Prema doktoru Džejmsu Hindu, sa Univerziteta Trent u Notingemu, formula koja glasi T = 70 + 0.5E + 15F - 10S ključ je koji roditelji mogu da primene kako bi izračunali verovatnoću izliva dečjeg besa na zadnjem sedištu automobila.
Istraživanje, koje se temelji na odgovorima 2.000 roditelja, pokazalo je da vreme (T) koje će prosečnom detetu trebati da "podivlja" za duge vožnje autom iznosi 70 minuta.
Izgledi za to smanjuju se svakim minutom tokom koje se dete zabavlja (E), dok će hrana (F) omogućiti roditeljima da odlože "divljanje" za 15 minuta.
Vožnja više dece (S) u automobilu, međutim, skraćuje vreme za početak "ispada" za 10 minuta.
Za pitanje "Kad ćemo stići?" prosečnom detetu će trebati 32 minuta nakon početka vožnje. I tako još barem četiri puta tokom putovanja.
Istraživanje je pokazalo da je dosada glavni uzrok dečjeg nemira, po iskustvu 68 odsto roditelja, a slede predugo putovanje (62 odsto) i glad (57 odsto).
"Ako imate samo jedno dete i uspevate da ga zabavite i povremeno podmitite hranom, mogli biste dobiti dva sata vožnje bez divljanja", rekao je Hind koji radi na Fakultetu za nauku i tehnologiju.
On je rekao da dvoje dece bez zabave i grickalica mogu da izazovu haos već za 40 minuta.
"Grickalice su važne, ali postoji granica do koje mere mogu pomoći, pa ih dozirajte na maksimalno dva puta u sat vremena. Zabava je ključna, ali čak i to ne uspeva kod jako dugih putovanja. Pauze u vožnji su važne da bi se sprečilo divljanje, ali i da vas vožnja ne umori", zaključio je Hind.
Komentari 1
Sonja
Decu treba učiti da uživaju u putovanjima a ne samo konkretnom cilju.
Gledanje kroz prozor je otkrivanje ako im objašnjavate dok su mali, kasnije sami otkriju. Pauze služe za hranu i setnju. Nikako jesti u vožnji.
Setite se kako smo mi genracija 70 i 80 išli na putovanja.
Razmaženije mame i tate sad nego deca , sve im dosadno.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar