Ako vodite dete na povocu, stručnjaci savetuju šta da izbegavate
Možda ste nekad videli da ih neki roditelji koriste na deci: povoci su poslednja roditeljska odbrana od dece koja im uteknu u tren oka.
Dakle, da li su povoci za decu sigurni za korišćenje?
"Kao stručnjak za dečju terapiju, smatram da ne uzrokuju nikakvu stvarnu psihološku štetu i da su naše snažne reakcije na njih više razlog kulturnih normi nego bilo kakvih stvarnih ili trajnih efekata na detetovu psihu. Od oskudnih istraživanja koja su sprovedena, nijedno ne sugeriše da dečji povoci uzrokuju fizičku ili psihičku štetu. Da je držanje dece na povocu kulturološki ustaljeno u praksu, mislim da niko ne bi imao tako snažnu reakciju na takvu pojavu", kaže terapeutkinja Bruk Sprol za Romper.
Za roditelje dece s invaliditetom, one s više dece ili čija deca vole da pobegnu čim roditelj odvrati pogled na sekund, Sprol smatra da su dečji povoci dobro sigurnosno rešenje.
Dečja terapeutkinja Šerli Draj se slaže s tim, ali je dodala neka upozorenja.
"Prva stvar koju treba razmotriti bila bi svrha povoca. Da li je to potrebno zbog sigurnosti impulsivnog deteta ili deteta s invaliditetom? Kada je sigurnost najveća briga, ona bi trebalo da ima prioritet, ali postoje smernice koje treba slediti. Upotreba povoca može biti delotvorna u održavanju sigurnosti mlađeg deteta, ali kod dece u osnovnoj školi potrebno je razmotriti druge metode", objašnjava Draj.
@cacadoodledoo83 Leaving Cancun is tough … I feel ya buddy!
♬ Manic Monday - The Bangles
Dženis Robinson-Selest, stručnjakinja za rano detinjstvo, vlasnica vrtića i autorka knjiga o roditeljstvu se slaže s tim.
"Kao stručnjakinja za rano detinjstvo i kao roditelj, koristila sam povodac za jedno od troje svoje dece jer je bilo vrlo izazovno držati je na jednom mestu. To je sigurnosna mera opreza i često je neophodna. Radije bih da je na sigurnosnom pojasu nego da izleti pred kola na put", kaže Robinson-Selest.
Draj objašnjava da roditelji nikada ne bi smeli da povlače dete.
"To bi moglo dovesti do povreda. Opasnost kod povoca koji se vezuje za zlob je da ne dođe do naglog trzaja koji može povrediti detetovo rame ili ruku. Sigurnije alternative povocu za zglob bili bi ruksaci s povocem ili povoci koji se pričvršćuju oko detetovog torza", navela je Draj.
"Ako je roditelj vrlo anksiozan i to ga ometa u provođenju vremena na otvorenom s decom, povodac mu može pomoći da se oseća sigurnije, zbog čega njegova primena može biti korisna", kaže Draj.
Bez obzira na to koristite li povodac za svoj mir ili da bi kontrolisali preterano nestašno dete, uvek ga treba koristiti za edukaciju deteta.
"Korišćenje povoca na mlađem detetu trebalo bi da bude komunikacijski alat i metoda podučavanja koja će pomoći detetu da nauči da ostane uz roditelja. Roditelj bi trebalo da pokaže puno ljubavi i nežnosti u pokazivanju detetu da ga želi u blizini. Drugim rečima, korišćenje povoca kratkotrajno i s pažnjom i s obzirom radi sigurnosti malog deteta ne bi smelo da ima negativno dejstvo po dete", objasnila je Draj.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom
Distopija "in vitro": Pametnije bebe za bogate roditelje?
13.11.2024.•
6
Američka startap kompanija "Heliospekt genomiks" nudi pomoć bogatim parovima da genetskim predviđanjem embriona utvrde koliki će biti koeficijent inteligencije njihovog potomstva.
Rusija zakonom zabranila propragiranje odbijanja rađanja dece
13.11.2024.•
3
Predlog zakona o zabrani javne propagande odbijanja rađanja dece usvojen je u trećem čitanju i omogućiće ženama da same odlučuju, bez pritiska, da li će imati decu.
Donirala rekordnu količinu majčinog mleka: Dovoljno da nahrani stotine hiljada beba
12.11.2024.•
0
Alis Ogltri bi više volela kada bi mogla da donira ogromne količine novca za sve vrste vrednih ciljeva, ali kao majka koja podiže troje male dece, nije u mogućnosti da to uradi.
Uvek dobro znati: Treba li isključiti bojler dok se tuširamo? Evo šta kaže električar Steva
10.11.2024.•
2
Većina nas nije nikad razmišljala o tome da li je kupanje sa uključenim bojlerom bezbedno. A ako se još pitate da li je udar struje iz bojlera moguć - jeste.
"Deca sa četiri godine idu sama u vrtić, kuvaju, koriste noževe": Kako to radi Švajcarska
10.11.2024.•
4
Deca u Švajcarskoj, već od četvrte ili pete godine, sama idu u vrtić, koriste noževe, pa čak i kuvaju samostalno.
Češka i još sedam država zabranjuju fizičko kažnjavanje dece
07.11.2024.•
1
Češka, Panama, Uganda, Šri Lanka, Kirgistan i Burundi nameravaju da zabrane fizičko kažnjavanje mlađih od 18 godina dok su Gambija i Nigerija obećale da će fizičko kažnjavanje zabraniti u školama.
Istraživanje pokazalo: Bitno je smanjiti unos šećera kod beba u prvih 1.000 dana života
03.11.2024.•
0
Novo istraživanje je pokazalo da smanjenje količine šećera koji deca unose u organizam u prvih 1.000 dana života ih mogu zaštititi od dijabetesa i visokog krvnog pritiska u odraslom dobu.
Kineski grad daje 200 evra parovima koji se venčaju, uslov - da mlada ima manje od 35 godina
03.11.2024.•
0
Gradska uprava kineskog grada Lilijang davaće parovima koji se prvi put venčavaju 1.500 juana (195 evra).
Britanija razmatra zabranu prodaje mobilnih telefona mlađima od 16 godina
28.10.2024.•
4
Britanski ministri razmatraju zabranu prodaje mobilnih telefona mlađima od 16 godina.
Gde u EU mladi najduže žive sa roditeljima: Hrvatska na vrhu liste, severnjaci samostalniji
27.10.2024.•
4
Mladi punoletni građani u zemljama južne i istočne Evrope imaju tendenciju da duže ostaju da žive sa svojim roditeljima, pokazuju podaci OECD-a i Eurostata.
Aktivno roditeljstvo: Kako motivisati dete da uči?
25.10.2024.•
2
Trebalo bi pažljivo otkriti uzroke averzije prema učenju i razgovorati sa detetom o svim izazovima i problemima, poznavati njegove navike, ohrabriti ga, povremeno zajedno učiti i nagraditi ga za trud.
Italija zabranila surogat majčinstvo, aktivisti tvrde da su meta tog zakona gej parovi
17.10.2024.•
3
Parlament u Italiji doneo je zakon kojim se zabranjuje da parovi koji traže surogat majčinstvo to čine u inostranstvu.
Uvećan roditeljski dodatak od 1. novembra: Plan isplata i tačan iznos
13.10.2024.•
0
Od 1. novembra počinje isplata uvećanog roditeljskog dodatka.
Bolnica zabranila osoblju da kaže da su bebe rođene muškog ili ženskog pola
13.10.2024.•
1
Bolnički timovi u Engleskoj dobili su instrukcije prema kojima se novorođena deca više ne smeju opisivati kao "rođena" muškog ili ženskog pola.
Zvuk "belog šuma" kod uspavljivanja beba može negativno da utiče na njihov razvoj
12.10.2024.•
0
Upotreba belog šuma postala je popularan metod za roditelje da uspavljuju bebe, ali stručnjaci upozoravaju da to može negativno da utiče na razvoj deteta, posebno kada je u pitanju razvoj jezika.
VIDEO: U Srbiji na svadbama "popularne" koverte, u Boliviji polutka govedine, paketi ulja, piva...
09.10.2024.•
3
Na društvenim mrežama poslednjih dana pažnju je privukao snimak iz Bolivije, koji svedoči svadbenim običajima u ovoj zemlji.
Šest čudnih ponašanja kod dece koja su zapravo sasvim prirodna
06.10.2024.•
0
Mala deca umeju da budu zahtevna, ali i pomalo čudna. Ipak, ne brinite jer ovakve faze ponašanja brzo prođu.
Povećan broj zahteva za porodiljsko odsustvo očeva u Španiji tokom Mundijala 2022.
06.10.2024.•
0
Broj muškaraca koji su u Španiji uzimali porodiljsko odsustvo povećao se tokom Svetskog prvenstva u fudbalu 2022. godine.
Trudnice koje spavaju manje od sedam sati izložene riziku od kašnjenja u razvoju dece?
05.10.2024.•
0
Žene koje spavaju manje od sedam sati tokom trudnoće imaju povećan rizik od rađanja dece sa kašnjenjem u razvoju, pokazala je studija objavljena u "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".
Redak medicinski fenomen: Žena sa dve materice rodila blizance
02.10.2024.•
0
Žena rođena s dve materice rodila je blizance i to po jednu bebu iz svake materice.
Kako naučiti dete da spava bez prekida: Pet razloga zašto se beba budi noću
29.09.2024.•
0
Jedan od najvećih izazova novih roditelja je ozbiljan nedostatak sna. Zbog toga, otkrivanje uzroka buđenja kod beba ključno je za dobar san.
Komentari 9
V
Nenad
Nenad
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar