Razlozi zbog kojih je vrtić važan za razvoj deteta i njegovu budućnost

Kretanjem u vrtić dete se prvi put susreće s okolinom u kojoj se sprovodi strukturirano učenje i boravkom u većim grupama.
Razlozi zbog kojih je vrtić važan za razvoj deteta i njegovu budućnost
Foto: Pixabay

Sve što je do tada savladalo, dete je uglavnom naučilo od svojih roditelja i članova šire porodice oponašanjem i posmatranjem.

Ali u vrtiću je to potpuno drugačije. Dete se izlaže raznim aktivnostima učenja u većem timu, a posebno se ističe važnost socijalizacije zbog njegovog boravka u kolektivu.

Sve veštine koje nauči veoma su važne za njegovu dobrobit u kasnijoj dobi.
 
Socijalizacija je verovatno najveća dobrobit polaska u vrtić jer se upravo sticanjem stavova i sistema vrednosti stvara podloga za emocionalni i intelektualni rast deteta.
 
Socijalizacija kao glavna prednost vrtića
 
Ako je dete dobro prilagođeno grupi vršnjaka, lakše će učiti, svladavati znanja i veštine, sarađivati, pronalaziti prijatelje i podršku u njima, ali i steći samopouzdanje, koje će mu dobro doći u svemu što se jednog dana nađe pred njim.
 
Istraživanja tako pokazuju da su dobro socijalizovana deca opuštenija i samopouzdanija od one koja nemaju previše iskustva s boravkom u kolektivu.
Ali socijalizacija nije jedina dobrobit koju donosi vrtić. Tu je i stvaranje temelja za bolji uspeh u školi. Podsticanjem socijalno-emocionalne kompetencije, ali i discipline, grade se kod deteta radoznalost i motivacija za učenje.
 
Kako piše Science Daily, studija naučnika sa Oksforda, sprovedena na ovu temu, pokazala je zanimljive rezultate. Deca koja su išla u vrtić imala su mnogo bolje ocene i veći uspeh u školi od one koju su kod kuće čuvale bake ili dadilje.
 
Stvar je u tome što se, osim novih znanja i veština, deca u vrtićima pripremaju na nove rutine koje ih očekuju u školi, ali i kasnije u životu.
 
To su prvenstveno funkcionisanje u grupi, interakcija na određenom zadatku i zajedničke aktivnosti s njihovim vršnjacima. Osnovne rutine razvijene u predškolskoj ustanovi mogu da budu od velikog značaja za kasniji uspeh deteta, što pomenuto istraživanje i dokazuje, prenosi Index.hr.
  • Biciklistkinja

    21.10.2022 15:20
    Molim
    Prvi put cujem da vaspitacice pustaju narodnjake. Nama su pustale samo decje pesmice i svirale harmoniku!
  • Dijagnoza

    16.10.2022 11:58
    Nakon toliko iseljavanja obrazovanih, preduzimljivih i socijalizovanih Srbija je postala zemlja onih koji nisu išli u vrtiće ...
  • r

    16.10.2022 11:17
    r
    Nisam išla u vrtić, ali od kad sam počela da pamtim to je bakino i dedino krilo, tu toplinu nosim i sada u poznim godinama ,plus mamino i tatino, odličan đak, završen fakultet ma vreme, imam normalnu porodicu.Bolje mama skratiti radno vreme pa za one pare što daju vrtiću smanjiti platu i da budu uz svoju decu i svima lepo i mami detet!!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom

U Srbiji sve manje dece

Republički zavod za statistiku (RZS) je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana deteta - 20. novembra, podsetio da se udeo dece u ukupnom stanovništvu Srbije godinama smanjuje.