U Srbiji se godišnje prevremeno rodi 4.000 beba

U Srbiji se godišnje pre termina rodi više od 4.000 beba, a u svetu svaka deseta, ističu u Institutu za neonatologiju u susret obeležavanju Svetskog dana prevremeno rođenih beba, 17. novembra, i dodaju da prioritet mora biti investiranje u prevenciju.
  U Srbiji se godišnje prevremeno rodi 4.000 beba
Foto: Pixabay
Navode da se svake godine oko 15 miliona dece rodi pre termina, odnosno pre 37 gestacijske nedelje, a od toga jedan milion njih ne preživi, pa je obeležavanje dana posvećenog prevremeno rođenim bebama, način da se ukaže na ozbiljne probleme koje nosi prevremeni porođaj.
 
Ukazuju da ne postoje efikasne rane intervencije za prevenciju prevremenog porođaja, ali da investiranje u prevenciju treba da bude prioritet i kontinuirani zadatak, jer svaka beba zaslužuje da bude zdrava na rođenju. Navodi se da je prevremeni porođaj veliki zdravstveni problem u svetu, zbog prateće smrtnosti, kratkotrajnih i dugotrajnih posledica, kao i visokih troškova za zdravstveni sistem i društvo u celini.
 
"Lečenje prevremeno rođenih beba je zahtevno, dugotrajno, povezano sa brojnim rizicima i predstavlja veliki izazov za zdravstvene profesionalce, a za roditelje i porodicu je to neočekivani događaj, izvor velike traume i hroničnog stresa", stoji u saopštenju Instituta.
 
Upravo se u Institutu za neonatologiju leče visoko rizične prevremeno rođene bebe sa najmanje zrelosti i najmanje težine na rođenju. Tu se godišnje zbrinjava 20 do 25 odsto od ukupnog broja prevremeno rođene dece u Srbiji, kao i više od 50 odsto dece koja se rode sa porođajnom telesnom masom ispod 1.500 grama.
 
U Institutu ističu da su opremljeni najsavremenijom tehnikom i primenjuju najnovije metode u monitoringu, dijagnostici, lečenju i nezi.
 
Ove godine, Institut zbog aktuelne epidemiološke situacije neće biti u mogućnosti da organizuje tradicionalni susret i druženje lekara i medicinskih sestara zajedno sa bebama, bivšim pacijentima, i njihovim roditeljima, kao i predstavnicima Udruženja roditelja prevremeno rođene dece Srbije "Mali div". Ali, tog dana će kupola parlamenta, palata Albanija, Most na Adi i Avalski toranj biti obasjani ljubičastom svetlošću, simbolom kolektivne brige za prevremeno rođene bebe i njihove porodice.
 
Takođe, u utorak u podne će, simbolično, ispred Instituta u nebo biti pušteno sijaset ljubičastih balona, u znak podrške prevremeno rođenim "malim divovima", ali i u znak sećanja na njihove drugare koji, nažalost, nisu preživeli.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom

U Srbiji sve manje dece

Republički zavod za statistiku (RZS) je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana deteta - 20. novembra, podsetio da se udeo dece u ukupnom stanovništvu Srbije godinama smanjuje.