Zemlja sa kojom sarađuje i Srbija: Danska izvozi najviše reproduktivnog materijala, evo zašto
Više od jednog procenta sve dece rođene u Danskoj rađa sa donorskom spermom, a preko danskih banaka sperme, muški reproduktivni materijal izvozi se širom Evrope.
Foto: Pixabay
Neke holandske klinike za plodnost kažu da se više od 60 odsto njihovih tretmana obavlja reproduktivnim materijalom iz Danske, dok je iz ove zemlje otprilike petina donirane sperme dostupne u Velikoj Britaniji. U Belgiji, šestoro od desetoro dece rođene zahvaljujući donacijama reproduktivnog materijala navodno ima biološke danske očeve.
Kim, 37-godišnja Holanđanka, u junu 2020. odlučila je da je vreme da počne ozbiljno da se bavi mogućnostima zadovoljenja sopstvene želje da postane majka. Pošto nikada nije imala neku posebnu privrženost "tradicionalnoj" porodici, na kraju je završila na holandskoj klinici za plodnost, gde joj je ponuđen izbor između davaoca sperme iz holandske banke sperme ili iz komercijalnih danskih banaka sperme, prenosi Euronews Srbija.
Odlučila se za ovo drugo jer su ponudili širi spektar donatora i više informacija o njima.
"Dok vam holandske banke sperme dozvoljavaju da izaberete samo četiri spoljašnje osobine, a to su boja kose i očiju, etnička pripadnost i stav, danske banke sperme vam pružaju mnogo opsežnije profile donora, uključujući njegovu sliku kao bebe, rukopis i zvuk glasa", rekla je ona za Euronews.
Sve ovo joj je ostavilo dobar utisak o ličnom karakteru davaoca sperme, što je smatrala važnim za svoje buduće dete.
"Želela sam da moje dete može da prati njeno poreklo i da podstakne potencijalnu radoznalost o biološkom poreklu", rekla je ona.
Nakon temeljnog procesa odlučivanja, Kim je na kraju izabrala donora sperme portugalskog porekla kojeg je pronašla u bazi podataka danske Crios International, po sopstvenom priznanju najveće banke sperme na svetu.
Danske banake sperme dominiraju Evropom
Širom Evrope, žene poput Kim su trudne ili su začele decu od donora sperme preko danskih banaka reproduktivnog materijala.
Neke holandske klinike za plodnost kažu da se više od 60 odsto njihovih tretmana obavlja spermom iz neke danske ustanove. U susednoj Belgiji, šestoro od desetoro dece rođene zahvaljujući donacijama sperme navodno ima biološke danske očeve. Otprilike petina donirane sperme dostupne u Velikoj Britaniji uvozi se iz Danske. Irish Times je čak tvrdio da 90 odsto danske sperme odlazi u druge zemlje EU.
Same danske banke sperme radije ne daju tačne brojke o količini donacije koju izvoze, pozivajući se na strateške razloge, ali je jasno da su one dominantne u Evropi.
"Ako je to veliko tržište u Evropi, to je veliko tržište za nas", reči su Martina Lasea, glavnog komercijalnog direktora u Crios International.
Dve najveće danske banke sperme su Crios International i Evropska banka sperme, sa sedištem u Arhusu i Kopenhagenu. Dok Crios tvrdi da ima preko 1.000 dostupnih donatora, Evropska banka sperme kaže da ima između 800 do 900 donatora spremnih da budu odabrani od strane primalaca.
Njihova popularnost se delimično može pripisati širokom izboru donora sperme, dajući budućim majkama raznoliku paletu fenotipova na izbor. Ponuda je tako obimna i raznolika zbog činjenice da su obe kompanije otvorile filijale u drugim delovima Evrope poput Kipra, Ujedinjenog Kraljevstva, Nemačke i Holandije.
Prva danska banka sperme osnovana pre 35 godina
Međutim, postavlja se pitanje zašto je ova zemlja stekla takvo uporište širom Evrope kada je u pitanju doniranje sperme?
Mnogo toga se može pratiti unazad do danske dugogodišnje tradicije lečenja plodnosti, kao i rane regulacije, 2006. godine, koja je dozvoljavala neudatim i gej ženama da se oplode donorskom spermom. Ovo je trenutno dozvoljeno u samo desetak zemalja EU.
Prema Anemet Arndal-Lauritzen, izvršnoj direktorki Evropske banke sperme, ovo nije samo otvorilo razgovor o doniranju sperme, već je pokrenulo i talas novorođene danske dece donatora.
"Danas se više od jednog procenta sve dece rođene u Danskoj rađa sa donorskom spermom. To je najveći procenat u odnosu na bilo koju evropsku zemlju. Činjenica da je toliko dece u Danskoj rođeno donacijom zaista je uklonilo tabu u našoj zemlji", rekla je ona za Euronevs.
Martin Lasen takođe tvrdi da je donacija sperme toliko normalizovana u danskoj kulturi samo zato što postoji tako dugo.
"Naš osnivač je pokrenuo prvu dansku banku sperme pre 35 godina. Od tada su Danci navikli da banke sperme reklamiraju donaciju sperme. To je postalo deo naše kulture."
Lase Haldrup (23), koji je danski donator sperme od jula prošle godine, takođe ne smatra da je doniranje sperme osetljiva tema u danskom društvu.
"Prilično otvoreno govorim o tome. Svi u mom okruženju znaju, moja porodica, moji prijatelji, čak i devojka sa kojom se trenutno viđam", rekao je on za Euronews.
Donatori dobijaju naknadu i pretplatu za fitnes
Za razliku od većine drugih evropskih zemalja, dansko zakonodavstvo dozvoljava bankama sperme da se slobodno oglašavaju među danskim muškarcima. Mlađi Danci, na primer, ciljaju se putem Instagram ili Jutjub oglasa.
"Ulažemo dosta u regrutovanje donora. Pokušavamo da ih edukujemo objašnjavajući koje su prednosti i nedostaci doniranja i šta to može značiti za druge", kaže Lasen.
U zamenu za svaku donaciju sperme, donatori dobijaju naknadu i pretplatu za fitnes. Ova finansijska nagrada je posebno dobrodošla studentima kao što je Haldrup.
"Dobijam 40 evra po donaciji i doniram otprilike dva puta nedeljno. Za mene je to win-win kombinacija - ne treba mi dodatni posao i pomažem drugima da dobiju decu", kaže on.
Ozbiljna ulaganja u regrutaciju podstiču mnoge Dance da se prijave i postanu donatori sperme.
"Zbog velikog broja kandidata možemo da biramo, te možemo da obezbedimo spermu visokog kvaliteta", rekla je Arndal-Lauritzen. Ipak, sprovode se brojni zdravstveni testovi, i na kraju svega oko pet odsto podnosilaca zahteva dobije odobrenje da postane donor sperme.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom
Roditelji hteli da se razvedu zbog imena bebe - sud rešio spor
22.12.2024.•
0
Nije neobično da se parovi svađaju oko davanja imena svojoj bebi, ali to obično ne završi na sudu.
Deca igraju istu igru ili gledaju istu emisiju iznova i iznova: Objašnjeno zašto je to dobro
22.12.2024.•
1
Poznato je većini roditelja. bez obzira na to šta predlažu, njihov predškolac samo želi da ponovo pogleda tu epizodu crtaća, bez obzira što je upravo završena.
I dalje najbolje sredstvo protiv kamenca: Kombinacija alkoholnog sirćeta, sode bikarbone i limuna
21.12.2024.•
1
Alkoholno sirće u kombinaciji sa sodom bikarbonom i limunom najefikasnije uklanja kamenac na prirodniji način ali uz pravilnu primenu i mere opreza.
FOTO: Švedska aplikacija deli kućne poslove na "ravne časti" među ukućanima
18.12.2024.•
2
Švedski studenti programiranja pokrenuli su aplikaciju za praćenje i deljenje zadataka u domaćinstvu, sa ciljem da se smanje nejednakost u opterećenju i podstakne bolja komunikacija u porodici.
Voren Bafet savetuje: Svaki roditelj pre smrti treba da uradi jednu stvar
15.12.2024.•
7
Voren Bafet, jedan od najpoznatijih investitora na svetu, ima savet za sve roditelje, bez obzira na njihovo bogatstvo - "Pustite decu da pročitaju vaš testament pre nego što ga potpišete".
Švedska možda zabrani deci da koriste društvene mreže: Da ih bande ne bi vrbovale
15.12.2024.•
0
Nakon što je Australija deci zabranila da koriste društvene mreže, Švedska bi mogla povući isti potez, ali iz drugačijih razloga.
Alternativa za bezbedne hemikalije: 500 puta veća količina ftalata pronađena u dečijoj kabanici
12.12.2024.•
2
Organizacija ALHem sopšila je da je laboratorijska analiza 30 proizvoda od PVC plastike, kupljenih u prodavnicama u Beogradu, pokazala da se u 63 odsto proizvoda nalazi rizičan procenat ftalata.
Holandija na šest godina zabranjuje usvajanje dece iz inostranstva
10.12.2024.•
0
Holandija će ukinuti međunarodni proces usvajanja u narednih šest godina, nakon izveštaja iz 2021. godine koji je izazvao zabrinutost zbog mogućeg zlostavljanja, preneo je Rojters.
Radikalna mera za povećanje fertiliteta: Tokio uvodi četvorodnevnu radnu nedelju
08.12.2024.•
0
Tokio će uvesti četvorodnevnu radnu nedelju za svoje administrativne radnike kako bi pomogao zaposlenim majkama i povećao stopu fertiliteta koja je trenutno rekordno niska.
Intuicija beba: Mogu da osete ko je dobar, a ko je loš?
04.12.2024.•
3
Istraživači su pre deceniju i po istražili da li bebe mogu da razlikuju dobro od lošeg ponašanja a rezultati su pokazali da bebeća intuicija vrlo dobro razlikuje pomagača od ometača.
Bračni par se venčavao i razvodio 12 puta - sad ih tužila država
04.12.2024.•
5
Bračni par penzionera iz austrijske pokrajine Štajerske osumnjičen je da je 35 godina zloupotrebljavao Zakon o razvodu braka, kako bi sebi pribavio finansijsku korist.
Namirnica koja može da smanji hrkanje: Imate je u frižideru, a redukuje apneju
02.12.2024.•
0
Konzumiranje sira može da smanji hrkanje a novo istraživanje je pokazalo da ljudi koji redovno konzumiraju mlečne proizvode imaju 28 odsto manji rizik od apneje u snu što uzrokuje jako hrkanje.
Istraživanje: Jedna od četiri odrasle osobe ostaće sama do kraja života
01.12.2024.•
2
Podaci Pew Research Centra iz SAD-a tvrde da će jedna od četiri mlade odrasle osobe ostati sama do kraja života, a kao razloge za ovu tvrdnju navode da mlade osobe danas imaju druge prioritete.
Mama iz SAD-a uhapšena jer je pustila desetogodišnje dete samo u šetnju
01.12.2024.•
3
Britani Paterson (41) iz Džordžije primila je telefonski poziv od policije koja joj je javila da je njen 10-godišnji sin Soren otišao iz njihove seoske kuće i uputio se prema gradu.
Ožiljak od carskog reza izaziva bol i svrab godinama nakon porođaja: Evo zašto
01.12.2024.•
0
Mnoge žene koje su prošle kroz carski rez mogu primetiti da ožiljak na stomaku izaziva neprijatnost čak i godinama nakon operacije.
Pedijatar Milićević objasnio kada korišćenje cucle može biti opasno po bebu
01.12.2024.•
0
Pedijatar Saša Milićević izjavio je da korišćenje cucle ponekad može predstavljati opasnost po bebu.
Žena u Severnoj Makedoniji rodila prvo dete u 61. godini
26.11.2024.•
0
Žena stara 61 godinu rodila je prvo dete na Klinici za ginekologiju u Skoplju, objavili su danas lokalni mediji.
Utiču li mučnine i povraćanje u trudnoći na razvoj bebe
24.11.2024.•
0
Iako je poznato da mučnine obično nestaju do kraja prvog tromesečja, mnoge buduće mame zaista se osećaju loše i iscrpljeno od povraćanja. Pritom im nije dovoljno to što znaju da će mučnine prestati.
Italija je jedina zemlja Evrope u kojoj muškarci kuvaju više od žena
24.11.2024.•
0
Muškarci u Italiji kuvaju duplo više nego žene, a Italija je jedina zemlja u Evropi u kojoj muškarci prkose globalnom trendu koji pokazuje obrnuto, piše CBS News.
Rusija zabranjuje usvajanje dece državljanima zemalja u kojima je dozvoljena promena pola
20.11.2024.•
6
Gornji dom ruskog parlamenta usvojio je danas nacrt zakona o zabrani usvajanja ruske dece od strane građana zemalja u kojima je promena pola legalna.
U Srbiji sve manje dece
19.11.2024.•
9
Republički zavod za statistiku (RZS) je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana deteta - 20. novembra, podsetio da se udeo dece u ukupnom stanovništvu Srbije godinama smanjuje.
Komentari 2
Sali
Deda Lala
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar