Kako pokazuje najnovija studija, američki profesori sa Državnog univerziteta Arizona i Državnog univerziteta Oklahoma navodno su došli do odgovora.
Naime, oni tvrde kako su roditelji pod najvećim stresom i osećaju se najnesrećnije u dečijim, takozvanim "tween" godinama, a naročito su pogođene majke.
Kako su objasnili, majke dece u tom uzrastu upravo u tom periodu najčešće pate od anksioznosti i depresije, mnogo više nego kada su im deca tinejdžeri. Iako mnoge žene pretpostavljaju da je prva godina majčinstva najnesigurniji period za njihovo mentalno zdravlje, nedavna studija objavljena u časopisu "Developmental Psychology" otkriva da je depresija najčešća među majkama dece od 11 ili 12 godina.
Autorke studije, psihološkinje Sunja Lutar, profesorka na Državnom univerzitetu Arizona, i Lucija Sisiolja, docentkinja na Državnom univerzitetu Oklahoma, ispitale su 2.247 dobro obrazovanih majki s decom uzrasta od najranijeg doba do njihovog punoletstva. Prvenstveno ih je zanimalo njihovo mentalno zdravlje, roditeljska iskustva i percepcija ponašanja njihove dece.
Otkrile su da su godine oko početka adolescencije među najstresnijim vremenima za majke. Tokom ovog prelaznog razdoblja, majke se mogu osećati usamljeno, prazno i nezadovoljno svojom majčinskom ulogom.
Isto tako, studija je otkrila da, u poređenju s majkama koje imaju male bebe, te žene doživljavaju najniži nivo majčinske sreće, a čak su pod većim stresom nego novopečeni roditelji.
Komentari 4
Rasa sa salasa
H
Sira rodbina
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar