Evo koje stvari nikako ne treba usisavati.
1. Kafa, talog od kafe i kakao
Ako budete usisavali talog od kafe, podstaći ćete razvoj buđi u vreći za prašinu, koja će se lako zalepiti, što je skoro nemoguće očistiti. Isto tako, ne treba usisavati ni nekuvanu kafu, kao ni kakao jer njihov prah može začepiti filtere, a mogu dospeti i do motora i oštetiti ga.
2. Zemlja i lišće kućnih biljaka
Bilo da se zemlja iz saksije prosula na parket ili na tepih, ne treba je usisavati. To bi trebalo očistiti četkom ili metlom jer će usisivač ugurati prljavštinu još dublje u tepih. Osim toga, ako je zemlja mokra, može naškoditi motoru. Ni lišće ni cveće biljaka ne treba uklanjati usisivačem jer se tako može začepiti.
3. Dlake
Nemoguće je izbeći da ponekad usisate dlaku, ali je važno paziti da ne usisavate velike količine ljudskih i životinjskih dlaka jer one mogu začepiti kesu usisivača i filtere. U suprotnom, jačina usisivača može vrlo brzo oslabiti.
4. Kozmetika
Puderi i drugi kozmetički proizvodi koji deluju suvo, zapravo sadrže razna ulja i supstance koje počinju da se tope zbog toplog vazduha u usisivaču. To može dovesti do začepljivanja filtera, koje je skoro nemoguće očistiti od masnih sastojaka proizvoda za lepotu.
5. Sitni komadi papira i konfete
Konfete i sitni komadi papira mogu lako začepiti usisivač, što može dovesti do pregrevanja i kvara motora. Konfete napravljene od folije opasnije su od onih papirnatih jer se lako istope u unutrašnjosti usisivača i tako dospeju do mesta do kojih je teško dopreti pri čišćenju aparata.
6. Žice električnih uređaja
Usisavanjem kablova možemo oštetiti i pokidati male žice, a osim toga, može nas i udariti struja ako kablovi nisu dobro izolovani.
7. Mokri podovi
Opasno je usisavati mokar pod ili pod na koji je pala mokra hrana jer vas tada lako može udariti struja, a možete izazvati i kratak spoj. Čak i ako je pod samo malo mokar, to će napraviti problem u kesi usisivača jer će vlaga sve u njoj slepiti, pa će pri usisavanju smrdeti iz cevi, a tog smrada ćete se teško rešiti čišćenjem usisivača.
8. Sitno staklo
Šteta koju sitno staklo može naneti usisivaču je velika, ali ga mnogi svejedno usisavaju. Ako to uradite samo nekoliko puta, moraćete da menjate kesu, meka creva i filtere. Manja oštećenja neće biti vidljiva, ali usisivač neće moći da drži prašinu u sebi, pa će je izbacivati kroz oštećene delove.
9. Brašno
Mala količina brašna neće oštetiti usisivač, ali ako planirate da usisate ceo kilogram, bolje je da brašno pokupite rukama. U suprotnom će filteri sigurno biti blokirani, a možete onesposobiti i ceo uređaj.
Komentari 1
milicica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar