Kućni poslovi odavno se ne smatraju dužnošću samo supruge, a pojavljuje se i sve više sudskih slučajeva u kojima domaćice od bivših supružnika traže odštetu i dobijaju je. Poslednji takav slučaj stiže iz Portugalije.
Presudom koja je doneta 14. januara, a portugalski mediji popratili su je u februaru, okončano je dugo suđenje u kojem se par bivših supružnika borio na raznim sudovima u toj zemlji, prenosi Oddity Central.
Žena je prvo od bivšeg supruga tražila 240 hiljada evra za sve poslove koje je obavljala besplatno tokom njihovog braka, ali njena žalba je odbačena s obrazloženjem da nema pravo na finansijsku naknadu.
"Budući da rad obavljen u kući nije zakonski potreban prema de facto sindikatu, njegovo pružanje kao doprinos zajedničkoj ekonomiji konfigurisano je kao spontano ispunjenje prirodne obaveze", napisao je sudija u Barselosu u svojoj presudi.
Žena je podnela žalbu i sud je ovaj put presudio u njenu korist, ali se njen bivši muž žalio vrhovnom sudu. Tamo je presuđeno da kućni poslovi, "iako ostaju nevidljivi, imaju jasnu ekonomsku vrednost".
Dokazano je da je u 30 godina braka supruga bila ta koja se brinula o kući i pripremala jela partneru. Sud je zaključio da je to dovelo do bogaćenja supruga koji nije učestvovao u kućnim poslovima, jer mu je omogućeno da se okoristi rezultatima tih aktivnosti bez aktivnih troškova i doprinosa.
Sud je utvrdio finansijsku vrednost kućnih poslova koje je žena obavljala korišćenjem nacionalne minimalne plate kao kriterijuma, pomnoživši je s 12 meseci, za 30 godina braka. Trećina iznosa oduzeta je zbog njenih troškova u tom periodu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Ime
E moje sudije
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar