Zašto bebe plaču u avionu

Bilo da ste roditelj uplakane bebe ili putnik na istom letu, morate priznati da putovanje avionom u kojem beba plače nije nimalo zabavno iskustvo. Kako avion započne uzletanje ili sletanje, beba oseti strašnu senzaciju, uši joj se začepe i najčešće odmah počinje da plače.
Zašto bebe plaču u avionu
Foto: Pixabay
Naravno, postoji više razloga zbog kojih beba možda plače u avionu. Osećaj nelagode, umor, glad, usamljenost, dosada, bes i bol mogu dovesti do toga da beba zaplače.
 
Međutim, postoji opšteprihvaćeno mišljenje da bebe i mala deca posebno teško podnose pritisak koji se stvara zbog visokog letenja. Otorinolaringolog Simon Baer istakao je da postoji fundamentalna razlika između bebinih ušiju i ušiju odraslih.
 
"Jedan od glavnih razloga zbog kojih bebe plaču u avionu je to što im nije dobro razvijeno izjednačavanje pritiska u srednjem uhu. Eustahijeva truba kod novorođenčadi nije razvijena kao kod odraslih osoba", doktor Baer.
 
Zašto je Eustahijeva truba važna?
 
Eustahijeva truba je kanal koji spaja srednje uho s nazofarinksom - ždrelom i nosom. Ovaj kanal kontroliše pritisak u srednjem uhu i izjednačava ga sa pritiskom van tela. Eustahijeva truba je uglavnom zatvorena, otvara se jedino tokom aktivnosti poput zevanja, gutanja i žvakanja, što dopušta pritisku da prođe između srednjeg uha i nazofarinksa. Kada se atmosferski pritisak brzo promeni, dolazi do iznenadnog osećaja blokade u uhu, većina odraslih zeva ili guta kako bi otvorili kanal i izjednačili pritisak u srednjem uhu, prenosi Live Science.
 
Baer je dodao da je taj pritisak posebno problematičan kada avion sleće jer je izjednačavanje pritiska znatno teže kada iz niskog atmosferskog pritiska ulazite u relativno viši, što se događa kada se avion spušta i sleće.
 
Iako se problem događa i pri uzletanju aviona, kanal funkcioniše tako što se lakše izjednači iz visokog pritiska u niži, što se događa kada avion uzleće. Pritisak je u modernim avionima do neke granice izjednačen, ali i dalje dolazi do značajnih promena u pritisku u avionu, od onog na zemlji do pritisku pri letenju na 9.100 metara.
 
Postoje načini da umirite bebu
 
Postoje načini da pomognete bebama da prebrode ovaj osećaj nelagodnosti bez plača. Dobar način da izjednačite pritisak u srednjem uhu je takozvanim Valsalvinim manevrom. Ovaj manevar predstavlja isforsirani izdisaj pri zatvorenim ustima i nosom. Takođe, trebalo bi što više zevati ili gutati. Svi ovi postupci jednostavni su za odrasle, ali kako bebi objasniti šta treba da radi?
 
Tri načina koja vam mogu pomoći da sprečite bebu da plače pri uzletanju i sletanju je da se uverite da je beba budna, da joj date bočicu, cuclu ili da je podojite u tim trenucima. Ako vaša beba ima infekciju gornjeg respiratornog sistema, trebalo bi izbegavati letenje dok to ne prođe.
 
Kako bi smirili roditelje doktori ističu da je kod beba ovaj bol privremen, da ne izazva trajne probleme i da će se najverovatnije smanjiti nakon nekoliko minuta kada se Eustahijeva truba otvori i izjednači pritisak na obe strane bubnih opni.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom

U Srbiji sve manje dece

Republički zavod za statistiku (RZS) je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana deteta - 20. novembra, podsetio da se udeo dece u ukupnom stanovništvu Srbije godinama smanjuje.