Kada bebi probušiti uši?

Bušenje ušiju bebama uobičajena je praksa u mnogim kulturama. Međutim, Američka pedijatrijska akademija (AAP) preporučuje da roditelji pričekaju dok deca ne narastu dovoljno da sama donesu odluku.
Kada bebi probušiti uši?
Foto: Pixabay
Preporuka AAP-ja ima za cilj da dopusti deci da sama odlučuju o sopstvenom telu. Još jedna prednost čekanja je što će dete samo moći da se pobrine za čišćenje nakon bušenja, čime se smanjuje mogućnost infekcije.
Ako ipak i dalje vi želite da donesete tu odluku u ime svog deteta, postoji nekoliko ključnih faktora koje treba uzeti u obzir. Prvo, detetu ne treba bušiti uši pre nego što napuni dva meseca, kada se obično prima prva doza vakcine protiv tetanusa.
"Nakon bušenja ušiju, javiće se bol, koja će nestati u roku od nekoliko dana. Što je dete manje, to su manje šanse da će posegnuti za ušima i izvući naušnicu. Starije bebe, od pet ili šest meseci, mogu lokalizovati bol. To je problematično", kaže pedijatar Norina Okampo za Fatherly.
 
"U prvom mesecu života je veći rizik da lokalna infekcija uđe u sistem i postane sistemska. Bakterije poput stafilokoka žive na koži, a ako dospeju u organizam, posledice mogu biti ozbiljne", napominje pedijatar Ravi Džajaram.
 
U SAD-u bebama se uši mogu probušiti u pedijatrijskim ordinacijama, što se smatra najsigurnijim. Drugo mesto na kojem se preporučuje da to bude urađeno su provereni studiji za pirsing, koji su sterilni i čisti.
 
"Još bih napomenula da roditelji moraju imati na umu da su za bebe prikladne jedino minđuše od 24-okaratnog zlata. Nikad nećete imati reakciju na čisto zlato, dok su kod nikla, čak i kod 14-okaratnog i 18-okaratnog zlata, moguće alergijske reakcije", napominje Okampo.
 
Nakon bušenja ušiju, infekcije je moguće sprečiti čišćenjem područja oko minđuše alkoholom i okretanjem nakita u ušnim resicama dva puta dnevno. Znakovi infekcije uključuju crvenilo, osetljivost i gnoj. U tom slučaju potrebno je potražiti pomoć lekara.
  • e moji

    12.01.2023 02:06
    Idioti
    Kad se najmanje nada.
    Mučki, bez najave.

    Ovo je bio sarkazam.

    Bušenje ušiju je teško nasilje nad detetom i trebalo bi biti sankcionisano kao krivično delo.
  • ...

    04.01.2023 13:37
    Kada? Pa nikad.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom

U Srbiji sve manje dece

Republički zavod za statistiku (RZS) je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana deteta - 20. novembra, podsetio da se udeo dece u ukupnom stanovništvu Srbije godinama smanjuje.