Specijalista sportske medicine dr Sanja Mirković kaže da su to česte greške i poručuje da je najvažnije osluškivati želje svoje dece i obratiti pažnju na njihove sposobnosti.
Doktorka Sanja Mirković, specijalista sportske medicine iz Republičkog zavoda za sport i medicinu sporta, kaže da je najvažnije osluškivati potrebe deteta.
Roditelji često upisuju dete na sport koji je trenutno popularan, u kojem imamo vrhunske sportiste, ili sport kojim su se oni bavili. Ponekad je presudna i blizina sportskog kluba. To su, ističe dr Mirković, česte greške koje roditelji prave.
"Ne treba gurati dete u sport koji žele roditelji ili okruženje. Ključ je osluškivati svoje dete, nekada više karakteristika deteta treba ispratiti na adekatan način – psihičke, fizičke i emotivne, da bi se odredilo i vreme i vrsta sporta kojim dete treba da se bavi", rekla je dr Mirković.
Nakon toga potrebno je odabrati školu sporta i trenera u kojeg će imati poverenje.
Stručnjaci najčešće kažu da dete treba da počne da trenira oko pete godine, a od 10. do 12. godine da se takmičarski bavi sportom.
Ukazuje da dete treba najmanje jedan sat dnevno da bude fizički aktivno, bilo u igri bilo u sportu. Cilj ne treba da bude da dete postane profesionalni sportista već da se razvije, socijalizuje, da postane timski igrač, zaljučila je dr Sanja Mirković.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar