Jedini izuzetak je ako su "zaposleni nezamenjivi" na svom radnom mestu, objavio je portugalski list Publiko, pozivajući se na sadržaj presude.
"Pravo na usklađivanje delatnosti s porodičnim životom i pravo na zaštitu očinstva i majčinstva sadržani su u ustavu i ne mogu se odložiti drugim profesionalnim pravima ili dužnostima", navodi se u presudi.
Ako kompanije budu tražile da zaposleni, koji imaju decu mlađu od 12 godina, dolaze na posao subotom i nedeljom, moraće na sudu da dokažu da su nezamenjivi na radnom mestu i da bi aktivnost kompanije mogla biti kompromitovana njihovim izostankom.
S obzirom da bi deo radnika sada mogao da ima slobodne vikende, postoji mogućnost da radnici bez dece navedenog uzrasta budu opterećeni dodatnim poslom.
Vrhovni sud je u vezi s tim objavio da je u slučaju nemogućnosti pronalaska rešenja potrebno primeniti "pozitivnu diskriminaciju u korist porodice".
Vrhovni sud u Portugaliji, zemlji s 10,3 miliona stanovnika, doneo je ovu presudu pošto se 2019. godine jedna žena iz mesta Almade, južno od glavnog grada Lisabona, žalila na odluku multinacionalne kompanije za koju je radila.
Tvrdila je da ona i njen suprug rade vikendom za tu kompaniju u tržnom centru i da niko ne može da čuva njihovo dvoje dece dok su oni na poslu. Radnica je napisala pismo kompaniji objašnjavajući svoju situaciju i tražeći slobodne vikende.
Kompanija, čije ime nije navedeno, tada joj je odgovorila da je spremna da je oslobodi posla vikendom ali da se na to neće obavezati u budućnosti bude li posao zahtevao njenu prisutnost.
Slučaj je zatim došao na sud, a konačnu odluku doneo je Vrhovni sud.
Komentari 4
Čika Pera
Sonja
Ciki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar