Inače, ovo je najveće takvo istraživanje dosad, a pokazalo se da se spomenuta razlika odnosi na dečji mikrobiom, odnosno skup bakterija koje žive u crevima i od ključne su važnosti za imunitet.
Naime, mikrobiom novorođenčadi rođene vaginalnim putem sastoji se najvećim delom od majčinih bakterija, dok se kod dece rođene carskim rezom mikrobiom sastoji od bolničkih bakterija, piše CNN.
"Bebe su u majčinom stomaku sterilne, a u trenutku rođenja njihov imunitet dobija ogroman broj bakterija s kojima kreće u život. Pretpostavljamo da je trenutak rođenja trenutak u kojem se postavlja imunološki sistem", objasnio je autor studije dr Najdžel Fild.
Važno je naglasiti da kod dece rođene carskim rezom prevladavaju bakterije koje kod zdravih ljudi ne uzrokuju nikakve probleme. Ipak, ako je imunitet slab ili ako se ne nalaze u crevima, već u tkivu i krvotoku, mogu izazvati različite bolesti.
"Te razlike se smanjuju tokom vremena, tako da u uzrastu od šest do devet meseci najčešće potpuno nestaju", objasnio je Najdžel.
Takođe, istakao je da je važno nastaviti slična istraživanja kako bi otkrili dugoročne posledice razlika u mikrobiomu kod novorođenčadi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Maki
Najzdraviji i najsigurniji porođaj je onaj koji je najkomotniji za majku, jer traume teškog porođaja se sporo ili nikad ne prevaziđu.
Dete stiče imuitet kroz život.
Dejan
Ns
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar