Stručnjaci: Decu ne treba preterano hvaliti

Saveti o odgoju dece često se menjaju. Kako nauka ponudi neke nove odgovore, roditelji nastoje da pohvataju najbolje i najkorisnije informacije koje bi im pomogle u donošenju najboljih odluka.
Stručnjaci: Decu ne treba preterano hvaliti
Foto: Pixabay
Iako je pohvala dobra za decu, postavlja se pitanje o načinu na koji bi trebalo da bude iskomunicirana. Prema Research Addictu, pohvale su generalno dobra stvar. Kad roditelj hvali dete za ono što radi dobro, umesto da ga kori zbog njegovih grešaka, dete će u odnosima s ljudima pokazivati manje agresije, pokazalo je istraživanje.
Dve vrste pohvala
U praksi je situacija s pohvalama ipak složenija nego što se čini na prvi pogled. Nije dovoljno samo detetu reći koliko je dobro iako je to definitivno jedan od načina. Naime, postoji lična pohvala i pohvala temeljena na trudu.
 
Lična pohvala je pohvala detetu zbog njegovih prirodnih sposobnosti i veština. Ova vrsta pohvale je najbolja kad želite detetu da iskažete ljubav.
 
Pohvala na temelju truda je hvaljenje neke detetove radnje ili aktivnosti. To podrazumeva pohvalu za nešto što dete može da kontroliše.
 
Postoji li negativna strana pohvale?
 
Iako na prvi pogled ne deluje tako, moguće je da se s pohvalama pretera. Parenting Science navodi da je objavljeno istraživanje koje je pokazalo da pohvale mogu potkopati detetovu motivaciju, što znači da mogu dovesti do toga da ono misli kako nije potrebno ulagati trud da bi nešto postiglo. To se događa kad roditelji upadnu u zamku preterivanja sa ličnim pohvalama jer to dovodi decu do uverenja da sve veštine poseduju prirodno i da na njima nije potrebno raditi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ceca

    23.08.2022 01:50
    Jasno izveden zaključak, vrlo koristan tekst.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom

U Srbiji sve manje dece

Republički zavod za statistiku (RZS) je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana deteta - 20. novembra, podsetio da se udeo dece u ukupnom stanovništvu Srbije godinama smanjuje.