Dok neki misle da je uzrok tome probirljivost, nova studija otkriva da zapravo postoji naučno objašnjenje zašto deca ne vole ovo povrće.
Naime, pokazalo se da se bakterije u ustima mogu pomešati s određenim enzimima u ovom povrću stvarajući neugodan i sumporast miris. Tačnije, povrće iz porodice kupusnjača sadrži spoj koji se zove S-metil-L-cistein sulfoksid. On proizvodi snažan miris kada stupi u interakciju s istim enzimom koji dolazi iz bakterija u oralnom mikrobiomu.
Ironija je da studija kaže kako bi roditelji zapravo trebalo da krive svoj mikrobiom ako njihova deca ne vole da jedu brokoli. Prethodne studije pokazale su da se nivo ovog spoja koji stvara neugodan miris razlikuje od osobe do osobe.
Međutim, roditelji i njihova deca obično imaju vrlo sličan sastav mikrobioma u pljuvačci.
Imajući to na umu, istraživač Demijan Fran i njegov tim iz Australijske nacionalne naučne agencije (CSIRO) ispitali su kako i odrasli i njihova deca reaguju na povrće iz porodice kupusnjača u zavisnosti od sastava mikrobioma. Prvo i najvažnije, otkriveno je da deca s višim nivoima reaktivnih spojeva u pljuvačci ne vole brokoli, karfiol i slično povrće.
Dalje, dimetil trisulfid rangiran je kao najnepopularniji miris koji dolazi iz sirovog brokolija i karfiola među decom i njihovim roditeljima. Autori studije kažu da ovaj spoj miriše pokvareno i podseća na sumpor i trulež.
Studija, u kojoj je učestvovalo 98 parova dece i roditelja, objavljena je u časopisu "Journal of Agricultural and Food Chemistry".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
v
Куп је битан
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar