Poslednje istraživanje pokazuje da štucanje pomaže bebama da regulišu disanje i da ima presudu ulogu u njihovom razvoju.
Istraživači sa Londonskog univerzitetskog koledža (UCL) koji su sproveli ovo istraživanje pratili su 13 novorođenčadi i otkrili da štucanje pokreće talas moždanih signala koji bi mogli pomoći njihovom razvoju. Lorenco Fabrici, jedan od autora ovog istraživanja, rekao je da bi ta aktivnost mozga mogla da pomogne bebama da nauče da kontrolišu mišiće disanja što na kraju rezultuje samostalnom kontrolom disanja.
Istraživači podsećaju da fetusi i novorođenčad često štucaju. Ova pojava primetna je već u devetoj sedmici trudnoće, a novorođena deca svakog dana štucaju oko 15 minuta.
Novorođenčad koja su bila uključena u ovo istraživanje imala su elektrode postavljene na glavu i senzore na torzu. Rezultati istraživanja pokazali su da su kontrakcije u bebinoj dijafragmi stvorile tri moždana talasa, a veruju da putem trećeg talasa deca mogu povezati štucanje s fizičkom kontrakcijom koju osećaju.
Kimberli Vajthed koja je vodila ovo istraživanje rekla je za CNN da nije poznato da li štucanje ima prednosti i za odrasle ljude.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar