Istraživanje: Očevi proveravaju monitore za praćenje beba češće nego majke

Monitori za praćenje beba mogu biti vrlo korisni ako svoje dete uvek želite da imate na oku, čak i kad spava. Međutim, prečesto proveravanje može dovesti do teskobe.
Istraživanje: Očevi proveravaju monitore za praćenje beba češće nego majke
Foto: Pixabay
Koliko često to činite? A koliko često vaš partner?
 
Ako spadate u većinu, prečesto. Naime, kompanija "Summer" sprovela je istraživanje koje je otkrilo da su očevi brižniji i da jedan od trojice proverava monitor barem jednom u minutu. Samo četvrtina majki to čini toliko često. Istraživanje je otkrilo da majke proveravaju monitore za praćenje beba tek kad čuju plač.
 
Stručnjaci brinu da je tehnologija dovela do preterane brige, čak i da mnoge roditelje čini teskobnim, a njihova namena bi trebalo da bude potpuno drugačija, odnosno da rastereti roditelje.
 
"Kad neprestano motre svoje dete preko monitora, roditelje mogu alarmirati neke nebitne stvari koje uopšte ne prete deci", kažu autori studije objavljene u "The Journal of The American Medical Association".
 
Neprestano zuriti u monitor nije dobro za roditelje, dodaju i upozoravaju da proveravanje svakog minuta neće učiniti dete sigurnijim.
 
Američka akademija pedijatara (AAP) čak savetuje nekorišćenje monitora za bebe kao način prevencije sindroma iznenadne smrti odojčeta. Umesto toga, savetuju neke sigurne i proverene prakse kao što su: deljenje sobe s bebom, ali ne istog kreveta, bebe bi trebalo da spavaju na leđima, na čistoj i ravnoj podlozi u krevetiću s čvrsto zategnutim čaršavom i bebe ne bi trebalo da spavaju okružene posteljinom, ćebadima, jastucima i plišanim igračkama. 
 
"Bebe mogu biti sigurne i ako ne potrošite gomilu novca na spravice. Dovoljno je samo preduzeti osnovne mere opreza", kaže dr Rejčel Mun iz AAP-a.
  • x

    12.01.2020 22:27
    y
    Stručnjaci brinu da je tehnologija dovela do preterane brige

    blago nama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom

U Srbiji sve manje dece

Republički zavod za statistiku (RZS) je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana deteta - 20. novembra, podsetio da se udeo dece u ukupnom stanovništvu Srbije godinama smanjuje.