Koje države najviše ulažu u vrtiće?

Jedna od najvećih briga zaposlenih roditelja je ko će i na koji način čuvati njihovu decu dok su oni na poslu.
Koje države najviše ulažu u vrtiće?
Foto: Pixabay
Širom planete to uglavnom čine predškolske ustanove plaćene za čuvanje dece, ali one nisu svuda ni jeftine ni kvalitetne. Ipak, ima i svetlih primera.
Na prvom mestu Blumbergove liste takvih primera nalazi se Island, koji troši skoro 1,8 odsto svog BDP-a na jaslene i vrtićke ustanove, odnosno na institucije koje se bave ranim vaspitanjem i obrazovanjem. Rezultat ovih ulaganja je velika dostupnost ustanova koje čuvaju decu, po izuzetno niskim cenama. Zbog toga Island beleži izuzetno visoku zaposlenost žena (82 odsto), dok se u nekim drugim zemljama dešava da jedan roditelj mora da da otkaz kako bi čuvao decu, jer mu se to više isplati. To je sve češći primer u SAD gde radi 68 odsto žena.
Budući da država značajno dotira predškolske ustanove, islandski roditelji troše tek oko pet odsto svoje zarade na plaćanje čuvanja dece. Poređenja radi, u Sjedinjenim Američkim Državama, koje odvajaju samo 0,3 odsto svog BDP-a za ove usluge, roditelji za čuvanje dece izdvajaju skoro 19 odsto svoje zarade.
 
Iza Islanda na pomenutoj listi nalaze se Estonija, Nemačka, Kanada i Novi Zeland. Sve ove zemlje ulažu velike svote novca za predškolske ustanove, kako bi roditelji mogli bez brige da se posvete svom poslu.
 
To nije slučajnost budući da je jedno kanadsko istraživanje pokazalo da svaki dolar uložen u čuvanje dece ekonomiji donosi 2,8 dolara kroz rad njihovih roditelja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom