Japanci školovanje smatraju vrlo važnom odskočnom daskom. Primera radi, u SAD godišnje se u školu ide 180 dana, odnosno 160 za maturante. Iako postoji mnogo sličnosti između japanskog obrazovnog sistema i onih u drugim zemljama, nekoliko je aspekata koji ga čine jednim od najdelotvornijih na svetu.
1. Deca u Japanu ne rade kontrolne zadatke do 4. razreda
Možda se čini neobičnim, ali japanske škole manire stavljaju ispred znanja. Njihov cilj je da u prve tri godine uspostave dobre modele ponašanja i navike kod dece, a ne da ocenjuju njihovo znanje. Uče decu kako da budu velikodušna i empatična. Važno im je da deca nauče kako da poštuju druge, te da razviju nežnu vezu sa prirodom i životinjama.
2. Učenici sami održavaju prostor čistim
Iako škole u ostatku sveta zapošljavaju domare i spremačice, u Japanu to nije slučaj. Tamo su učenici odgovorni za čistoću učionica, kantina, pa čak i toaleta.
Japanski obrazovni sistem veruje da zajedničko čišćenje podstiče učenike da pomažu jedni drugima i da rade u timovima. Provođenjem vremena brišući stolove i čisteći podove, đaci uče da poštuju kako svoj, tako i rad ostalih.
3. Đaci jedu zajedno s učiteljima
U Japanu se smatra da kada učenici i učitelji jedu za istim stolom, to može pozitivno uticati na izgradnju poverenja između njih. U toku obroka mogu se odvijati razgovori koji doprinose izgradnji toplije, porodične atmosfere.
Takođe, japanski obrazovni sistem obezbeđuje deci zdrave i uravnotežene obroke. U javnim osnovnim i srednjim školama ručak se sprema prema standardizovanom jelovniku koji su razvili zdravstveni radnici i kvalifikovani kuvari.
4. Učenici nakon nastave pohađaju radionice
Radionice su vrlo popularne u Japanu, a održavaju se nakon završetka redovne nastave. Na njima učenici stiču nove veštine, a deca ih pohađaju i tokom vikenda i praznika.
5. Japanski učenici uče poeziju i japansku kaligrafiju
Japanska kaligrafija, koja se naziva i Šodo, oblik je umetnosti u kojem ljudi ispisuju znakove. S druge strane, haiku je oblik poezije u kojem se jednostavnim frazama čitaocima prenose duboke emocije. Smatra se da ovaj oblik poezije ima intelektualne, terapeutske i estetske uticaje. Obe tehnike uče decu da poštuju svoju tradiciju i cene svoju kulturu.
6. Gotovo svi učenici nose školske uniforme
Jedinstvena politika u gotovo svim srednjim školama u Japanu, a u cilju uklanjanja prepreka i pomaganja učenicima u promovisanju osećaja zajedništva, jeste kodeks oblačenja. On omogućava usmeravanje pažnje učenika prema učenju, a decu podstiče na samoizražavanje drugim metodama, a ne samo kroz stil oblačenja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Japanac
Tanja
Sremac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar