Dozvolite deci da budu deca: Terapeutsko dejstvo skakanja po baricama

Skakanje po baricama razvija kod dece maštu i samostalnost, tako upoznaju svet oko sebe i postaju samouverenija.
Dozvolite deci da budu deca: Terapeutsko dejstvo skakanja po baricama
Foto: Pixabay
Nema deteta koje, kada vidi baru, neće poželeti da po njoj gaca. Ta radnja, međutim, svakog roditelja pomalo frustrira.
 
Psihološkinja Marija Krstić Zdravković kaže za RTS da je za decu veoma bitno da po svim vremenskim uslovima provode vreme napolju.
 
Mališani očigledno instinktivno znaju šta im je neophodno za razvoj, pa tako nema deteta koje kada vidi baru neće poželeti da zagazi i skače po njoj. 
 
Psihološkinja kaže da skakanje u barama razvija kod dece maštu, samostalnost, tako upoznaju svet oko sebe i postaju samouverenija.
 
"Deca samo žele da se igraju i da im bude zanimljivo. To je u njihovoj prirodi, a bare su im zanimljive jer kad skaču, prskaju, istražuju ih (oni ne mogu da ocene da li su duboke). Sve što rade sami i što postignu i nauče sami dovodi do toga da postanu samouvereniji, tj. da veruju u sebe i svoje sposobnosti, pa samim tim će i dalje hteti da istražuju i postaju radoznaliji. Jedna sposobnost povlači drugu", objašnjava sagovornica RTS-a.
 
Nema opravdanja da i po kiši dete sa kabanicom i gumenim čizmama ne provede vreme napolju. Pored navika koje roditelji primenjuju kod kuće, slična situacija je i u vrtićima. Tako da u većini vrtića, kada je kiša, decu ne izvode napolje.
 
U mnogim evropskim zemljama, poput Nemačke, bez obzira na vremenske uslove deca više vremena provode u prirodi.
 
To dobro utiče na imunitet kod dece, razvoj socijalnih veština i za psihički razvoj.
 
Terapeutsko dejstvo skakanja po baricama 
 
Krstić Zdravković naglašava da se dete koje skače po barama oslobađa i nagomilanog stresa
 
Zatim, prema njenom mišljenju, ta aktivnost ima terapeutsko dejstvo.
 
"Deca ne znaju da pokažu kada su ljuta, odnosno još ne umeju da upravljaju emocijama tako da je skakanje jedan vid oslobađanja od stresa", objašnjava psihološkinja.
 
Pandemijski uslovi života imaju posledice i po decu, povećana je anksioznost i depresija, a vreme provedeno napolju i sve aktivnosti koje dete ima u prirodi ili parku oslobađaju od napetosti.
 
Opširnije na sajtu RTS-a.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

deca

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom