije i magneti učine sigurnijima za decu, tokom istraživanja stopa ovakvih slučajeva povećavala za 4,4 odsto godišnje.
Međutim, koja su to strana tela koja deca najčešće u trenutku nepažnje progutaju?
Na prvom mestu nalaze se spomenute kovanice, a slede ih sitne igračke, nakit, baterije i magneti. Naravno, našli su se tu i šrafovi i mnogi drugi neočekivani predmeti.
Istraživači posebno naglašavaju opasnost malih baterija u obliku kovanica koje se koriste za satove, kao i u mnogim drugim elektronskim uređajima. One mogu uzrokovati ozbiljne opekotine tkiva, pa čak i smrt ako se zaglave u grlu, a broj dece koja su bila povređena ili umrla nakon gutanja tih proizvoda povećao se za više od četiri puta u razdoblju od 2006. do 2010. godine.
Komentari 1
teribl
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar