Šta psiholozi pitaju mališane kada procenjuju zrelost za školu?
Osim potvrda o fizičkom zdravlju deteta i završenom predškolskom obrazovanju, prilikom upisa u prvi razred osnovne škole obavezan je i razgovor sa školskim psihologom.
Foto: Pixabay
Iz ovog razgovora načelno se utvrđuje da li je dete spremno i zrelo da pohađa nastavu.
Kako piše "Blic", pojedini roditelji su u panici jer nisu sigurni kako bi taj test, odnosno razgovor, trebalo da izgleda i šta bi psiholog mogao da pita njihovo dete. Potom tu nervozu prenose i na mališane koji onda taj test mogu doživeti kao bauka.
- Koliko se mi rodtelji opterećujemo nepotrebnim stvarima, a zatim time opterećujemo i decu, najbolje se videlo na testu za upis prvaka. Mesecima pre toga preslišavala sam ćerku svašta - od onog šta je ispred tebe, šta je iza, ispod, iznad, do rasporeda planeta u Sunčevom sistemu, što je doduše učila i u vrtiću, te je znala da izdeklamuje u po noći. Bila sam ponosna, znala je i da čita i da piše, računa do 10 i više, a onda je "pala" na tako jednostavnom pitanju: "Koja ti je adresa?". Moje dete to nije znalo. Znalo je da živi u Sunčevom sistemu, na planeti Zemlji, koje još sve planete postoje, ali ne i u kojoj ulici živi. Tako da je moja preporuka mamama i tatama budućih prvaka, kao roditelja, da decu prvo nauče ko su i šta su, a za sve ostalo će biti vremena, uostalom, zato i idu u školu - ispričala je za taj list Beograđanka N.P.
Druga majka je navela da je njen sin sa sedam godina znao da nabroji sve vrste dinosaurusa, sa sve latinskim nazivima, ali nije znao na srpskom jeziku da nabroji koja su to četiri godišnja doba.
Dečiji psiholog Branka Tišma naglašava da priprema dece u tom smislu uopšte nije potrebna, ali da roditelji i dalje imaju preambiciozna očekivanja. Ipak, ono što zaboravljaju su neke osnovne stvari kao što su samostalnost i vaspitanje deteta što i jeste posao u obrazovanju deteta, a za sve ostalo tu je škola.
- Stručan naziv jeste procena zrelosti za polazak u škola i posao psihologa u tom trenutku je baš to. Da proceni zrelost deteta. Sama procena se sastoji iz nekoliko delova. U prvom delu dete se uz pratnju roditelja upoznaje sa novom sredinom i postavljaju mu se neka uobičajena pitanja, poput: "Koje su tvoje ime i prezime?". Isto tako psiholog razgovara s roditeljima i oni treba da odgovore na neka pitanja o detetu. To su pitanja koja svaki roditelj zna, na primer: "Kada je dete prohodalo?" - ispričala je Tišma za "Blic".
Ona dalje objašnjava da se drugi deo procene odnosi na psihološki test.
- Potom kada se dete upoznalo sa nama i novim prostorom i pridobili smo njegovo poverenje, roditelj napušta prostoriju. Tada se radi psihološki test koji je jedan instrument procene. Naravno, tačna pitanja se ne otkrivaju jer onda test gubi smisao - objašnjava.
Tišma kaže da postoji i treći deo procene.
- Na kraju se obično da detetu da nacrta svoju porodicu. Potom psiholog daje svoju procenu roditelju i objasni mu na čemu to sve mogu da rade sa detetom u naredna dva meseca pred školu. Obično se preporuči da dete više praktikuje neke sitnije poslove po kući poput postavljanja stola ili raspremanja stvari - objašnjava ona.
Dodaje da je jedno od najčešćih pitanja roditelja da li treba da nauče decu pred polazak u školu da pišu i čitaju. Tišma kategorički kaže - ne!
- Takve stvari treba prepustit školi. Roditelji nisu svesni da se prilikom učenja slova uče i neke druge veštine. Učitelj uvek objašnjava da slovu "A", simbolu, odgovara glas "A". Deca tako razvijaju simboličko mišljenje. Roditelji treba da nauče decu da mogu samostalno da obavljaju higijenu, da znaju sami da se svuku, obuku, da slože stvari za sobom i slično. Roditelji bi isto tako trebalo da nauče decu da prihvate drugu decu, da umeju da se igraju na igralištu sa drugom decom, da dele, da prihvate drugu decu iako su možda različita, kao i da ih spreme da će u novoj srediti upoznati mnogo novih ljudi - jasna je Tišma.
Dodaje da roditelji često deci ne prepuštaju sitnije kućne poslove pošto će odrasli to uraditi brže i lakše, ali i deca moraju odnekud da počnu da uče i stiču rutinu za takve poslove.
- Govorim ovo jer deca sve češće dolaze nepripremljena u školu. Nemaju punu rečenicu, često ne umeju da pitaju kada im treba nešto. Dešava se da kad im nešto treba telefonom zovu mamu i tatu da pitaju, umesto da pitaju učitalja koji je tu. Pored njih - navodi Branka Tišma.
Upis đaka prvaka traje do kraja maja.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom
Istraživanje pokazalo: Bitno je smanjiti unos šećera kod beba u prvih 1.000 dana života
03.11.2024.•
0
Novo istraživanje je pokazalo da smanjenje količine šećera koji deca unose u organizam u prvih 1.000 dana života ih mogu zaštititi od dijabetesa i visokog krvnog pritiska u odraslom dobu.
Kineski grad daje 200 evra parovima koji se venčaju, uslov - da mlada ima manje od 35 godina
03.11.2024.•
0
Gradska uprava kineskog grada Lilijang davaće parovima koji se prvi put venčavaju 1.500 juana (195 evra).
Britanija razmatra zabranu prodaje mobilnih telefona mlađima od 16 godina
28.10.2024.•
4
Britanski ministri razmatraju zabranu prodaje mobilnih telefona mlađima od 16 godina.
Gde u EU mladi najduže žive sa roditeljima: Hrvatska na vrhu liste, severnjaci samostalniji
27.10.2024.•
4
Mladi punoletni građani u zemljama južne i istočne Evrope imaju tendenciju da duže ostaju da žive sa svojim roditeljima, pokazuju podaci OECD-a i Eurostata.
Aktivno roditeljstvo: Kako motivisati dete da uči?
25.10.2024.•
2
Trebalo bi pažljivo otkriti uzroke averzije prema učenju i razgovorati sa detetom o svim izazovima i problemima, poznavati njegove navike, ohrabriti ga, povremeno zajedno učiti i nagraditi ga za trud.
Italija zabranila surogat majčinstvo, aktivisti tvrde da su meta tog zakona gej parovi
17.10.2024.•
3
Parlament u Italiji doneo je zakon kojim se zabranjuje da parovi koji traže surogat majčinstvo to čine u inostranstvu.
Uvećan roditeljski dodatak od 1. novembra: Plan isplata i tačan iznos
13.10.2024.•
0
Od 1. novembra počinje isplata uvećanog roditeljskog dodatka.
Bolnica zabranila osoblju da kaže da su bebe rođene muškog ili ženskog pola
13.10.2024.•
1
Bolnički timovi u Engleskoj dobili su instrukcije prema kojima se novorođena deca više ne smeju opisivati kao "rođena" muškog ili ženskog pola.
Zvuk "belog šuma" kod uspavljivanja beba može negativno da utiče na njihov razvoj
12.10.2024.•
0
Upotreba belog šuma postala je popularan metod za roditelje da uspavljuju bebe, ali stručnjaci upozoravaju da to može negativno da utiče na razvoj deteta, posebno kada je u pitanju razvoj jezika.
VIDEO: U Srbiji na svadbama "popularne" koverte, u Boliviji polutka govedine, paketi ulja, piva...
09.10.2024.•
3
Na društvenim mrežama poslednjih dana pažnju je privukao snimak iz Bolivije, koji svedoči svadbenim običajima u ovoj zemlji.
Šest čudnih ponašanja kod dece koja su zapravo sasvim prirodna
06.10.2024.•
0
Mala deca umeju da budu zahtevna, ali i pomalo čudna. Ipak, ne brinite jer ovakve faze ponašanja brzo prođu.
Povećan broj zahteva za porodiljsko odsustvo očeva u Španiji tokom Mundijala 2022.
06.10.2024.•
0
Broj muškaraca koji su u Španiji uzimali porodiljsko odsustvo povećao se tokom Svetskog prvenstva u fudbalu 2022. godine.
Trudnice koje spavaju manje od sedam sati izložene riziku od kašnjenja u razvoju dece?
05.10.2024.•
0
Žene koje spavaju manje od sedam sati tokom trudnoće imaju povećan rizik od rađanja dece sa kašnjenjem u razvoju, pokazala je studija objavljena u "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".
Redak medicinski fenomen: Žena sa dve materice rodila blizance
02.10.2024.•
0
Žena rođena s dve materice rodila je blizance i to po jednu bebu iz svake materice.
Kako naučiti dete da spava bez prekida: Pet razloga zašto se beba budi noću
29.09.2024.•
0
Jedan od najvećih izazova novih roditelja je ozbiljan nedostatak sna. Zbog toga, otkrivanje uzroka buđenja kod beba ključno je za dobar san.
VIDEO: Kako smiriti bebu kojoj niču zubi? Trik jedne mame oduševio milione ljudi
29.09.2024.•
0
Nicanje zuba obično je neprijatno iskustvo za bebu, ali i za roditelje.
U Srbiji u prvih osam meseci rođeno 909 beba manje nego u istom periodu prošle godine
25.09.2024.•
4
U Srbiji je od januara do avgusta bilo za 909 manje živorođenih beba, što je pad od 2,3 odsto u odnosu na isti period prošle godine, objavio je Republički zavod za statistiku.
Dečak koji je namamljen slatkišima i otet pronađen posle 70 godina
24.09.2024.•
1
Muškarac otet kao šestogodišnjak iz parka gde se igrao, u Kaliforniji 1951. godine, pronađen je posle više od sedam decenija.
Vaše dete je probirljivo tokom jela? Istraživači su otkrili šta je uzrok tome
22.09.2024.•
4
Prema nedavnom istraživanju u Engleskoj, ukoliko je vaše dete probirljivo u ishrani to može biti posledica genetike.
Zašto neke žene gube kilograme tokom trudnuće
22.09.2024.•
0
Gubitak težine tokom trudnoće može biti zbunjujući, a ponekad i zabrinjavajući.
Deca u Švedskoj će u školu kretati sa šest godina
22.09.2024.•
0
Deca u Švedskoj trebalo bi od 2028. godine da krenu u školu sa šest godina u okviru reforme obrazovnog sistema u zemlji.
Komentari 10
Veliko dete
Novosadjanin
zzzz
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar