Produženje porodiljskog odsustva na 15 meseci: Zašto se mera donosi i kakve efekte bi mogla da ima
Porodilje u ovoj godini očekuje nova pomoć države, za koju će iz budžeta izdvojiti skoro osam i po milijardi dinara.
Foto: Pixabay
Kako je najavila ministarka za brigu o porodici i demografiju Darija Kisić, polovinom godine biće usvojen zakon koji će omogućiti da se porodiljsko odsustvo za prvo i drugo dete produži za tri meseca, sa 12 na 15 meseci, piše Euronews Srbija.
Najava ove mere usledila je nakon objave prvih rezultata popisa stanovništva koji je pokazao da u Srbiji u odnosu na prethodni popis 2011. godine ima pola miliona manje stanovnika.
Iz Centra za mame pozdravljaju najavu produženja porodiljskog, ali kažu da ima još mnogo toga što treba rešiti, dok sa druge strane demografi ne očekuju da će ta mera dati željeni efekat.
Period trajanja plaćenog odsustva u svetu veoma se razlikuje od zemlje do zemlje, pa je tako u Bugarskoj 58 nedelja, Ujedinjenom Kraljevstvu 39 nedelja, Australiji 18 nedelja, Kanadi 15, Nemačkoj 14, Švedskoj 12 nedelja.
Jovana Ružičić iz Centra za mame kaže da država novom merom rešava problem mnogih roditelja, jer deca u vrtiću ne mogu da krenu dok ne napune 12 meseci. Porodiljsko se najčešće otvara mesec dana pred porođaj što znači da mama mora da počne da radi kada beba ima 11 meseci.
Vrtići upisuju u jaslice nove grupe od septembra, te se roditelji na razne načine dovijaju kako da premoste taj period - koriste stare odmore, otvaraju bolovanje.
Ona kaže da čeka da se mera usvoji, jer ne znači da će svaka najava preći u zakon u praksi i smatra da nova mera ne treba da se odnosi isključivo na mame, već da bude fokusirana i na tate.
"Mi bismo voleli da ovu meru vidimo drugačije postavljenu. Ako već postoji prostor za to, ako se produžavaju ta tri meseca, onda da mogu da koriste očevi, a u slučajevima gde su samohrane mame, onda one da koriste. Mislimo da bi to bilo dobro za sve. Tata bi mogao da vidi kako je to kada se mama 'odmara sa bebom'. I očevi pokazuju interesovanje i želju da budu sa svojom decom", navela je Ružičić.
Ona je dodala da karijera žene napreduje sporije u odnosu na muškarce, a nekada čak i stane jer poslodavac očekuje da će mama preuzeti obaveze oko deteta.
"Do sada su porodilje nalazile alternativne načine, to su bile raznorazne komisije, snalaženja. Ako bi došlo do ovakve mere, to je ozakonjenje onog što se već dešava u praksi i sada bi bilo bez stresa", navela je ona.
Ružičić: Trebalo bi rešiti i druge stvari
Kako kaže, nova mera je pozitivna, ali je pre toga trebalo rešiti mnoge druge stvari koje muče mame.
"Porodilišta se često ne povezuju sa natalitetom, a statistike i brojke Centra za mame pokazuju da svaka deseta žena bira da više nikada ne postane mama zbog iskustva (lošeg) koje je imala u porodilištu. Važno je da se srede i postave porodilišta tako da postanu mesta gde bi žene mogle dostojanstveno da se porode", naglasila je Ružičić.
Zakonom o finansijskoj pomoći porodicama sa decom zaposlene žene, bez obzira na visinu plate koju su imale kod poslodavca, samo u prva tri meseca imaju zagarantovani minimalac. Ovo znači da u prva tri meseca nakon porođaja ne mogu da dobiju manje naknade od minimalca.
"Redovno dobijamo pitanja od mama kako da preguraju period nakon toga, kada nemaju garantovani minimalac. Imamo žene koje imaju platu 18.000, 20.000 dinara. Ako već postoji mesta u budžetu za novu meru, hajde da to bude mera koja garantuje bar minimalac tokom čitave godine dok je majka sa detetom. U tom periodu nemate načina da povećate budžet, ne možete da povećate budžet i da nađete dodatni posao", rekla je Ružičić.
Zamerka je i što povećanje minimalca ne prati povećanje naknada ženama na porodiljskom.
"Minimalac je od Nove godine povećan na 40.000 dinara, a žene koje su pre tri meseca otišle na porodiljsko imaće 35.000 dinara, primaće stari minimalac", rekla je Ružičić.
Nikitović: Ne očekujem efekat
Srbija je poznata kao zemlja sa dugim porodiiljskim odsustvom, a demograf Vladimir Nikitović kaže da ne očekuje da će dodatno produžavanje uticati na povećanje nataliteta.
"Ne očekujem efekat u tom smislu, jer je to pokušaj da se zakrpe ozbiljniji problemi u ovoj sferi. Zemlje koje imaju dugo porodiljsko odsustvo to imaju jer ne postoji mogućnost instuitucionalnog čuvanja dece, broj mesta u jaslicama je limitiran. Dugo porodiljsko odsustvo je način da se ljudima pruži prilika i da se posvete odgajanju deteta", rekao je.
Napominje da duže porodiljsko odsustvo znači da se žena kasnije vraća na posao, na tržište rada, te da to direktno utiče na odlaganje roditeljstva.
"Ovo je samo jedan od četiri ključna razloga koji utiču na fertilitet. Država pokušava kroz finansijsku meru da poboljša fertilitet, ali to je pogrešan, konzervativan način. Roditeljima bi mnogo više pomoglo da im poslodavci izađu u susret sa kliznim radnim vremenom, kombinovanjem čuvanja dece i radnog vremena. To na duži rok može dati rezultat. Mi mislimo da je sve u finansijama. Željeni broj dece je i dalje visok kod nas, ali u realnosti ga nema", rekao je Nikitović za Euronews srbija.
Napominje da je u Srbiji nepovoljna starosna strultura, da je važno zaustaviti smanjenje broja stanovnika, a podmlađivanje stanovništva je ključ u demografiji.
Podseća da u Zapadnoj Evropi smanjenje broja stanovnika usporavaju imigracije i doseljavanje mladog stanovništva iz drugih krajeva sveta.
"To je kratkoročno, brzo rešenje, a iseljavanje stanovništva iz Srbije ne može zaustaviti, to nisu uspele ni jače ekonomije, ali može da se poboljša životni standard pojedinca. Doseljavanje je nama nužno potrebno. To mogu biti naši ljudi koji bi se vratili iz inostranstva ili neki drugi doseljenici iz drugih krajeva sveta. To je neohodno", zaključio je Nikitović.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom
Rusija zabranjuje usvajanje dece državljanima zemalja u kojima je dozvoljena promena pola
20.11.2024.•
6
Gornji dom ruskog parlamenta usvojio je danas nacrt zakona o zabrani usvajanja ruske dece od strane građana zemalja u kojima je promena pola legalna.
U Srbiji sve manje dece
19.11.2024.•
9
Republički zavod za statistiku (RZS) je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana deteta - 20. novembra, podsetio da se udeo dece u ukupnom stanovništvu Srbije godinama smanjuje.
Ministarstvo planira izmenu: Preduzetnice će imati 100 odsto plaćenog odsustva tokom trudnoće
19.11.2024.•
0
Ministarka bez portfelja Tatjana Macura najavila je da će se ići na izmenu zakona kojom će se preduzetnicama omogućiti 100 odsto plaćenog odsustva tokom održavanja trudnoće.
Nakon 137 godina zatvorili "pravnu rupu": Kolumbija zabranila dečje brakove
17.11.2024.•
1
Kolumbijski poslanici odobrili su nacrt zakona o iskorenjivanju dečjih brakova u toj južnoameričkoj zemlji.
Surogat majčinstvo od sutra u Italji univerzalni zločin, kazne i do milion evra
17.11.2024.•
0
U Italiji u ponedeljak stupa na snagu zakon kojim surogat materinstvo postaje "univerzalni zločin".
Distopija "in vitro": Pametnije bebe za bogate roditelje?
13.11.2024.•
6
Američka startap kompanija "Heliospekt genomiks" nudi pomoć bogatim parovima da genetskim predviđanjem embriona utvrde koliki će biti koeficijent inteligencije njihovog potomstva.
Rusija zakonom zabranila propragiranje odbijanja rađanja dece
13.11.2024.•
3
Predlog zakona o zabrani javne propagande odbijanja rađanja dece usvojen je u trećem čitanju i omogućiće ženama da same odlučuju, bez pritiska, da li će imati decu.
Donirala rekordnu količinu majčinog mleka: Dovoljno da nahrani stotine hiljada beba
12.11.2024.•
0
Alis Ogltri bi više volela kada bi mogla da donira ogromne količine novca za sve vrste vrednih ciljeva, ali kao majka koja podiže troje male dece, nije u mogućnosti da to uradi.
Uvek dobro znati: Treba li isključiti bojler dok se tuširamo? Evo šta kaže električar Steva
10.11.2024.•
2
Većina nas nije nikad razmišljala o tome da li je kupanje sa uključenim bojlerom bezbedno. A ako se još pitate da li je udar struje iz bojlera moguć - jeste.
"Deca sa četiri godine idu sama u vrtić, kuvaju, koriste noževe": Kako to radi Švajcarska
10.11.2024.•
4
Deca u Švajcarskoj, već od četvrte ili pete godine, sama idu u vrtić, koriste noževe, pa čak i kuvaju samostalno.
Češka i još sedam država zabranjuju fizičko kažnjavanje dece
07.11.2024.•
1
Češka, Panama, Uganda, Šri Lanka, Kirgistan i Burundi nameravaju da zabrane fizičko kažnjavanje mlađih od 18 godina dok su Gambija i Nigerija obećale da će fizičko kažnjavanje zabraniti u školama.
Istraživanje pokazalo: Bitno je smanjiti unos šećera kod beba u prvih 1.000 dana života
03.11.2024.•
0
Novo istraživanje je pokazalo da smanjenje količine šećera koji deca unose u organizam u prvih 1.000 dana života ih mogu zaštititi od dijabetesa i visokog krvnog pritiska u odraslom dobu.
Kineski grad daje 200 evra parovima koji se venčaju, uslov - da mlada ima manje od 35 godina
03.11.2024.•
0
Gradska uprava kineskog grada Lilijang davaće parovima koji se prvi put venčavaju 1.500 juana (195 evra).
Britanija razmatra zabranu prodaje mobilnih telefona mlađima od 16 godina
28.10.2024.•
4
Britanski ministri razmatraju zabranu prodaje mobilnih telefona mlađima od 16 godina.
Gde u EU mladi najduže žive sa roditeljima: Hrvatska na vrhu liste, severnjaci samostalniji
27.10.2024.•
4
Mladi punoletni građani u zemljama južne i istočne Evrope imaju tendenciju da duže ostaju da žive sa svojim roditeljima, pokazuju podaci OECD-a i Eurostata.
Aktivno roditeljstvo: Kako motivisati dete da uči?
25.10.2024.•
2
Trebalo bi pažljivo otkriti uzroke averzije prema učenju i razgovorati sa detetom o svim izazovima i problemima, poznavati njegove navike, ohrabriti ga, povremeno zajedno učiti i nagraditi ga za trud.
Italija zabranila surogat majčinstvo, aktivisti tvrde da su meta tog zakona gej parovi
17.10.2024.•
3
Parlament u Italiji doneo je zakon kojim se zabranjuje da parovi koji traže surogat majčinstvo to čine u inostranstvu.
Uvećan roditeljski dodatak od 1. novembra: Plan isplata i tačan iznos
13.10.2024.•
0
Od 1. novembra počinje isplata uvećanog roditeljskog dodatka.
Bolnica zabranila osoblju da kaže da su bebe rođene muškog ili ženskog pola
13.10.2024.•
1
Bolnički timovi u Engleskoj dobili su instrukcije prema kojima se novorođena deca više ne smeju opisivati kao "rođena" muškog ili ženskog pola.
Zvuk "belog šuma" kod uspavljivanja beba može negativno da utiče na njihov razvoj
12.10.2024.•
0
Upotreba belog šuma postala je popularan metod za roditelje da uspavljuju bebe, ali stručnjaci upozoravaju da to može negativno da utiče na razvoj deteta, posebno kada je u pitanju razvoj jezika.
VIDEO: U Srbiji na svadbama "popularne" koverte, u Boliviji polutka govedine, paketi ulja, piva...
09.10.2024.•
3
Na društvenim mrežama poslednjih dana pažnju je privukao snimak iz Bolivije, koji svedoči svadbenim običajima u ovoj zemlji.
Komentari 2
Kristina
Ali
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar