Zašto muškarcima cepaju majicu kada dobiju dete?

Običaj da se ocu cepa majica ili košulja kada se dete rodi je od pamtiveka, ali da li znate koja je pozadina ove priče?
Zašto muškarcima cepaju majicu kada dobiju dete?
Foto: Pixabay
Kako piše Zadovoljna.rs, postoji više tumačenja, a retko gde su ostavljeni pisani tragovi ove tradicije.
Jedna od najprihvaćenijih teorija je da se tokom vremena svaka majica ili košulja istanji i iskrza.
Zato se cepanjem stare majice ili košulje novopečeni otac primorava da kupi novu, jer svaka nova košulja predstavlja novu snagu, pa zbog toga, kada se rodi dete, komšije, rođaci, kumovi i prijatelji navale da cepaju novog oca uz reči - "Ovu da pocepamo, još mnoge da promeniš, ti i tvoje dete imali snage i pameti nove, dok god ste živi i zdravi".
 
Ono što znamo je da ovaj običaj vodi poreklo iz davne prošlosti, kada se deca nisu rađala u porodilištima, već u kući, na njivi, u šumi i drugim mestima. Kada nije bilo, kao danas, svakojake opreme za bebe. Novorođenče je pri rođenju trebalo uviti u neki komad tkanine, da bi se zaštitilo od hladnoće. U slučaju da nije bilo pripremljeno platno za uvijanje, muška košulja bila je najpogodnija za tu namenu.
 
Postoji verovanje da cepanjem treba da se pokaže da energetskoj auri oca, odeća koju je do sada nosio, nije više odgovarajući omotač, tj. da samo rođenje deteta mora da dovede do njegove psihičke promene. Kako zmija menja staru kožu zarad nove, tako i muškarci rođenjem dece moraju da se pripreme za promenu i za novu ulogu – ulogu oca.
 
Takođe, postoji verovanje da samo muškarci muškarcima treba da cepaju majice i košulje, jer na taj način donose sreću jedni drugima i mogućnost da i sami postanu uskoro očevi zdrave dece. Smatra se da će, ako uzmu komadić košulje od novopečenog oca, dobiti i sami dete istog pola.
 
Šta god da je tačno, ovaj običaj nagoveštava radost i sreću zbog rođenja novog života.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • H

    19.11.2022 19:23
    @mOu7
    Nekada su ljudi imali po 10 i vise dece na sta bi licilo cepati im garderobu koju su jedino imali zbog siromastva?! Dobro jedan ovde napisa ako si istinski vernik nepodlezes nikakvim obicajima i Paganstvu vec se molis bogu za dete koje ti je podario za njegovo zdravlje srecu i zivot uz post i nista te nemoze pomeriti od toga! Ali srbi su uvek bili slabo vernici i skloni mitovima obicajima Paganstvu celivanju slika kipova pijanstvu....itd! A najgroznije je sto se to primenjuje u 21 veku i izgleda jos groznije i zastrasujuce! Ljudsko bice ima razum i valja ga upotrebiti a ne ostati zarobljenk proslosti jer da nije tako jos bi ziveli po pecinama i zemunicama! Hvala!
  • m0u7

    19.11.2022 17:01
    Zanimljivi su komentari ove "GOSPODE" koja se uzasava obicaja jer misli da samo Srbi imaju obicaje,Srbi imaju najveci broj stanovnika sa prazilukom koji im viri,pa misle da se civilizovani i kulturni narodi stide svojih obicaja. Naprotiv,oni na obicaje gledaju kao na bogatstvo. Proslost nam sluzi da iz nje ucimo.
    Hteli bi vi da su vam babe bile evropske grofice,ali srpska istorija je takva da su nase babe skoro sve bile nepismene a Srbi su seljacki narod,samo je jedino tragicno i uzasno sto se toga stide, pa se vrte u zacaranom krugu primitivizma i malogradjanstva koje im se vraca kao bumerang zbog nespremnosti da prihvate sopstveni identitet i istoriju.
    Prihvatite da ste vecinski seljacki narod i pogledajte se u ogledalo.
  • Kalčica

    19.11.2022 17:00
    Sin
    ...ne dete ,nego sin kad se rodi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom

U Srbiji sve manje dece

Republički zavod za statistiku (RZS) je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana deteta - 20. novembra, podsetio da se udeo dece u ukupnom stanovništvu Srbije godinama smanjuje.