Šest razloga zašto dete nikada ne bi trebalo terati da pojede sve sa tanjira
Roditelji se često žale da njihova deca jedu poput ptica i retko pojedu ono što je na tanjiru.
Foto: Pixabay
Kako porodice igraju glavnu ulogu u stvaranju prehrambenih navika dece, važno je ne praviti greške koje će negativno uticati na vašu decu.
Međutim, postoji nekoliko razloga zašto baš nikada ne bi trebalo terati decu da pojedu sve sa tanjira:
1. Deca možda neće dobiti priliku razviti zdrav odnos s hranom
Deca treba da imaju priliku da razviju intuitivno jedenje i da budu sposobna da razumeju kada su gladna i kada su sita. Da bi promovisali razvoj normalnog ponašanja u ishrani, važno im je da mogu da odluče koliko žele da jedu i da prestanu da jedu u trenutku kada su njihovo telo i um u potpunosti zadovoljni.
2. Jelo postaje barometar uspeha
Ishrana je prirodna i ne treba hvaliti mališane što dobro jedu. Kad to radimo, postaju nesigurni. Još jedna greška koju roditelji mogu da naprave je da grde decu kad nisu pojela sve sa svojih tanjira, što je takođe štetno za njihove prehrambene navike. Ako želite, možete verbalizovati postupke svog deteta govoreći nešto poput: "Oh, vidim da nisi ni dodirnuo svoj ručak. Nešto nije u redu?".
3. Oduzimate detetu kontrolu nad sopstvenim telom
Divno je kad deca takođe imaju telesnu autonomiju, omogućujući im da upravljaju onim što se dešava s njihovim telima, baš kao i odrasli. I dok se trudimo da dete jede dovoljno, mogli bismo da počnemo da se fokusiramo na svoj autoritet, a ne na promociju izbora zdrave hrane. Stručnjaci sugerišu praktikovanje "podrške autonomiji" davanjem deci sposobnosti da se sama regulišu, donose odluke i stvaraju granice tokom interakcija s hranom.
4. Veza između tela i mozga može postati slabija
Kad jedemo, mozak prima signal hormona za varenje, pojačavajući osećaj sitosti. A kad roditelji ne dopuštaju deci da slušaju svoj mozak, naučnici nas upozoravaju da bi to moglo da uzrokuje dugoročne probleme. Prejedanje i kao posledica toga gojaznost kod dece povezana je s lošim kognitivnim funkcionisanjem.
5. Povećava rizik od gojaznosti
Svako peto dete pati od gojaznosti, ali i od emocionalnih ucena ili jednostavno bezumno stavlja hranu u usta. Studije su pokazale da je davanje deci preobilnih obroka i podsticanje da jedu više nego što žele uobičajeni uzrok prejedanja i prekomerne telesne težine.
6. Deca bi mogla da počnu da mrze zdravu hranu
Ako je iskustvo s hranom koju roditelji nude bilo negativno, tada postoji šansa da će dete izbegavati ovu vrstu hrane i postati izbirljiva. Zbog prirodnog straha od nepoznate hrane, normalno je da deca u početku odbiju da jedu neke proizvode, ali kad odbijanje hrane naiđe na pritisak da jedu, velika je verovatnoća da povezanost s ovim proizvodom neće biti pozitivna, a dete može razviti averziju prema zdravoj hrani koju mu roditelji nude, piše Bright Side.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom
Roditelji hteli da se razvedu zbog imena bebe - sud rešio spor
22.12.2024.•
0
Nije neobično da se parovi svađaju oko davanja imena svojoj bebi, ali to obično ne završi na sudu.
Deca igraju istu igru ili gledaju istu emisiju iznova i iznova: Objašnjeno zašto je to dobro
22.12.2024.•
1
Poznato je većini roditelja. bez obzira na to šta predlažu, njihov predškolac samo želi da ponovo pogleda tu epizodu crtaća, bez obzira što je upravo završena.
I dalje najbolje sredstvo protiv kamenca: Kombinacija alkoholnog sirćeta, sode bikarbone i limuna
21.12.2024.•
1
Alkoholno sirće u kombinaciji sa sodom bikarbonom i limunom najefikasnije uklanja kamenac na prirodniji način ali uz pravilnu primenu i mere opreza.
FOTO: Švedska aplikacija deli kućne poslove na "ravne časti" među ukućanima
18.12.2024.•
2
Švedski studenti programiranja pokrenuli su aplikaciju za praćenje i deljenje zadataka u domaćinstvu, sa ciljem da se smanje nejednakost u opterećenju i podstakne bolja komunikacija u porodici.
Voren Bafet savetuje: Svaki roditelj pre smrti treba da uradi jednu stvar
15.12.2024.•
7
Voren Bafet, jedan od najpoznatijih investitora na svetu, ima savet za sve roditelje, bez obzira na njihovo bogatstvo - "Pustite decu da pročitaju vaš testament pre nego što ga potpišete".
Švedska možda zabrani deci da koriste društvene mreže: Da ih bande ne bi vrbovale
15.12.2024.•
0
Nakon što je Australija deci zabranila da koriste društvene mreže, Švedska bi mogla povući isti potez, ali iz drugačijih razloga.
Alternativa za bezbedne hemikalije: 500 puta veća količina ftalata pronađena u dečijoj kabanici
12.12.2024.•
2
Organizacija ALHem sopšila je da je laboratorijska analiza 30 proizvoda od PVC plastike, kupljenih u prodavnicama u Beogradu, pokazala da se u 63 odsto proizvoda nalazi rizičan procenat ftalata.
Holandija na šest godina zabranjuje usvajanje dece iz inostranstva
10.12.2024.•
0
Holandija će ukinuti međunarodni proces usvajanja u narednih šest godina, nakon izveštaja iz 2021. godine koji je izazvao zabrinutost zbog mogućeg zlostavljanja, preneo je Rojters.
Radikalna mera za povećanje fertiliteta: Tokio uvodi četvorodnevnu radnu nedelju
08.12.2024.•
0
Tokio će uvesti četvorodnevnu radnu nedelju za svoje administrativne radnike kako bi pomogao zaposlenim majkama i povećao stopu fertiliteta koja je trenutno rekordno niska.
Intuicija beba: Mogu da osete ko je dobar, a ko je loš?
04.12.2024.•
3
Istraživači su pre deceniju i po istražili da li bebe mogu da razlikuju dobro od lošeg ponašanja a rezultati su pokazali da bebeća intuicija vrlo dobro razlikuje pomagača od ometača.
Bračni par se venčavao i razvodio 12 puta - sad ih tužila država
04.12.2024.•
5
Bračni par penzionera iz austrijske pokrajine Štajerske osumnjičen je da je 35 godina zloupotrebljavao Zakon o razvodu braka, kako bi sebi pribavio finansijsku korist.
Namirnica koja može da smanji hrkanje: Imate je u frižideru, a redukuje apneju
02.12.2024.•
0
Konzumiranje sira može da smanji hrkanje a novo istraživanje je pokazalo da ljudi koji redovno konzumiraju mlečne proizvode imaju 28 odsto manji rizik od apneje u snu što uzrokuje jako hrkanje.
Istraživanje: Jedna od četiri odrasle osobe ostaće sama do kraja života
01.12.2024.•
2
Podaci Pew Research Centra iz SAD-a tvrde da će jedna od četiri mlade odrasle osobe ostati sama do kraja života, a kao razloge za ovu tvrdnju navode da mlade osobe danas imaju druge prioritete.
Mama iz SAD-a uhapšena jer je pustila desetogodišnje dete samo u šetnju
01.12.2024.•
3
Britani Paterson (41) iz Džordžije primila je telefonski poziv od policije koja joj je javila da je njen 10-godišnji sin Soren otišao iz njihove seoske kuće i uputio se prema gradu.
Ožiljak od carskog reza izaziva bol i svrab godinama nakon porođaja: Evo zašto
01.12.2024.•
0
Mnoge žene koje su prošle kroz carski rez mogu primetiti da ožiljak na stomaku izaziva neprijatnost čak i godinama nakon operacije.
Pedijatar Milićević objasnio kada korišćenje cucle može biti opasno po bebu
01.12.2024.•
0
Pedijatar Saša Milićević izjavio je da korišćenje cucle ponekad može predstavljati opasnost po bebu.
Žena u Severnoj Makedoniji rodila prvo dete u 61. godini
26.11.2024.•
0
Žena stara 61 godinu rodila je prvo dete na Klinici za ginekologiju u Skoplju, objavili su danas lokalni mediji.
Utiču li mučnine i povraćanje u trudnoći na razvoj bebe
24.11.2024.•
0
Iako je poznato da mučnine obično nestaju do kraja prvog tromesečja, mnoge buduće mame zaista se osećaju loše i iscrpljeno od povraćanja. Pritom im nije dovoljno to što znaju da će mučnine prestati.
Italija je jedina zemlja Evrope u kojoj muškarci kuvaju više od žena
24.11.2024.•
0
Muškarci u Italiji kuvaju duplo više nego žene, a Italija je jedina zemlja u Evropi u kojoj muškarci prkose globalnom trendu koji pokazuje obrnuto, piše CBS News.
Rusija zabranjuje usvajanje dece državljanima zemalja u kojima je dozvoljena promena pola
20.11.2024.•
6
Gornji dom ruskog parlamenta usvojio je danas nacrt zakona o zabrani usvajanja ruske dece od strane građana zemalja u kojima je promena pola legalna.
U Srbiji sve manje dece
19.11.2024.•
9
Republički zavod za statistiku (RZS) je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana deteta - 20. novembra, podsetio da se udeo dece u ukupnom stanovništvu Srbije godinama smanjuje.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar