Zemlja sa kojom sarađuje i Srbija: Danska izvozi najviše reproduktivnog materijala, evo zašto
Više od jednog procenta sve dece rođene u Danskoj rađa sa donorskom spermom, a preko danskih banaka sperme, muški reproduktivni materijal izvozi se širom Evrope.
Foto: Pixabay
Neke holandske klinike za plodnost kažu da se više od 60 odsto njihovih tretmana obavlja reproduktivnim materijalom iz Danske, dok je iz ove zemlje otprilike petina donirane sperme dostupne u Velikoj Britaniji. U Belgiji, šestoro od desetoro dece rođene zahvaljujući donacijama reproduktivnog materijala navodno ima biološke danske očeve.
Kim, 37-godišnja Holanđanka, u junu 2020. odlučila je da je vreme da počne ozbiljno da se bavi mogućnostima zadovoljenja sopstvene želje da postane majka. Pošto nikada nije imala neku posebnu privrženost "tradicionalnoj" porodici, na kraju je završila na holandskoj klinici za plodnost, gde joj je ponuđen izbor između davaoca sperme iz holandske banke sperme ili iz komercijalnih danskih banaka sperme, prenosi Euronews Srbija.
Odlučila se za ovo drugo jer su ponudili širi spektar donatora i više informacija o njima.
"Dok vam holandske banke sperme dozvoljavaju da izaberete samo četiri spoljašnje osobine, a to su boja kose i očiju, etnička pripadnost i stav, danske banke sperme vam pružaju mnogo opsežnije profile donora, uključujući njegovu sliku kao bebe, rukopis i zvuk glasa", rekla je ona za Euronews.
Sve ovo joj je ostavilo dobar utisak o ličnom karakteru davaoca sperme, što je smatrala važnim za svoje buduće dete.
"Želela sam da moje dete može da prati njeno poreklo i da podstakne potencijalnu radoznalost o biološkom poreklu", rekla je ona.
Nakon temeljnog procesa odlučivanja, Kim je na kraju izabrala donora sperme portugalskog porekla kojeg je pronašla u bazi podataka danske Crios International, po sopstvenom priznanju najveće banke sperme na svetu.
Danske banake sperme dominiraju Evropom
Širom Evrope, žene poput Kim su trudne ili su začele decu od donora sperme preko danskih banaka reproduktivnog materijala.
Neke holandske klinike za plodnost kažu da se više od 60 odsto njihovih tretmana obavlja spermom iz neke danske ustanove. U susednoj Belgiji, šestoro od desetoro dece rođene zahvaljujući donacijama sperme navodno ima biološke danske očeve. Otprilike petina donirane sperme dostupne u Velikoj Britaniji uvozi se iz Danske. Irish Times je čak tvrdio da 90 odsto danske sperme odlazi u druge zemlje EU.
Same danske banke sperme radije ne daju tačne brojke o količini donacije koju izvoze, pozivajući se na strateške razloge, ali je jasno da su one dominantne u Evropi.
"Ako je to veliko tržište u Evropi, to je veliko tržište za nas", reči su Martina Lasea, glavnog komercijalnog direktora u Crios International.
Dve najveće danske banke sperme su Crios International i Evropska banka sperme, sa sedištem u Arhusu i Kopenhagenu. Dok Crios tvrdi da ima preko 1.000 dostupnih donatora, Evropska banka sperme kaže da ima između 800 do 900 donatora spremnih da budu odabrani od strane primalaca.
Njihova popularnost se delimično može pripisati širokom izboru donora sperme, dajući budućim majkama raznoliku paletu fenotipova na izbor. Ponuda je tako obimna i raznolika zbog činjenice da su obe kompanije otvorile filijale u drugim delovima Evrope poput Kipra, Ujedinjenog Kraljevstva, Nemačke i Holandije.
Prva danska banka sperme osnovana pre 35 godina
Međutim, postavlja se pitanje zašto je ova zemlja stekla takvo uporište širom Evrope kada je u pitanju doniranje sperme?
Mnogo toga se može pratiti unazad do danske dugogodišnje tradicije lečenja plodnosti, kao i rane regulacije, 2006. godine, koja je dozvoljavala neudatim i gej ženama da se oplode donorskom spermom. Ovo je trenutno dozvoljeno u samo desetak zemalja EU.
Prema Anemet Arndal-Lauritzen, izvršnoj direktorki Evropske banke sperme, ovo nije samo otvorilo razgovor o doniranju sperme, već je pokrenulo i talas novorođene danske dece donatora.
"Danas se više od jednog procenta sve dece rođene u Danskoj rađa sa donorskom spermom. To je najveći procenat u odnosu na bilo koju evropsku zemlju. Činjenica da je toliko dece u Danskoj rođeno donacijom zaista je uklonilo tabu u našoj zemlji", rekla je ona za Euronevs.
Martin Lasen takođe tvrdi da je donacija sperme toliko normalizovana u danskoj kulturi samo zato što postoji tako dugo.
"Naš osnivač je pokrenuo prvu dansku banku sperme pre 35 godina. Od tada su Danci navikli da banke sperme reklamiraju donaciju sperme. To je postalo deo naše kulture."
Lase Haldrup (23), koji je danski donator sperme od jula prošle godine, takođe ne smatra da je doniranje sperme osetljiva tema u danskom društvu.
"Prilično otvoreno govorim o tome. Svi u mom okruženju znaju, moja porodica, moji prijatelji, čak i devojka sa kojom se trenutno viđam", rekao je on za Euronews.
Donatori dobijaju naknadu i pretplatu za fitnes
Za razliku od većine drugih evropskih zemalja, dansko zakonodavstvo dozvoljava bankama sperme da se slobodno oglašavaju među danskim muškarcima. Mlađi Danci, na primer, ciljaju se putem Instagram ili Jutjub oglasa.
"Ulažemo dosta u regrutovanje donora. Pokušavamo da ih edukujemo objašnjavajući koje su prednosti i nedostaci doniranja i šta to može značiti za druge", kaže Lasen.
U zamenu za svaku donaciju sperme, donatori dobijaju naknadu i pretplatu za fitnes. Ova finansijska nagrada je posebno dobrodošla studentima kao što je Haldrup.
"Dobijam 40 evra po donaciji i doniram otprilike dva puta nedeljno. Za mene je to win-win kombinacija - ne treba mi dodatni posao i pomažem drugima da dobiju decu", kaže on.
Ozbiljna ulaganja u regrutaciju podstiču mnoge Dance da se prijave i postanu donatori sperme.
"Zbog velikog broja kandidata možemo da biramo, te možemo da obezbedimo spermu visokog kvaliteta", rekla je Arndal-Lauritzen. Ipak, sprovode se brojni zdravstveni testovi, i na kraju svega oko pet odsto podnosilaca zahteva dobije odobrenje da postane donor sperme.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom
Istraživanje pokazalo: Bitno je smanjiti unos šećera kod beba u prvih 1.000 dana života
03.11.2024.•
0
Novo istraživanje je pokazalo da smanjenje količine šećera koji deca unose u organizam u prvih 1.000 dana života ih mogu zaštititi od dijabetesa i visokog krvnog pritiska u odraslom dobu.
Kineski grad daje 200 evra parovima koji se venčaju, uslov - da mlada ima manje od 35 godina
03.11.2024.•
0
Gradska uprava kineskog grada Lilijang davaće parovima koji se prvi put venčavaju 1.500 juana (195 evra).
Britanija razmatra zabranu prodaje mobilnih telefona mlađima od 16 godina
28.10.2024.•
4
Britanski ministri razmatraju zabranu prodaje mobilnih telefona mlađima od 16 godina.
Gde u EU mladi najduže žive sa roditeljima: Hrvatska na vrhu liste, severnjaci samostalniji
27.10.2024.•
4
Mladi punoletni građani u zemljama južne i istočne Evrope imaju tendenciju da duže ostaju da žive sa svojim roditeljima, pokazuju podaci OECD-a i Eurostata.
Aktivno roditeljstvo: Kako motivisati dete da uči?
25.10.2024.•
2
Trebalo bi pažljivo otkriti uzroke averzije prema učenju i razgovorati sa detetom o svim izazovima i problemima, poznavati njegove navike, ohrabriti ga, povremeno zajedno učiti i nagraditi ga za trud.
Italija zabranila surogat majčinstvo, aktivisti tvrde da su meta tog zakona gej parovi
17.10.2024.•
3
Parlament u Italiji doneo je zakon kojim se zabranjuje da parovi koji traže surogat majčinstvo to čine u inostranstvu.
Uvećan roditeljski dodatak od 1. novembra: Plan isplata i tačan iznos
13.10.2024.•
0
Od 1. novembra počinje isplata uvećanog roditeljskog dodatka.
Bolnica zabranila osoblju da kaže da su bebe rođene muškog ili ženskog pola
13.10.2024.•
1
Bolnički timovi u Engleskoj dobili su instrukcije prema kojima se novorođena deca više ne smeju opisivati kao "rođena" muškog ili ženskog pola.
Zvuk "belog šuma" kod uspavljivanja beba može negativno da utiče na njihov razvoj
12.10.2024.•
0
Upotreba belog šuma postala je popularan metod za roditelje da uspavljuju bebe, ali stručnjaci upozoravaju da to može negativno da utiče na razvoj deteta, posebno kada je u pitanju razvoj jezika.
VIDEO: U Srbiji na svadbama "popularne" koverte, u Boliviji polutka govedine, paketi ulja, piva...
09.10.2024.•
3
Na društvenim mrežama poslednjih dana pažnju je privukao snimak iz Bolivije, koji svedoči svadbenim običajima u ovoj zemlji.
Šest čudnih ponašanja kod dece koja su zapravo sasvim prirodna
06.10.2024.•
0
Mala deca umeju da budu zahtevna, ali i pomalo čudna. Ipak, ne brinite jer ovakve faze ponašanja brzo prođu.
Povećan broj zahteva za porodiljsko odsustvo očeva u Španiji tokom Mundijala 2022.
06.10.2024.•
0
Broj muškaraca koji su u Španiji uzimali porodiljsko odsustvo povećao se tokom Svetskog prvenstva u fudbalu 2022. godine.
Trudnice koje spavaju manje od sedam sati izložene riziku od kašnjenja u razvoju dece?
05.10.2024.•
0
Žene koje spavaju manje od sedam sati tokom trudnoće imaju povećan rizik od rađanja dece sa kašnjenjem u razvoju, pokazala je studija objavljena u "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".
Redak medicinski fenomen: Žena sa dve materice rodila blizance
02.10.2024.•
0
Žena rođena s dve materice rodila je blizance i to po jednu bebu iz svake materice.
Kako naučiti dete da spava bez prekida: Pet razloga zašto se beba budi noću
29.09.2024.•
0
Jedan od najvećih izazova novih roditelja je ozbiljan nedostatak sna. Zbog toga, otkrivanje uzroka buđenja kod beba ključno je za dobar san.
VIDEO: Kako smiriti bebu kojoj niču zubi? Trik jedne mame oduševio milione ljudi
29.09.2024.•
0
Nicanje zuba obično je neprijatno iskustvo za bebu, ali i za roditelje.
U Srbiji u prvih osam meseci rođeno 909 beba manje nego u istom periodu prošle godine
25.09.2024.•
4
U Srbiji je od januara do avgusta bilo za 909 manje živorođenih beba, što je pad od 2,3 odsto u odnosu na isti period prošle godine, objavio je Republički zavod za statistiku.
Dečak koji je namamljen slatkišima i otet pronađen posle 70 godina
24.09.2024.•
1
Muškarac otet kao šestogodišnjak iz parka gde se igrao, u Kaliforniji 1951. godine, pronađen je posle više od sedam decenija.
Vaše dete je probirljivo tokom jela? Istraživači su otkrili šta je uzrok tome
22.09.2024.•
4
Prema nedavnom istraživanju u Engleskoj, ukoliko je vaše dete probirljivo u ishrani to može biti posledica genetike.
Zašto neke žene gube kilograme tokom trudnuće
22.09.2024.•
0
Gubitak težine tokom trudnoće može biti zbunjujući, a ponekad i zabrinjavajući.
Deca u Švedskoj će u školu kretati sa šest godina
22.09.2024.•
0
Deca u Švedskoj trebalo bi od 2028. godine da krenu u školu sa šest godina u okviru reforme obrazovnog sistema u zemlji.
Komentari 2
Sali
Deda Lala
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar